Prawdziwy cel ustawy "kagańcowej" sięga Sądu Najwyższego. "Wywiad Andrzeja Dudy jest na to dowodem"

"Wstyd mnie ogarnia, kiedy słyszę, że ktoś, kto mieni się I prezesem SN, może o polskim państwie poza granicami kraju opowiadać takie rzeczy" - mówił w wywiadzie dla TVP Info Andrzej Duda. Zdaniem komentatorów, którzy byli gośćmi Poranka TOK FM, to jasny sygnał mówiący o prawdziwym celu przyjęcia przez Sejm ustawy "kagańcowej".
Zobacz wideo

Andrzej Duda był pytany w TVP Info m.in. o wypowiedź I prezes SN sędzi Małgorzaty Gersdorf, która nowelizację ustaw sądowych nazwała ustawą kagańcową. - Pani prezes Gersdorf opowiada - w szczególności za granicą - o Polsce takie rzeczy, że powiem tak: wstyd mnie ogarnia, kiedy słyszę, że ktoś, kto mieni się I prezesem SN, może o polskim państwie poza granicami kraju opowiadać takie rzeczy. Nawet jeżeli to się dzieje tylko w środowisku sędziowskim - po prostu wstyd. Wstyd za to, kto w ogóle został na urząd tego I prezesa Sądu Najwyższego wybrany- stwierdził prezydent. 

I zaraz potem dodał: "Ale na szczęście niedługo już następuje - zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami i terminarzem - zmiana na urzędzie pierwszego prezesa Sądu Najwyższego i mam nadzieję, że zgromadzenie sędziów Sądu Najwyższego wybierze odpowiedzialnie odpowiednią osobę, która dobrze będzie realizowała tę funkcję". Chodzi o kwiecień 2020 roku, kiedy to upłynie kadencja urzędującej I Prezes Sądu Najwyższego. Prezydent zadeklarował również, że jest gotów podpisać ustawę, która ma już akceptację Sejmu, a teraz trafi do Senatu

Andrzej Duda i Sąd Najwyższy. O co chodzi w ustawie "kagańcowej"?

- Z wypowiedzi prezydenta wynika, że postanowił zabezpieczyć się w razie, gdyby zgromadzenie sędziów Sądu Najwyższego miało jakiś dziwny pomysł na wybór następcy prof. Gersdorf. Ten wywiad jest dowodem, że chodzi o stanowisko I Prezes SN. Istotne, że jest to jednocześnie przewodniczący Trybunału Stanu - wskazywała w Poranku TOK FM Dominika Długosz z newsweek.pl.  

Z jeszcze innej strony problem widzi Roman Imielski z "Gazety Wyborczej". - Ja ten wywiad odebrałem jako deklarację: ja jestem cały czas twardogłowym politykiem PiS - stwierdził. Jego zdaniem, to zbliżające się wybory prezydenckie, w których Andrzej Duda będzie walczył o reelekcję wymuszają potrzebę ukłonów czynionych w stronę twardego elektoratu. Publicysta wskazywał, że być może z badań wyszło, iż Duda nie powinien być zbyt koncyliacyjny. 

10 nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Ustawa "kagańcowa" zakłada m.in. wprowadzenie surowych kar - łącznie z usunięciem z zawodu - wobec sędziów, którzy zakwestionują status innego sędziego. Ale zmienia również sposób wybierania I Prezesa Sądu Najwyższego, ograniczając grono sędziów, których poparcie jest dla tego niezbędne. Daje również prezydentowi prawo powołania osoby pełniącej obowiązki I prezesa. 

O tym, że jest to już 10 nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, mówił dziennikarz "Rzeczpospolitej", Michał Szułdrzyński. - Jeżeli coś jest poprawiane 10 razy, to albo pierwotna ustawa była fatalna - autorem jest Andrzej Duda - albo on ją schrzanił - mówił. Jak dodał, inaczej sprawa by wyglądała, gdyby te zmiany miały na celu poprawę jakości funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, np. szybkości wydawania wyroków. - PiS zdaje sobie sprawę, że systemowo sądownictwo jest ostatnim bastionem państwa, które nie jest podporządkowane jego władzy - wskazał. 

A Roman Imielski przypomniał, że kiedy w 2017 roku Andrzej Duda zawetował część ustaw forsowanych - rękami posłów PiS - przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Zbigniewa Ziobrę, spotkał się z krytyką jako hamulcowy reformy wymiaru sprawiedliwości. - Teraz postanowił się po prostu uwiarygodnić. To oznacza wojnę nie tylko z sędziami, ale także z Unią Europejską. Sygnał, który został wysłany do Brukseli i Luksemburga, brzmi: mam was wszystkich gdzieś, zrobimy co chcemy - dodał. Przypomnijmy, że w czasie prac sejmowych do najważniejszych organów państwa przyszedł list z Komisji Europejskiej, w którym wzywano do wstrzymania prac nad ustawą "kagańcową". 

Dominika Wielowieyska pytała publicystów również o orędzie prof. Tomasza Grodzkiego, który wystąpił w TVP jako Marszałek Senatu. - Jak go wysłuchałam w całości, to nie do końca wiem, po co ono było - stwierdziła Dominika Długosz. Wysłuchaj całej dyskusji publicystów - zrobisz to wygodnie w telefonie w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (48)
Andrzej Duda o Małgorzacie Gersdorf. Wywiad mówi prawdę o ustawie "kagańcowej"
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 26 razy 18

  Wszystko się kiedyś kończy, ta prawda wreszcie dociera do Dudka. Ogarnia go wtedy potworny, duszący strach,
  ze przyjdzie wkrótce za wszystko odpowiedziec. Za śmierc niewinnych 95 osób, które jako odpowiedzialny za organizację pracy kancelarii prezydenta, zapakował wspólnie z Sasinem do jednego samolotu i w mgle wysłali ich na śmierc do Smoleńska. Za swoje pedofilskie skłonności, bo flirtowanie w internecie z ,,tłustą foczką,, i ,,leśnym ruchadłem,, to nie przypadek, to przypadłośc. Wolne sądy stanowią dla niego ogromne zagrozenie, bo za łamanie prawa, konstytucji, są paragrafy w kodeksie karnym gwarantujące mu odsiadkę. Chyba ma świadomośc, ze opozycja mu tego nie podaruje, ze zlituje się nad nim za chwalenie się majtkami i rajstopami zony z dziurami po palcu Trumpa, ze to wszystko dla Polski. Ta nikczemna łajza z plugawą twarzą seryjnego gwałciciela, nie moze dla dobra tego kraju zostac ponownie prezydentem. Niech zostanie w uznaniu swoich zasług na kilka lat kierownikiem radiowęzła na Rakowieckiej.

 • molibden01

  Oceniono 23 razy 15

  a mnie ogarnia wstyd i czuję zażenowanie jak Duda ośmiesza siebie i Polkę swoimi żałosnymi kawałami i swoim zachowaniem ćwierćinteligenta i lokaja.
  płk w st. spocz.

 • marudna.maruda

  Oceniono 23 razy 13

  Panie prezydencie, mądrzejsi od pana w Brukseli na tym, co wyprawiacie, nie zostawiają suchej nitki. I coraz głośniej mówią o łamaniu podstawowych zasad prawa w Polsce. Nie wstyd panu?

 • 1-mark-adams

  Oceniono 11 razy 7

  Panie Duda, jakim prawem krytykuje pan decyzję śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który uznał prof. Gersdorf godną sprawowana tego urzędu.

 • Wojtek S

  Oceniono 11 razy 7

  Duda jest największym dla wolnej Polski wstydem niedouczony prymitywny Adrian Kaczyńskiego
  Bez godności i honoru
  Czekam tylko na Trybunał Stanu dla tego szkodnika

 • tomaszw20

  Oceniono 13 razy 7

  pan Adrian się wstydzi?!
  a mnie się zdawało że jest bezwstydny

 • byrcyn11

  Oceniono 12 razy 6

  Adrian - twoje dni już są policzone !

 • elq_1

  Oceniono 9 razy 5

  Co to za zadowolony z siebie dupek na zdjęciu?
  Aaaa.... to przecież kukiełka kulawego paranoika!
  I wszystko jasne!

 • piotraa81

  Oceniono 9 razy 5

  Du.pa zapomniała jak donosił do UE na Polskę za rządów PO?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX