Prezydent Duda "nie wierzgnie" ws. ustawy "kagańcowej". "Pozbawiony poparcia PiS traci szansę"

Tomasz Wołek nie ma złudzeń w sprawie decyzji, jaką podejmie Andrzej Duda wobec forsowanej przez PiS ustawy dyscyplinującej sędziów. - Prezydent podpisze wszystko, co mu podsuną - mówił publicysta w TOK FM. Kontrowersyjna ustawa czeka, aż zajmie się nią Senat.
Zobacz wideo

Tuż przed świętami głosami Zjednoczonej Prawicy Sejm przyjął projekt ustawy m.in. dyscyplinującej sędziów oraz zmieniającej sposób wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Forsowaną przez partię rządzącą ustawę opozycja i jej przeciwnicy - również I prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzata Gersdorf - nazywają ustawą "kagańcową". Projektem zmian zajmie się teraz Senat, który - wedle zapowiedzi - poświęci pracom nad nim 30 dni, czyli maksymalnie długi czas, który przysługuje senatorkom i senatorom. Skoro przewagę w Senacie ma opozycja, można spodziewać się, że ustawa nie zostanie przyjęta.

Ostatnie słowo w sprawie kontrowersyjnych przepisów należeć będzie do prezydenta. - Co do prezydenta nie mam najmniejszych złudzeń. Tutaj nie będzie żadnego nieoczekiwanego ruchu. Prezydent podpisze wszystko, co mu podsuną - stwierdził stanowczo Tomasz Wołek oraz przypomniał słowa prezydenta o prof. Małgorzacie Gersdorf, I prezes Sądu Najwyższego. Andrzej Duda stwierdził w wywiadzie w TVP Info, że ogarnia go wstyd, kiedy słyszy, że "ktoś, kto mieni się I prezesem SN, może o polskim państwie poza granicami kraju opowiadać takie rzeczy". - Atak na prof. Gersdorf to wyjątkowy akt chamstwa. On pokazuje, że prezydent jest absolutnym niewolnikiem swojej partii, tego systemu i zrobi wszystko to, co mu każą - uznał gość TOK FM. 

Zdaniem Żakowskiego zachowanie prezydenta pokazuje raczej, że szuka on wyborców jeszcze bardziej radykalnych niż wyborcy PiS. - Którzy dzisiaj popierają Konfederację, czyli stanowią największe zagrożenie dla obozu dobrej zmiany - zauważył gospodarz programu. 

Prezydent ma trzy możliwości: może ustawę podpisać, zawetować albo odesłać do Trybunału Konstytucyjnego.

Andrzej Duda "nie wierzgnie"

Zdaniem Agnieszki Wiśniewskiej z "Krytyki Politycznej" na sprawę ustawy kagańcowej trzeba patrzeć przez pryzmat kampanii prezydenckiej. Jak mówiła, widać, że Andrzej Duda gra na zdobycie przychylności wyborców Konfederacji. - To jest granie, żeby zgarnąć wszystko, co możliwe z prawej. Ale żeby wygrać wybory Andrzej Duda musi jeszcze trochę wyborców z centrum zgarnąć. Wyobrażam sobie sytuację, kiedy prace nad ustawą potrwają miesiąc w Senacie, będzie luty-marzec i kampania prezydencka będzie pokazywać, że jest jakieś wyrównanie pomiędzy Dudą a drugim kandydatem lub kandydatką. Wtedy na przykład skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, jeszcze zagra na czas, żeby pokazać, że jest otwarty i będzie prezydentem wszystkich Polaków - spekulowała publicystka. 

Tomasz Wołek raz jeszcze powtórzył swoją opinię na temat prezydenta. - Andrzej Duda nie wierzgnie z zasadniczego powodu. Pozbawiony poparcia PiS - obwołany zdrajcą, czy kimś, kto zawiódł - traci szansę. A z drugiej strony PiS nie może sobie pozwolić na lansowanie w ostatniej chwili innego kandydata, bo wprowadziłoby to ogromną dezorientację. Oni są na siebie skazani - podsumował publicysta.

Całej rozmowy posłuchasz także wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM. Pobierz, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (44)
Andrzej Duda podpiszę ustawę "kagańcową"?
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 15 razy 15

  Duda nie wierzgnie, Sasin nie wierzgnie, są oni bowiem jedynymi zyjącymi, oprócz Kaczyńskiego, winnymi tragizmu i rozmiaru katastrofy smoleńskiej. Dudek jest mocny tylko przed tłustą foczką i leśnym ruchadłem, pręzy przed nimi muskuły i onieśmiela swoim intelektem o 3.00 nad ranem. Oni byli odpowiedzialni za organizację lotu Tu-154M o numerze bocznym 1. Wiedzą, ze gdyby okazali jakąkolwiek samodzielnośc w podejmowaniu decyzji, nielojalnośc, ABW, CBA, i Zandarmeria Wojskowa, zapukaliby kolbami karabinów o świcie. Oni wiedzą dobrze, ze w kazdej chwili mogą zajśc nowe okoliczności w śledztwie smoleńskim usprawiedliwienie wsadzenie ich do więzienia. Kamiński całował się z psem po pijaku, zoofilia, do furgonetki z logo SW i na Białołękę. Zalewska okradała kontenery z uzywaną odziezą PCK, do parlamentu czy pawilonu, jak zwał tak zwał, na Klęczkowską. W tym chorym kraju tylko Kaczyński jest bezkarny, moze kraśc, oszukiwac, wyłudzac łapówki, .......... do czasu.

 • swru

  Oceniono 13 razy 13

  Adrian jest Długopisem nie koniem więc nie wierzgnie co najwyżej skończy mu się atrament i wtedy kaczor wyrzuci go do kosza.

 • jael53

  Oceniono 12 razy 12

  Piękne czasy wróciły - tzw. głowa państwa, która "nie wierzgnie" matce - partii. I ten bubek w kampanii śmiał konkurentowi stawiać partyjny proporczyk na stole.

 • wujekdolf

  Oceniono 15 razy 11

  no to maliniak jedź na nary :) to będą twoje ostatnie :)))

 • jerzy30

  Oceniono 10 razy 10

  ten czlonek pislamu podpisuje wszystko - to taka juz wszawa kreatura

 • ujek.jaroslaw

  Oceniono 9 razy 9

  Adrian nie podskoczy. On ma tyle planów na drugą kadencję. Tyle wycieczek przed nim i jego wieszakiem...

 • jerz1444

  Oceniono 8 razy 8

  Były prezydent Pakistanu za złamanie konstytucji został skazany na karę śmierci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX