Co Komisja Europejska może zrobić ws. ustawy "kagańcowej" PiS? "Ma inne środki nacisku"

W stanowisku KE widać obawy oraz to, że wie ona dobrze, iż to co chce uchwalić PiS jest niezgodne z prawem unijnym. Ale musi trzymać się procedur - wyjaśniał w TOK FM prof. Robert Grzeszczak.
Zobacz wideo

Sejm przegłosował po południu ustawę "kagańcową" dotyczącą wymiaru sprawiedliwości. Kilka godzin wcześniej Komisja Europejska zaapelowała do Polski o wstrzymanie prac nad tym projektem. Pismo w tej sprawie napisała wiceszefowa Komisji Vera Jourova - i zaadresowała je do prezydenta, premiera, marszałek Sejmu i marszałka Senatu.

W wysłanym do Warszawy dokumencie, Komisja Europejska kieruje do polskich władz apel, by w sprawie ustawy dyscyplinującej sędziów najpierw zasięgnęły opinii Komisji Weneckiej - a potem poczekały na jej ocenę. Do tego czasu Bruksela radzi wstrzymać pracę nad przepisami. - Naszym zdaniem apel KE jest nietrafiony; mam nadzieję, że Komisja przedstawiła go nie ze złej woli, ale z braku rzetelnych informacji - powiedział rzecznik rząd Piotr Muller. 

Jak wyjaśniał w TOK FM prof. Robert Grzeszczak z Katedry Prawa Europejskiego, Wydziału Prawa i Administracji UW, Komisja na tym etapie nie mogła sobie pozwolić na bardziej dobitną reakcję. - Bo ma inne środki nacisku, ale one przyjdą w chwili formalnego uchwalenia samej ustawy. W trakcie procedowania KE nie może wszcząć żadnej procedury. Może tylko wyrazić stanowisko, co faktycznie się stało. Widać w nim obawy komisji oraz to, że wie ona dobrze, iż to co chce uchwalić PiS jest niezgodne z prawem unijnym. Ale musi trzymać się procedur – wyjaśniał

Jak dodał, nowa KE nie chce do siebie przyklejać "łatki". - Stąd takie na razie delikatne stanowisko. Jourova nie chce, żeby mówiono o niej jak o Fransie Timmermansie, że wszystko przesądzał, gdy nie znał szczegółów czy przepisy nie były uchwalone. Komisja teraz nie chce być sędzią od razu, bo i tak wie, że będzie wiodła o to spór z Polską. My tutaj prawnicy dobrze wiemy, że będzie szybka skarga przeciwko Polsce w tej sprawie – tłumaczył ekspert i dodał, że KE celowo odsyła Polskę do Komisji Weneckiej, by ta pełniła rolę swoistego "pośrednika" w sporze. - Na razie KE nie chce zrazić do siebie Polaków, cały czas stara się pokazać, że są to spory władzą, a nie obywatelami - mówił.

Paweł Sulik, prowadzący audycję, przypomniał, że posłowie opozycji w czasie sejmowej debaty chcieli poruszyć kwestię listu KE. - Tłumaczenie tego listu otrzymałam późnym popołudniem. Proszę państwa, jestem marszałkiem polskiego parlamentu i uchwalamy w polskim parlamencie prawo. Wielokrotnie przytaczano dzisiaj orzeczenia TK z różnych okresów, które mówiły o wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym, proszę to szanować, ja to szanuje – mówiła na sali sejmowej marszałek Elżbieta Witek.

Według profesora Grzeszczaka takie słowa to niebywała arogancja i populizm. - Pani marszałek jak w soczewce skupiła sposób procedowania i stanowisko partii rządzącej. Polskie prawo jest wieloskładnikowe, jesteśmy częścią unijnej rodziny. Możemy pewne rzeczy ustalać, jak chcemy, ale przy okazji musimy podzielać wspólne wartości, jak np: praworządność i przestrzegać ich fundamentów. Widać, że pani marszałek nie nauczyła się dobrze, jak funkcjonuje prawo polskie w warunkach członkostwa w UE. Nie chce być złośliwy, ale może pani Witek trzeba wysłać jakiś podręcznik, najlepiej po polsku, żeby nie musiała tłumaczyć. Jestem oburzony, że mówi takie farmazony – surowo recenzował gość TOK FM.

Jak podkreślał, żeby Unia Europejska mogła funkcjonować, to kraje członkowie część swoich kompetencji muszą przekazać na rzecz wspólnych organów czy podporządkować się jednemu europejskiemu sądowi. - Jeżeli w imię doraźnych interesów będziemy się boksować z Unią to – choć nas nie wyrzucą – zacznie się nas marginalizować. Nasze interesy nie będą uwzględnianie. Utną dopłaty. Będziemy izolowani politycznie i ekonomicznie – mówił prof. Grzeszczak.

Jego zdaniem, UE chce "przeczekać" PiS i to co się dzieje w Polsce. - Gorzej, jeśli przeleje się masa krytyczna. W interesie UE będzie powiedzenie nam, żebyśmy sobie poszli. Wtedy nadejdą ostre działania– ostrzegał ekspert.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (17)
Co Komisja Europejska może zrobić ws. ustawy "kagańcowej" PiS? "Wie, że będzie wiodła o to spór z Polską"
Zaloguj się
 • pepe098

  Oceniono 13 razy 5

  Co ten kurdupel robi w ławach rządowych? To normalne?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 3

  ruskie wejda!

 • mookie273

  0

  ludzie o wschodniej, bolszewickiej mentalnosci nie rozumieja zachodniej cywilizacji.
  Politycy PiS potwierdzaj to kazdego dnia. Brak wyksztalcenia, kultury, inteligencji oraz brak znajomosci jezykow
  probuja odbic chamstwem i zwyklym wulgaryzmem.

 • mazzini890

  Oceniono 6 razy 0

  KE już pracuje nad mechanizmami obronnymi w tym połączenia praworządności z wypłatami. Czeka też na Brexit.

 • aldisek

  Oceniono 6 razy 0

  Czy w PiSie nie ma myślących i odważnych ludzi? Powiedzieć: Panie prezesie, już wystarczy pańskiego panowania. Wybieramy kogoś młodszego i mądrzejszego od pana. I tyle.

 • eski57

  Oceniono 5 razy -1

  Czy obojętność rządzących na ostrzegające sygnały z UE nie są przypadkiem celową szarżą na granice unijnych reakcji i to zaleconą przez duchownych ?
  J. Kaczyński w młodym wieku zachowywał się dość zawadiacko , sukcesów w polityce nie miał , więc poszedł na współpracę z o Rydzykiem i biskupami KK ! Ta współpraca przyniosła wielki sukces – wygranie wyborów w 2015 przez PiS - , ALE nie samodzielny , skoro z uniżeniem potwierdził , że „bez ciebie ojcze nie byłoby tego zwycięstwa” , co oznacza też utratę osobistej dziarskości i samodzielności na rzecz o. Rydzyka ? ………
  - Wydaję się , że TO „drażnienie” się z UE jest uzgodnionym z o. Rydzykiem i Hierarchami , na ile da się sklerykalizować Polskę – potrzebne „inne” prawo i naturalne … i pozostać w Unii ze względu na dotacje ………………, albo wystąpić ! ?

 • eski57

  Oceniono 4 razy -2

  Kochani wiecie co oni mogą PiS-owi zrobić ? Oni mogą panu prezesowi skoczyć nawet na ŻOLIBORZ …. ( n/p k. Dudek)

 • tomaselli

  Oceniono 9 razy -3

  Ustawa "kagańcowa" to ustawa podjeta przez parlament niemiecki w 1905 roku zakazujaca uzywania jezyka polskiego, wiec uwazajcie co piszecie antypolacy !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX