Nałęcz: 30 lat temu Jarosław Kaczyński walczył o niezależną KRS. Teraz wywraca system

Przegłosowana w piątek tzw. ustawa kagańcowa cały czas budzi wiele emocji. Prof. Karol Karski z PiS przekonywał w TOK FM, że jest ona niezwykle potrzebna, bo w Polsce sędziowie się "rozpolitykowali". Przedstawiciele opozycji stanowczo protestowali.

Prawo i Sprawiedliwość w nieco ponad dobę przepchnęło przez Sejm ustawę umożliwiająca karanie sędziów m.in. za wypowiedzi nie po myśli rządzących czy zadawanie pytań o umocowanie prawne upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa. Dlatego opozycja nazywa przegłosowaną wieczorem ustawę ustawą kneblującą lub wręcz kagańcową.

Nastroje starał się studzić w TOK FM prof. Karol Karski, europoseł PiS. - Mówimy o przepisach, które mają spowodować, że sędziowie będą zajmowali się orzekaniem, bo w taki sposób powinni się wypowiadać. Co do zasady, nie powinni brać udziału w życiu politycznym i kłócić się w studiach TV z parlamentarzystami. Teraz mamy sporą liczbę rozpolitykowanych sędziów – wyjaśniał Karski.

Z taką retoryką nie zgadzali się pozostali goście Dominiki Wielowieyskiej w "Wyborach w TOK-u". Według profesora Tomasz Nałęcza, byłego doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. historii i dziedzictwa narodowego, chodzi o sprawy fundamentalne. - Czyli trójpodział władzy. To ustrojowy elementarz. PiS w dążeniu do pełni władzy chce zdemolować system sprawiedliwości - mówił prof. Nałęcz.

Wrócił też pamięcią do wydarzeń sprzed 30 lat, kiedy w Polsce zmieniał się ustrój. - To jest właśnie pewien chichot losu i ironia historii. 30 lat temu Solidarność uważała, że utworzenie niezależnej Krajowej Rady Sądownictwa - czyli odbieranie partii procesu nominowana sędziów - to jedna z najważniejszych spraw. Najmocniej walczył o to profesor Adam Strzembosz, a osobą numer dwa był Jarosław Kaczyński. Dziś szef PiS ten system wywraca, bo sam jest u władzy - przekonywał Nałęcz.

Arkadiusz Myrcha, poseł Koalicji Obywatelskiej, dodawał, że za zmianami w sądownictwie stoją osobiste odczucia szefa PiS. - Prezesa Kaczyńskiego razi środowisko sędziowskie, bo jest od niego niezależne. Dlatego na szybko przygotowano ustawę, która z mocy prawa ma im zabronić stosowania prawa europejskiego w Polsce - mówił Myrcha.

Podobnego zdania był Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z Koalicji Polskiej PSL i Kukiz'15. Jak wyjaśniał, ta władza nie znosi niezależnych od siebie. - Dlatego młotkuje się wymiar sprawiedliwości. W latach 40 walczono z wrogiem klasowym, a teraz dla PiS jest nim stan sędziowski. Polska staje się Bantustanem – ocenił Zgorzelski.

Z kolei Beata Maciejewska, posłanka Lewicy, podkreślała, że tylko według polityków PiS ustawa jest prawidłowa. - Krytyczne zdanie o niej mają RPO, Sąd Najwyższy, Komisja Europejska, a nawet Biuro Analiz Sejmowych. Tymczasem cała machina propagandy władzy jest sprzężona do wózka, który wiezie PiS do radykalizmu. W kwestii przepisów oraz w kwestii sposobów procedowania - mówiła polityczka.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (42)
Nałęcz: 30 lat temu Jarosław Kaczyński walczył o niezależną KRS. Teraz wywraca system
Zaloguj się
 • jslonko

  Oceniono 10 razy 10

  Z tą "walką" Jarosława Kaczyńskiego to bym nie przesadzał. Zawsze miernota, która w godzinie próby była pod pierzyną opowiada później jak to było na barykadzie.

 • mariofromuk827

  Oceniono 8 razy 8

  Karol Melex Karski. Wszystko w temacie. Pijaczyna się wypowiedział.

 • uwoj.bydgoszcz

  Oceniono 8 razy 8

  o cóż to walczył starszy bibliotekarz, autor wybitnej dysertacji pt. "Rola ciał kolegialnych w zarządzaniu uczelnią wyższą"? o popielniczkę na biurku? o bezpłatną opiekę stomatologiczną?

 • marudna.maruda

  Oceniono 8 razy 8

  30 lat temu Jarosław walczył... Biedny, jak Konrad Wallenrod, ciągle z czymś albo o coś walczy. A efekty tej walki przekraczają wyobrażenie rozumnych ludzi.

 • azibii

  Oceniono 7 razy 7

  W kaczym-Stanie o wszystkim decydują miernoty intelektualne kato-skrajnie narodowi-socjaliści...
  PiS nienawidzi wszystkiego co wyrasta ponad małość Kłamczyńskiego...
  "Poityczni pis-Gangsterzy" od kulawego-bolszewika nawet nie zadali sobie trudu aby stworzyć ustawę karającą sędziów... i przepisali ustawę z bolszewickiej Rasyji jota w jotę...
  Zgodnie z przepisami prawa bolszewicko-radzieckiego (z1956r.) sędziowie mogli być karani przez władzę praktycznie z każdego powodu, z usunięciem z zawodu sędziego włącznie. System kar nadzorował naczelny prokurator ZSRR...

 • acototak

  Oceniono 7 razy 7

  Kiedy ma prokuraturę, wojsko i policję to jest odważny.

 • eski57

  Oceniono 7 razy 7

  - A skąd pewność , że osobiste nakazy prezesa się realizuje .. , pewność siebie Kaczyński stracił po przystąpieniu do współpracy z o. Rydzykiem i Hierarchami , której cennym owocem były wygrane wybory sejmowe 2015 , Ale prezes poddańczo potwierdził , że „bez ciebie ojcze nie byłoby tego zwycięstwa” - To kosztuje , biskupi często wypowiadali się o Grzesznej Europie i potrzebie prawa naturalnego , można więc domniemywać , że te wojenki prawne z UE są inicjowane wspólnie ……..

 • feurig59

  Oceniono 6 razy 6

  Pisowcy, Norymberga was nie ominie tym razem.

 • stef0909

  Oceniono 6 razy 6

  Sprawnośc tego pie.....zależy od koloru tabletek ///amen!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX