Janusz Lewandowski: W Brukseli nie ma już złudzeń, że Polska jest krajem praworządnym

- W Brukseli nie ma już złudzeń, że Polska pożegnała się z trójpodziałem władzy, że Polska jest krajem praworządnym - mówił Janusz Lewandowski w TOK FM. Eurodeputowany Koalicji Europejskiej zgodził się, że sprawy dotyczące sądownictwa trzeba załatwić w kraju.
Zobacz wideo

Janusz Lewandowski w Poranku Radia TOK FM, odnosząc się do wczorajszych demonstracji w obronie wolnych sądów, podkreślił, że ważną sprawą jest liczebność podczas protestów i pokazanie całej Europie, że "Polacy stają w obronie wartości, na których zbudowana jest Unia Europejska". Zauważył, że mimo niesprzyjającej pogody, zmęczenia demonstracjami i mniejszej liczby uczestników na protestach mają one zasadnicze znaczenie dla odbioru sytuacji w instytucjach Unii Europejskiej.

- Europa nie będzie stawała w imię polskich wartości, jeżeli Polacy nie zademonstrują, że bronią tych wartości - mówił Janusz Lewandowski, dodając, że i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, i Komisja Europejska reagowały już wiele razy.

Europa zmęczona polską polityką

- Jest rodzaj zmęczenia polską polityką. Aktualnie ważniejsza jest sytuacja na Malcie, gdzie doszło do zabójstwa dziennikarki i uwikłany jest w to premier. I to jest bardziej palący problem niż niekończący się serial polski - tłumaczył polityk.

Lewandowski wyraził podziw dla sędziów, którzy demonstrowali w obronie niezawisłości sądów. - Tak naprawdę stanęli w obronie własnej, bo w pewien sposób bronią się przed prokuraturą i sędziami pana Ziobry - zaznaczył.

Polityk był jednak rozczarowany niewielkim udziałem młodych ludzi w demonstracjach dotyczących sądów. - Młodzież jest tłumnie na strajkach klimatycznych, natomiast nie widzę jej za bardzo pod sądami, a to dotyczy również tego pokolenia - podkreślał polityk.

Polska obok Hondurasu i Nigerii

Eurodeputowany ubolewał, że Polska jest pierwszym krajem w historii Unii Europejskiej objętym artykułem 7. [Stwierdzenie przez Radę ryzyka poważnego naruszenia przez Państwo Członkowskie wartości Unii]. 
- To wstyd. Nie zawsze warto być pierwszym - mówił Lewandowski i dodał, że w Parlamencie Europejskim odbyło się pięć debat o nadużyciach władzy w Polsce, podczas których Polska była stawiana ze względu na nadużycia władzy obok Hondurasu, Nigerii czy Pakistanu. - To jest bardzo marne sąsiedztwo. To jest spadanie z wysokiego konia - podkreślał Janusz Lewandowski w TOK FM.

Protesty przeciw ustawie kneblującej

W środę (18 grudnia) w ponad 170 miejscach w całej Polsce zgromadzili się ludzie, by zaprotestować przeciwko ustawie, którą opozycja i sędziowie nazywają - kneblującą. Przygotowane przez Prawo i Sprawiedliwość przepisy mają bowiem spowodować, żeby sędziowie nie wypowiadali się i nie podejmowali działań, które nie podobają się obecnej władzy. 

DOSTĘP PREMIUM