Wybory prezydenckie 2020 w Polsce - kiedy będą i kto kandyduje? [DATA]

Następne wybory prezydenckie odbędą niedługo, bo w 2020 roku. Nazwiska wszystkich kandydatów na prezydenta nie są jeszcze znane, jednak coraz to nowsze sondaże i doniesienia prowokują do dyskusji. Wybory prezydenckie w Polsce - kiedy będą i kto kandyduje?
Zobacz wideo

Kiedy wybory prezydenckie w Polsce? [DATA]

Wybory prezydenckie w Polsce odbywają się co 5 lat, o ile z powodu śmierci lub rezygnacji kadencja prezydenta nie zakończy się wcześniej. Prezydentem zostaje ten kandydat, który uzyska ponad połowę ważnych głosów, a w przypadku braku wyłonienia zwycięzcy w I turze, dwa tygodnie później organizowana jest II tura z udziałem dwóch kandydatów o największej liczbie głosów. Ostatnio prezydenta Rzeczpospolitej Polski wybieraliśmy w 2015 roku. Wówczas został nim Andrzej Duda, który w II turze pokonał ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego.

Kiedy będą wybory prezydenckie w Polsce? Zgodnie z prawem następne wybory prezydenckie odbędą się w 2020 roku, ale ich dokładna data nie jest jeszcze znana. Jej wyznaczenie należy do obowiązków obecnej marszałek Sejmu, a więc Elżbiety Witek. W 2015 roku ówczesny marszałek Radosław Sikorski wyznaczył na ten dzień 10 maja. Tego, czy teraz również możemy spodziewać się wyborów w miesiącach letnich, dowiemy się najpewniej za na początku przyszłego roku.

Wybory prezydenckie w Polsce 2020 - kto kandyduje?

Nazwiska wszystkich kandydatów na prezydenta w wyborach 2020 wciąż nie są jeszcze znane, jednak coraz to nowsze sondaże i doniesienia prowokują do dyskusji. Kto więc kandydatem na prezydenta w 2020? W Polsce o urząd prezydenta może ubiegać się każdy, kto ukończył 35 lat, nie jest pozbawiony praw wyborczych do Sejmu i zbierze co najmniej 100 tysięcy podpisów poparcia. Jednocześnie urząd ten można pełnić przez dwie kadencje. Najbardziej oczywistym kandydatem jest więc Andrzej Duda, jednak wedle najnowszych badań jego zwycięstwo już w I turze może być zagrożone.

Sprawdź także:
Wybory prezydenckie 2020. Kogo powinny wystawić najważniejsze ugrupowania? [SONDAŻ]

Głośno jest ostatnio w mediach na temat kandydatury dziennikarza Szymona Hołowni, który niedawno oficjalnie zadeklarował chęć udziału w wyborach. Oprócz niego o prezydenturę ubiegać się będzie Władysław Kosiniak-Kamysz, a także kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, która w prawyborach pokonała prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. 

Sprawdź także:
Szymon Hołownia na prezydenta? "Jego największym kapitałem jest rozpoznawalność pracowicie i cierpliwie budowana przez lata"

Prawybory trwają również w Konfederacji - typowanymi kandydatami są Grzegorz Braun i Krzysztof Bosak. Jeżeli chodzi o Lewicę, jako możliwych kandydatów wskazuje się Roberta Biedronia, Adriana Zandberga lub Gabrielę Morawską-Stanecką. Nazwisko mamy poznać po Nowym Roku. Jednocześnie sondaże opublikowane przez "Gazetę Wyborczą" i wPolityce pokazały, że wbrew przewidywaniom wielu osób Andrzej Duda może nie wygrać wyborów w I turze i będzie musiał zmierzyć się dwa tygodnie później z kandydatem lub kandydatką Koalicji Obywatelskiej.

Przez wiele miesięcy mówiło się o kandydowaniu Donalda Tuska, który jednak na początku listopada ogłosił, że nie zamierza startować. Wedle doniesień medialnych, przesądziły o tym zamówione przez niego sondaże, które nie gwarantowały mu zwycięstwa. Przypomnijmy, że Donald Tusk startował już - bez powodzenia - wyborach prezydenckich w Polsce. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM