Ustawa "kagańcowa" PiS przyjęta przez Sejm. Okrzyki: Hańba, skandal, Konstytucja
Po południu Sejm przegłosował ustawę "kagańcową" PiS dotyczącą wymiaru sprawiedliwości. 233 posłów było "za", 205 zagłosowało "przeciw" z kolei 10 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu noweli w całości. Przyjęte zostały także cztery poprawki zgłoszone przez klub PiS. Odrzucono ponad 80 wniosków mniejszości wniesionych przez opozycję.
Po ogłoszeniu wyniku głosowania na sali z ław opozycji rozległy się okrzyki m.in. "hańba" i "konstytucja".
Nie pomogły sprzeciwy środowiska sędziowskiego, opozycji, Komisji Europejskiej, Rady Europy i Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Praw Człowieka.
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego jest rozczarowana i przygnębiona przyjęciem przez Sejm ustawy dyscyplinującej sędziów.
Małgorzata Gersdorf - wbrew temu co mówią politycy Prawa i Sprawiedliwości - jest także przekonana, że przepisy które pozwalają na karanie sędziów działających nie po myśli rządzących, są złamaniem wszelkich standardów.
- Wszyscy to mówili, wszyscy to pisali. Opinia Sądu Najwyższego liczyła 40 stron. To jest na 100 procent sprzeczne z prawem UE i na 100 procent sprzeczne z konstytucją - komentowała.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki krytykuje błyskawiczne tempo prac Sejmu w sprawie projektu ustawy dyscyplinującego sędziów i już teraz deklaruje, że w Senacie tempo prac nie będzie tak szybkie, ma zostać wykorzystane całe ustawowe 30 dni na rozpatrzenie projektu.
Nawet jeśli senat zgłosi poprawki do ustawy, później wróci ona do sejmu, a tam posłowie PiS z łatwością mogą je odrzucić - tak jak dziś zrobili to w przypadku podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy od nowego roku, która jednak wejdzie w życie.
Komisja pracowała całą noc
Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła w piątek (20 grudnia) nad ranem projekt PiS, mający dyscyplinować sędziów. Przyjęto 19 poprawek zgłoszonych przez partię rządzącą i trzy, które zapowiadała wcześniej Porozumienie Jarosława Gowina. Odrzucono ponad 80 poprawek zgłoszonych przez opozycję. Trzon propozycji pozostał - sędziowie mają podlegać karom (łącznie z możliwością usunięcia z zawodu) m.in. za kwestionowanie statusu innych sędziów. Wykreślono za to przepis wymagający od sędziów składania deklaracji co do ich występowania w mediach społecznościowych. Z drugiej strony - wzmocniono w Sądzie Najwyższym rolę Izby Dyscyplinarnej.
Jak wyglądały obrady? Czytaj więcej >>> Nocne obrady, głosowanie tuż przed świtem. Sejmowa komisja przyjęła ustawę "kagańcową". "Nie dawaj tamtym posłom"
-
Iga Świątek wygrała z Łesią Curenko. Ukrainka skreczowała. Polka w kolejnej rundzie French Open
-
Wyrok TSUE miażdży PiS-owską reformę sądownictwa. "Znów mogą czekać nas kary"
-
TSUE wydał wyrok w sprawie o reformę polskiego sądownictwa
-
Marsz 4 czerwca. Przedsiębiorczyni z Łomży o hejcie po spotkaniu z Tuskiem. "Mojej córce grożono gwałtem"
-
Polska liderem... wysokich cen prądu. Co zrobić, by zostać drugą Finlandią?
- Wojna w Ukrainie. Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Trwa ewakuacja ludności
- "Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
- Wyniki Lotto 5.06.2023, poniedziałek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]
- Tragedia na zalewie w Skierniewicach. Z wody wyciągniętą martwą 12-latkę
- Ceny w maju przestały rosnąć. "To początek powrotu do inflacyjnej normalności?"