Ustawa "kagańcowa" PiS przyjęta przez Sejm. Okrzyki: Hańba, skandal, Konstytucja

W piątek po południu Sejm przegłosował tzw. ustawę "kagańcową" PiS dotyczą wymiaru sprawiedliwości. Za jej przyjęciem głosowało 233 posłów.
Zobacz wideo

Po południu Sejm przegłosował ustawę "kagańcową" PiS dotyczącą wymiaru sprawiedliwości. 233 posłów było "za", 205 zagłosowało "przeciw" z kolei 10 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu noweli w całości. Przyjęte zostały także cztery poprawki zgłoszone przez klub PiS. Odrzucono ponad 80 wniosków mniejszości wniesionych przez opozycję.

Po ogłoszeniu wyniku głosowania na sali z ław opozycji rozległy się okrzyki m.in. "hańba" i "konstytucja".

Nie pomogły sprzeciwy środowiska sędziowskiego, opozycji, Komisji Europejskiej, Rady Europy i Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Praw Człowieka.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego jest rozczarowana i przygnębiona przyjęciem przez Sejm ustawy dyscyplinującej sędziów.

Małgorzata Gersdorf - wbrew temu co mówią politycy Prawa i Sprawiedliwości - jest także przekonana, że przepisy które pozwalają na karanie sędziów działających nie po myśli rządzących, są złamaniem wszelkich standardów.

- Wszyscy to mówili, wszyscy to pisali. Opinia Sądu Najwyższego liczyła 40 stron. To jest na 100 procent sprzeczne z prawem UE i na 100 procent sprzeczne z konstytucją - komentowała.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki krytykuje błyskawiczne tempo prac Sejmu w sprawie projektu ustawy dyscyplinującego sędziów i już teraz deklaruje, że w Senacie tempo prac nie będzie tak szybkie, ma zostać wykorzystane całe ustawowe 30 dni na rozpatrzenie projektu.  

Nawet jeśli senat zgłosi poprawki do ustawy, później wróci ona do sejmu, a tam posłowie PiS z łatwością mogą je odrzucić - tak jak dziś zrobili to w przypadku podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy od nowego roku, która jednak wejdzie w życie.

Komisja pracowała całą noc

Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła w piątek (20 grudnia) nad ranem projekt PiS, mający dyscyplinować sędziów. Przyjęto 19 poprawek zgłoszonych przez partię rządzącą i trzy, które zapowiadała wcześniej Porozumienie Jarosława Gowina. Odrzucono ponad 80 poprawek zgłoszonych przez opozycję. Trzon propozycji pozostał - sędziowie mają podlegać karom (łącznie z możliwością usunięcia z zawodu) m.in. za kwestionowanie statusu innych sędziów. Wykreślono za to przepis wymagający od sędziów składania deklaracji co do ich występowania w mediach społecznościowych. Z drugiej strony - wzmocniono w Sądzie Najwyższym rolę Izby Dyscyplinarnej. 

Jak wyglądały obrady? Czytaj więcej >>> Nocne obrady, głosowanie tuż przed świtem. Sejmowa komisja przyjęła ustawę "kagańcową". "Nie dawaj tamtym posłom"

TOK FM PREMIUM