"Ustawa kagańcowa" skierowana do komisji. Ma być procedowana ekspresowo

Posłowie skierowali do dalszych prac w komisji poselski projekt ustawy wprowadzający zmiany m.in. w ustawie o ustrojów sądów powszechnych. Chodzi o wprowadzenie m.in. przepisów dyscyplinujących sędziów. Co więcej, dalsze prace mają się odbywać jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.

Pierwsze czytanie projektu ustawy dyscyplinującej sędziów zakończyło się skierowaniem projektu do komisji. Wnioski opozycji o odrzucenie projektu zostały odrzucone. Ustawa zakłada m.in. ograniczenie roli samorządów sędziowskich i drastyczne kary dla sędziów - w tym nawet wydalenie z zawodu. Przeciwko projektowi - zgłoszonemu przez posłów PiS - protestuje opozycja i środowiska prawnicze, a wczoraj na ulice ponad stu polskich miast wyszły tysiące obywateli sprzeciwiających się zmianom w prawie.

Jarosław Gowin jeszcze przed głosowaniem w Sejmie zdradził w rozmowie z dziennikarzami, jakie poprawki jego ugrupowani zgłosi w czasie prac Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Jak wyliczał na antenie TOK FM nasz reporter Roch Kowalski, to przede wszystkim zmiana w art. 107, który przewiduje kary dla sędziów, w tym usunięcie z zawodu i kary finansowe, za m.in. kwestionowanie statusu innego sędziego. - To by oznaczało, że ustawie wybijane są zęby i że najdalej idący postulat PiS zostałby usunięty - tłumaczył. Druga propozycja Porozumienia Jarosława Gowina dotyczy usunięcia zapisów mówiących o tłumaczeniu się sędziów z aktywności w mediach społecznościowych. 

Tryb procedowania, który ma być rekordowo szybki, może zostać przystopowany w Senacie. Izba wyższa parlamentu, gdzie niewielką większość ma opozycja, może rekomendować odrzucenie projektu w całości. Wówczas ustawa wróci do Sejmu, a jej kształt może się mniej lub bardziej zmienić.

A jeszcze dziś o godz. 19:00 zebrać ma się Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, której przewodniczy Marek Ast. W piątek rano (9:00) komisja ma złożyć sprawozdanie, a w okolicach południa można spodziewać się głosowania. Wówczas projekt trafi do Senatu

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

TOK FM PREMIUM