Donald Tusk w TOK FM: Znam Kaczyńskiego od dziesięcioleci. On obsesyjnie cierpi, kiedy coś nie jest mu podporządkowane

- Jarosław Kaczyński obsesyjnie cierpi, kiedy w jego najbliższym otoczeniu coś nie jest mu podporządkowane. A dla niego to, co jest w zasięgu ręki, to jest cała Polska. Myśl o tym, że ktoś mu nie podlega, że ktoś nie wykonuje poleceń, jest dla niego bolesna - mówił w TOK FM Donald Tusk.
Zobacz wideo

- Najwyraźniej prezes Kaczyński i PiS są bardzo zdeterminowani, żeby uzyskać polityczną kontrolę nad sądami i ta determinacja wykracza poza moje możliwości interpretacyjne - stwierdził Donald Tusk, pytany przez Jacka Żakowskiego o jego ocenę wydarzeń w Sejmie. W nocy obradowała Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która skierowała do dalszych prac ustawę wprowadzającą m.in. surowe kary dla sędziów i zmieniającą sposób wyboru I Prezesa Sądu Najwyższego. Tusk przyznał, że nie do końca rozumie motywy, którymi powodowany jest PiS. - Opinia o Polsce bardzo na tym cierpi, sądy nie będą lepiej pracowały. Mam wielu znajomych sędziów, którzy będą już tylko z nadzieją czekali na emeryturę, bo nie będą chcieli pracować w systemie politycznego podporządkowania. Obywatele będą gorzej traktowani w sądach z oczywistych względów - wyliczał. 

Przyznał, że zna też te "złe interpretacje", mówiące o chęci uzyskania statusu bezkarności. I zastanawia się, na ile są one prawdziwe. - Biorąc pod uwagę ilość rzeczy na granicy prawa albo z wyraźnym przekroczeniem prawa, albo dobrego obyczaju, czyli potencjalne ryzyka, gdy utracą władzę, również o charakterze karnym - być może to jest jakaś motywacja, jawna lub ukryta - zastanawiał się w rozmowie z Jackiem Żakowskim. 

Posłuchaj całej rozmowy - wygodnie zrobisz to w Aplikacji TOK FM: 

Jednak, jak stwierdził, najbliższa prawdy jest motywacja psychologiczna. - Znam Kaczyńskiego od dziesięcioleci. W polityce znam go od tej strony wręcz perfekcyjnie. On obsesyjnie cierpi, kiedy w jego najbliższym otoczeniu coś nie jest mu podporządkowane. On dlatego tak często tracił w polityce, teraz ma swój polityczny sezon. I dla niego to, co jest w zasięgu ręki, to jest cała Polska. Myśl o tym, że ktoś mu nie podlega, że ktoś nie wykonuje poleceń, jest dla niego bolesna - tłumaczył Donald Tusk. 

Skoro wygrywa się wybory, to można wszystko

Wspomniał termin "imposybilizm", który zaczął robić karierę po wyborach w 2001 roku. Jak mówił, wiąże się to z pragnieniem, że skoro wygrywa się wybory albo przynajmniej uzyskuje wystarczającą liczbę głosów, by rządzić, to można zrobić wszystko i właśnie na wszystko ten mandat wystarcza. A wśród ograniczeń wymienił: konstytucję, silną opozycję czy Unię Europejską. Jego zdaniem, ustawienie Polski de facto na zewnątrz Unii Europejskiej, nawet jeśli nie jest dla Jarosława Kaczyńskiego celem samym w sobie, to wyswobodzenie się spod jej kurateli - już tak. 

Choć, jak przyznał, widział po polskiej stronie pewne dążenie do zmiany kursu. - Obserwowałem pewien wysiłek polskiego rządu w ostatnich tygodniach, od czasu zmiany władz w instytucjach europejskich, naprawienia tych stosunków. Skoro nie ma tam już mnie, to łatwiej Morawieckiemu starać się nawiązać kontakty z moimi następcami w Brukseli. I nawet pewne efekty uzyskał. (...) Minęło kilka czy kilkanaście dni i Kaczyński postanowił wkroczyć ze swoimi masywnymi, tępymi narzędziami, które znowu zrujnują opinię na temat Polski. A ona i tak była już bardzo kiepska - dodał.  

"Julia Przyłębska w roli gotującej obiady"

- Kaczyński musi się czuć bardzo zmęczony niepewnością, kto, kiedy i w jakim momencie postawi mu się okoniem w jakichś ważnych sprawach. Model gotującej zupę jest dla niego bardziej odpowiedni niż model tej, która twardo mówi, jakie są prawa - podsumował Tusk. Chwilę później wyjaśnił dokładniej, że chodzi mu o zestawienie sytuacji, w jakiej znajduje się twardo opierająca się zmianom narzucanym przez PiS prof. Małgorzata Gersdorf, I Prezes Sądu Najwyższego, i kierująca Trybunałem Konstytucyjnym Julia Przyłębska, którą Jarosław Kaczyński określił mianem towarzyskiego odkrycia. 

- Kiedy obserwowałem polskie media, wszyscy byliśmy zaskoczeni, że pani Przyłębska jest niemal członkiem rodziny i że robi się z tego manifestację rodzinnej atmosfery między prezesem partii rządzącej i panią prezes TK, która najwyraźniej dobrze czuje się w roli przygotowującej obiady. Może nie jestem elegancki, ale ja tego nie wymyśliłem. Chodzi o typ relacji, który za moich czasów by dyskwalifikował. Nie wiem, jak prof. Rzepliński gotuje, ale wyobraźmy sobie sytuację, w której miałbym tego typu relację - zastanawiał się.

"Jarosław Kaczyński kieszonkowym tyranem"

Donald Tusk opowiedział również o tym, jak "dokuczał Kaczyńskiemu, mówiąc mu, że jest kieszonkowym tyranem". Jacek Żakowski pytał go również o przyszłość demokracji, ale także o to, jak na wyborców wpłynęło pojawienie się 500 plus. Czy z dodatkami socjalnymi mogą wygrać tylko większe dodatki socjalne? Czy opozycja musi iść na wyścigi w rozdawaniu pieniędzy? A może jest też inna strategia? O przyszłości Polski i nie tylko - tej najbliższej i tej bardziej odległej - ważna rozmowa Jacka Żakowskiego z Donaldem Tuskiem. Posłuchaj jej w całości:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (270)
Donald Tusk w TOK FM: Dokuczałem Kaczyńskiemu, że jest kieszonkowym tyranem
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 47 razy 31

  Myślę, że Kaczyński jest raczej marnym "politykiem". Nie zna języków, nie potrafi dyskutować, bronić swoich racji ...
  Otacza się ludźmi miernymi, których sobie podporządkowuje ekonomicznie. "Za państwowe" rzecz jasna.
  Jak pamiętam, to jeden raz uczestniczył w debacie z innym politykiem ... Po prostu się ośmieszył !!!!!
  TYLKO WTEDY ZIEMNIAKI KOSZTOWAŁY 0,60 ZŁ ... ILE KOSZTUJĄ DZISIAJ ???????

 • supermarjan

  Oceniono 31 razy 17

  łooo karła!!! ale troli pis'dowatych nalazło!!!!
  łoł. kasa na propagande plynie szerokim strumieniem....

 • jezierskiadam

  Oceniono 26 razy 14

  Demokratura to nowy ustrój polityczny powstający w efekcie degeneracji demokracji zachodniego rodzaju (demokracji wzorowanej na demokracji amerykańskiej).

  W jaki sposób Kaczyński próbuje zaprowadzić w Polsce demokraturę?

  Kluczowym zagadnieniem jest przywrócenie "kierowniczej roli partii". Różnicą w porównaniu z PRL jest, że teraz partia sprawująca kierowniczą rolę będzie nazywała się PiS i zamiast pierwszego sekretarza będzie miała prezesa.Kaczyński kolejno atakuje ośrodki kontrolujące władzę, które zostały wprowadzone przez demokratyczną III RP. Ośrodki te mają ulec likwidacji albo stać się fasadowymi przybudówkami partii.

  .

  Władza I Sekretarza PZPR zasadzała się na tym, że sprawował on kontrolę nad karierą zawodową wszystkich poddanych podlegających totalitarnemu państwu.Kluczowe stanowiska I Sekretarz przyznawał osobiście. Mówiono, że te stanowiska są w nomenklaturze Komitetu Centralnego. Część władzy była scedowana na podwładnych I Sekretarza. I tak wiele niższych stanowisk było w nomenklaturze Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Jeszcze niższe w nomenklaturze Komitetu Powiatowego.

  Stąd wzięło się słowo "nomenklatura" na określenie klasy panującej w systemie komunistycznym.

  .

  Życie stawiało opór. Teoretycznie I Sekretarz miał także decydować kto jest pisarzem, poetą, znanym kompozytorem i filmowym reżyserem. W praktyce nie zawsze się udawało. Nawet w przypadkach związanych z techniką i zarządzaniem bywały trudności ze znalezieniem partyjnego kandydata posiadającego odpowiednie kwalifikacje. Stąd termin - "dobry fachowiec,ale bezpartyjny". W efekcie dyrektorem przedsiębiorstwa był członek nomenklatury, a w rzeczywistości przedsiębiorstwem kierował jego bezpartyjny zastępca. Stąd także zawód - dyrektor. Dyrektor, członek nomenklatury dziś był dyrektorem Browaru a jutro mógł zostać dyrektorem Stoczni. Zupełnie nie przeszkadzało, że z wykształcenia był archeologiem. Ważna była legitymacja partyjna i zaufanie towarzyszy z komitetu.

  Podobieństwa do demokratury są czasem uderzające.
  Ten system degenerował się powoli. Etapami.

  Główną jego wadą było początkowo tzw. "wąskie gardło". Przykładem wąskiego gardła było przekroczenie planu produkcji śrubek i niewykonanie planu produkcji nakrętek. Zasadą wąskiego gardła był notoryczny niedobór sznurka do wiązania snopków występujący w okresie żniw..

  System totalitarnej władzy I Sekretarza i tzw. gospodarki planowej nie powstał w Polsce od razu. Poprzez dotknięcie różdżką czarodzieja..

  .

  II Wojna Światowa nie zakończyła się w Polsce 8 maja 1945 roku ani 9 maja 1945 roku.

  II Wojna Światowa trwała w Polsce jeszcze przez kilka lat. Walczyli żołnierze wyklęci, walczyła Ukraińska Armia Powstańcza (UPA). Walczyli niemieccy partyzanci (Werwolf} na ziemiach zachodnich.  Kiedy po sfałszowanym referendum, sfałszowanych wyborach i amnestii komuniści zdobyli pełną władzę polityczną,

  1) Dokonano nacjonalizacji przemysłu.

  2) Odbyła się walka z chłopami stawiającymi opór kolektywizacji przegrana przez komunistów oraz

  3) Wygrana przez komunistów "Wojna o Handel".

  Dopiero wtedy ustrój stał się w pełni totalitarny a władza I Sekretarza B.Bieruta stała się władzą absolutną.

  W późniejszym okresie system stopniowo ulegał destrukcji przyspieszanej cyklicznie buntami społecznymi.

  .

  Kaczyński dąży do przywrócenia kierowniczej roli partii. Uważa, że będzie rządził lepiej od komuchów.

  W przekonaniu o własnej nadzwyczajności utwierdzają go przydupasy i przydupaski:

 • kotwkaloszach

  Oceniono 15 razy 11

  Prezes musi miec straszne kompleksy, skoro cala armia platnych trolli pluje, gdy tylko jakas wzmianka o Tusku sie pojawi...

 • maryn

  Oceniono 13 razy 9

  Patrzę na podobno nowoczesne młode pokolenie. Znające Europę i świat, języki itd. Jak mogą tolerować władzę samotnego, schorowanego emeryta-kawalera.

 • Krzysztof Laudencki

  Oceniono 27 razy 9

  Witam wszystkich przygłupów PISowych. Co tam dzisiaj u was słychać ? tępe tłuki.

 • biesczad1

  Oceniono 26 razy 8

  "Nie dowiedział się ongiś Kaczyński, jak to było być internowanym, za to teraz już wie, jak to jest być Jaruzelskim..."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX