Teofil Bartoszewski o projekcie budżetu: "Tego długu nie widać, ale on jest"

- Przypominam, że zrównoważony budżet przy 14 mld zł długów szpitali, to takie zrównoważenie jest pozorne - mówił w TOK FM Teofil Bartoszewski.
Zobacz wideo

Rząd przyjął projekt przyszłorocznego budżetu. Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego plan wydatków i przychodów państwa po raz pierwszy w historii III RP będzie zrównoważony.

- To tylko pozory - ocenia w rozmowie z Janem Wróblem w Poranku TOK FM Władysław Teofil Bartoszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego:

- To nie ma żadnego znaczenia. Przypominam, że zrównoważony budżet przy 14 mld zł długów szpitali, to takie zrównoważenie jest pozorne. Jak pan przejdzie po rondzie Dmowskiego, to zobaczy pan zegar, który pokazuje procent długu publicznego i procent ukrytego długu publicznego. Jeżeli się robi coś poza bilansem, to tego długu nie widać, ale on jest - przekonywał. 

Przyszłoroczny budżet wiąże się też z planowanymi podwyżkami - w tym z podniesieniem akcyzy na alkohol i papierosy oraz z wprowadzeniem tak zwanego podatku cukrowego od napojów słodzonych i energetycznych.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM