Aleksander Smolar o tzw. ustawie kagańcowej: Reakcja wbrew logice. Należało utrzymać spokój aż do wyborów

Zdaniem Aleksandra Smolara, prezesa Fundacji Batorego, złożenie projektu tzw. ustawy kagańcowej właśnie teraz wynika z "poczucia paniki wewnętrznej" w PiS. - Logika nakazywała przynajmniej do wyborów prezydenckich utrzymanie raczej spokoju - ocenił gość TOK FM.
Zobacz wideo

W środę (18 grudnia) w całej Polsce odbyły się protesty w obronie niezależności polskiego sadownictwa. W sumie było ich aż 170. Demonstrujący zdecydowali się wyjść na ulicę po zgłoszeniu przez partię rządzącą tzw. ustawy kagańcowej - jak nazywa ją opozycja. Przygotowane przez Prawo i Sprawiedliwość przepisy mają bowiem spowodować, żeby sędziowie nie wypowiadali się i nie podejmowali działań, które nie podobają się obecnej władzy. 

Ustawa "kagańcowa". Dlaczego PiS to robi?

Prowadząca Poranek Radia TOK FM Karolina Lewicka pytała prezesa Fundacji Batorego Aleksandra Smolara, czy rozprawa Prawa i Sprawiedliwości z sędziami to obsesja, czy pragmatyczne działanie obecnej władzy. 

- Powiedziałbym, że jest tam pewna wizja dobrego ładu. Z drugiej strony wybór momentu (na składanie takiego projektu - red.), który wydaje się kompletnie nieracjonalny, to nie jest sprawa przypadku, ale okoliczności - stwierdził gość TOK FM. Jego zdaniem to, że PiS decyduje się na działania wobec sędziów teraz, wynika "z poczucia pewnej paniki wewnętrznej". - Sprawa Mariana Banasia jest dla PiS bardzo istotna, ponieważ podważa moralną legitymację, na którą PiS zawsze się powoływał (...). Trudno o rząd po 1989 roku bardziej skorumpowany niż ten rząd. Sprawa Banasia urasta tutaj do rangi symbolu i bezsiły tej władzy wobec patologii, którą sama wyprodukowała - podkreślił. 

Według Smolara decyzja TSUE, Sądu Najwyższego oraz reakcja sędziów "budzą poczucie zagrożenia (w PiS - red.), że to rozkłada cały system władzy i że powstają napięcia w samym obozie władzy". - Moim zdaniem to była reakcja (złożenie projektu tzw. ustawy kagańcowej - red.) wbrew logice, dlatego że logika nakazywała przynajmniej do wyborów prezydenckich utrzymanie raczej spokoju, moderacji, "normalności" jak wielokrotnie powtarzał w swoim exposé premier - wyjaśniał prezes Fundacji Batorego. Tymczasem - jak dodał - obóz władzy zerwał z tą linią i poszedł na konfrontację "w sposób tak brutalny i szokujący, że musiało to wywołać reakcję wewnętrzną, którą widzieliśmy wczoraj", w czasie protestów. 

Ustawa "kagańcowa". "W szerszym obrazie chodzi nie tylko o sądy" 

Gość TOK FM tłumaczył, że aby zrozumieć to, co dzieje się z sądami w Polsce, trzeba mieć szerszy obraz. - W tym szerszym obrazie chodzi nie tylko o sądy. Mówi się często, że (PiS) występuje przeciwko trójpodziałowi władzy, który jest fundamentem nowoczesnej demokracji konstytucyjnej. W istocie niszczy się nie tylko sądy - choć je przede wszystkim - ale także życie parlamentarne - mówił Smolar, przypominając ograniczanie wypowiedzi posłów opozycji w Sejmie do 30 sekund oraz zarządzenie przez marszałek Elżbietę Witek ponownego głosowania, kiedy okazało się, że jego wynik nie był zgodny z oczekiwaniami partii rządzącej. - To są po prostu groteskowe rzeczy, ale to pokazuje niszczenie również możliwości wszelkiej debaty - a parlamentaryzm przede wszystkim na tym się opiera - i jakiejś parlamentarnej uczciwości - wskazywał prezes Fundacji Batorego.

Gość Karoliny Lewickiej podkreślił, że władza wykonawcza w Polsce nie jest tak naprawdę ulokowana w strukturach państwowych - jej centrum mieści się przy ul. Nowogrodzkiej. - Zresztą Jarosław Kaczyński nie ukrywał, że on miał koncepcję, którą prezentował już dawno temu: centrum inicjatywy politycznej powinno być ulokowane poza systemem państwa. Widzimy tutaj rozkład wszystkich instytucji państwa. Celem jest zrzucenie wszelkich ograniczeń, żeby władza, czyli w istocie Jarosław Kaczyński miał pełnię władzy - tłumaczył Smolar.

Całej rozmowy posłuchasz też wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (161)
Ustawa "kagańcowa" PiS. Aleksander Smolar: Wynik pewnej paniki wewnętrznej
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 48 razy 32

  Prezes rzucił na szalę sądy kontra Banaś. Ale Banaś aktywny, nie da się o nim zapomnieć. Im więcej Banasia, tym lepiej.

 • siwywaldi

  Oceniono 36 razy 28

  Według mnie, Kaczyński już wie, że z powodu zapaści ekonomicznej budżetu, władzę odda grubo przed końcem kadencji, tak jak to zrobił w 2008 roku. Dlatego desperacko stara się zagarnąć JAK NAJWIĘCEJ - w tym przypadku głównie chodzi mu o to, żeby po odejściu prof. Gersdorf, wstawić SWOJEGO I Prezesa Sądu Najwyższego, jeszcze przed końcem kadencji Dudy.

 • hek_sa

  Oceniono 25 razy 21

  Może to też być kalkulacja przed wyborami prezydenckimi. Sejm uchwali, jeszcze trochę czasu zajmą im poprawki i na koniec prezydent Duda bohatersko NIE podpisze ustawy. Wszyscy będą go chwalić, jaki to mądry jest prezydent i ze śpiewem na ustach będą na Dude głosować.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 26 razy 20

  Drożyzna w sklepach, kilkaset% wzrost opłat za wywóz śmieci, kilkadziesiąt% ceny prądu, ogólny chaos, nikt nic nie wie, a ONI "BIORĄ SIĘ ZA SĄDY". Ostatni, desperacyjny akt działalności tego "rządu" ??????????
  OBY TAK BYŁO !!!!

 • hikuj13

  Oceniono 26 razy 18

  pisiory, nie pozostaniecie bezkarni po demolce Polski
  już wstajcie przed 6,00 abyście byli gotowi w dniu który nieuchronnie nastąpi

 • bmarten

  Oceniono 16 razy 16

  Kulawy kurdupel lansuje model rządzenia już dwukrotnie w Polsce "sprawdzony". Najpierw Przed wojną wprowadził go Piłsudski ze swymi przydupasami w mundurkach, a po wojnie towarzysze z KC. Rządy były wówczas podporządkowane partyjnemu ośrodkowi władzy, który formalnie za nic nie odpowiadał. Teraz rządzi klika świątojebliwych wsiowych głupków z ul. Ciemnogrodzkiej.

 • oloros11

  Oceniono 14 razy 12

  tu idzie o cos znacznie większego - o niezależne media
  warunkiem Koniecznym do zniszczenia niezależnych mediów jest zagarniecie sadow
  w końcu tej drogi jest likwidacja samorządów
  a obiecuje wam ze za 2-3 lata macie totalitarne państwo kościelne przy którym Salazar i Franco to był żart
  oczywiście dawno już nie bedzi Polska w Unii - i zakaz posiadania walut, obrót tylko bezgotówkowy a wasze oszczędności zostaną zagarnięte przez państwo - udzielicie z radością ze swoich oszczędności O procentowej pożyczki na 50 lat - suweren będzie zadowolony a wy trochę mniej

 • o_kulson_nac

  Oceniono 16 razy 10

  Na Nowogrodzkiej mieści się aktualny Dom Partii. JK jest Gomułką. W miejsce ZSSR wbił Kościół. Swoją drogą ZSSR nadal miesza, ale pod płaszczykiem. Jesteśmy w rękach szaleńca, tym groźniejszego, że inteligentnego i pałającego żądzą zemsty. Ale jak wiadomo z historii - kiedy się pomyli to grubo. Banaś spełnia kryteria tej pomyłki, ale od nas zależy, czy to wykorzystamy.

 • anders76

  Oceniono 12 razy 8

  "miał koncepcję, którą prezentował już dawno temu: centrum inicjatywy politycznej powinno być ulokowane poza systemem państwa. "
  Czyli model PRL, rzad "rzadzi" a Partia kieruje. No to i skutki beda podobne, niestety cene za ta czkawke histori poniesie spoleczenstwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX