Jarosław Kurski o wywiadzie z Romanem Polańskim: Włożyliśmy kij w mrowisko. To obowiązek dziennikarza

Jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził - tak kontrowersje wokół wywiadu z Romanem Polańskim skwitował pierwszy wicenaczelny "Gazety Wyborczej" Jarosław Kurski.
Zobacz wideo

W sobotnim wydaniu "Gazety Wyborczej" ukazał się wywiad z Romanem Polańskim i wzbudził wiele kontrowersji. Od wywiadu odcięła się np. redakcja "Wysokich Obcasów", z tego względu, że jest to wywiad z kimś, kto został skazany za współżycie z 13-latką i jest oskarżany przez kolejne kobiety o molestowanie seksualne. Piotr Najsztub pytał w TOK FM Jarosława Kurskiego, pierwszego wicenaczelnego Gazety o rozmowę z reżyserem. 

- Ostatnio włożyliśmy kij w mrowisko - bo uważamy, że od tego jest gazeta, od zadawania pytań - publikując wywiad z Romanem. Jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził - odparł Kurski. Jak zaznaczył, "ten wywiad podzielił też samą redakcję gazety".- A ja uważałem, że powinniśmy opublikować ten wywiad, bo rolą gazety jest zadawać pytania, a nie osądzać, stawiać problemy - mówił na antenie TOK FM Jarosław Kurski. Dodał, że za wywiad był atakowany, tak samo jak Adam Michnik, który był drugim autorem rozmowy i tak samo jak sam Roman Polański. - Z obu stron. To była dla mnie wielka, interesująca przygoda. Pierwsza i ostatnia, bo nie sądzę, żebym jeszcze miał okazję zrobić wywiad z Polańskim, a jeśli jest taka okazja, to uważam, że obowiązkiem dziennikarza jest to zrobić - przekonywał dziennikarz. 

Gazeta Arką Noego?

- Po 4 latach rządów PiS mam wrażenie, że Gazetę czeka los Arki Noego, która będzie miała za zadanie przewieźć wyselekcjonowane gatunki myślicieli, dziennikarzy - rozważał redaktor Najsztub.

- Wszystko się rozstrzygnie w maju, w trakcie tych wyborów. O potopie będziemy mogli mówić w maju, myśmy się stali butelką świeżego powietrza w smogu. Uważam, że nie jesteśmy politycznie zaangażowani, jesteśmy zaangażowani aksjologicznie, to coś więcej. KOD to był obywatelski obowiązek, tak samo myślę o Gazecie dziś - odpowiedział Kurski. 

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM