Sejm przyjął uchwałę z okazji Nobla Tokarczuk. Poseł Konfederacji nazwał pisarkę "antypolską agitatorką"

Olga Tokarczuk odważnie pisze o kryzysie, w jakim znalazła się zachodnia cywilizacja. Mówi, jak trudno dziś scalić świat, który stał się światem fragmentów osobnych, odrębnych bytów i narracji - głosi przyjęta w piątek przez Sejm uchwała z okazji otrzymania przez Olgę Tokarczuk Nagrody Nobla.
Zobacz wideo

Za uchwałą głosowało 406 posłów, przeciw był 1, a 17 wstrzymało się od głosu.

Uchwała przypomina, że Polska literatura po raz piąty została wyróżniona Nagrodą Nobla. "Do Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej dołączyła w 2019 roku Olga Tokarczuk" - napisano.

Wskazano, że "autorka Biegunów, Ksiąg Jakubowych czy Prawieku i innych czasów odważnie pisze o kryzysie, w jakim znalazła się zachodnia cywilizacja". "Mówi, jak trudno dziś scalić świat, który stał się światem fragmentów osobnych, odrębnych bytów i narracji" - dodano.

Posłowie przytoczyli w uchwale słowa pisarski z mowy noblowskiej, która powiedziała, że "wszystko jest od siebie oddzielone, żyje osobno, bez związku".

"Chciwość, brak szacunku do natury, egoizm, brak wyobraźni, niekończące się współzawodnictwo, brak odpowiedzialności sprowadziły świat do statusu przedmiotu, który można ciąć na kawałki, używać i niszczyć. Dlatego wierzę, że muszę opowiadać tak, jakby świat był żywą, nieustannie stawającą się na naszych oczach jednością, a my jego – jednocześnie małą i potężną – częścią" - mówiła Tokarczuk, cytowana w uchwale.

Uchwała głosi, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie wyrazić uznanie dla Olgi Tokarczuk – laureatki Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok".

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża satysfakcję i dumę, że Polska znalazła się wśród ośmiu krajów z największą liczbą Nagród Nobla w dziedzinie literatury. Powodem do radości jest to, że owo wyróżnienie upowszechnia polską literaturę na całym świecie i zasłużenie potwierdza jej wysoką pozycję" - podkreślono.

Przed głosowaniem poseł Grzegorz Braun (Konfederacja) zadał pytanie, "czy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jest krytykiem literatury, czy Sejm RP jest gremium, którego celem jest recenzowanie mądrych bądź głupich werdyktów jakichkolwiek gremiów urzędujących, chwała Bogu, poza granicami Rzeczypospolitej". - Państwo nazywacie w swojej uchwale panią Olgę Tokarczuk odważną, ja nazwę ją koniunkturalistką, płynącą na fali poprawności politycznej, ale nie żądam, żebyście państwo podzielili mój punkt widzenia, nie żądam uznania mojego punktu widzenia, ale wy szanowni państwo nie gwałćcie tej znacznej jednak części narodu polskiego, który rozpoznał w Oldze Tokarczuk kosmopolityczną, antypolską agitatorkę - dodał Braun.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie: 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Sejm przyjął uchwałę z okazji Nobla Tokarczuk. Poseł Konfederacji nazwał pisarkę "antypolską agitatorką"
Zaloguj się
 • miloz1

  Oceniono 2 razy 2

  Pani Olgo proszę sprecyzować, gdzie były te polskie kolonie, za posiadanie których winniśmy się wstydzić. A niewolnicy, którymi Polacy handlowali jakiej byli narodowości? Nurtują mnie te kwestie poruszone przez panią.

 • jezierskiadam

  Oceniono 3 razy -1

  Pan Braun deklaruje się jako artysta.
  Żadnych nagród zagranicznych nie dostał i nie dostanie, ale jak przepisze się do PiS, ma szansę , że Kaczyński każe Dudzie profilaktycznie go ułaskawić.

 • marek2ci

  Oceniono 5 razy -1

  Obecność posła Grzegorza Brauna w Sejmie RP, potwierdza tylko tezę że demokracja to rządy głupców. Ktoś na niego głosował.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX