Skąd ataki Putina na Polskę? "Prezydent Rosji znów montuje sobie wielką imprezę"

- Na pewno jest to element wojny dezinformacyjnej i psychologicznej z Zachodem, rozgrywanej przez prezydenta Rosji w związku z obchodami 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, które odbędą się w maju - tak o atakach Władimira Putina na Polskę mówiła w TOK FM Maria Domańska, analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich. W związku z wypowiedziami prezydenta ambasador Rosji w Polsce został w piątek pilnie wezwany do MSZ.
Zobacz wideo

Władimir Putin w ostatnich dniach skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Prezydent Rosji wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku. Podkreślił przy tym wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia.

Oprócz tego, Władimir Putin w ostrych słowach wypowiadał się o postaci Józefa Lipskiego, ambasadora RP w Berlinie w latach 30. XX w. Stwierdził, że Lipski miał obiecywać postawienie w Warszawie pomnika Adolfowi Hitlerowi, jeśli ten wysłałby polskich Żydów na zagładę do Afryki.

"Antypolski atak Putina"

- To jest pierwszy tak agresywny i antypolski atak Putina. Natomiast to nie są nowe tezy - stwierdziła w TOK FM Maria Domańska, analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich. Jak dodała, stwierdzenia o współodpowiedzialności całego Zachodu (nie tylko Polski) za wybuch II wojny światowej wybrzmiały już w 2015 roku, podczas obchodów Dnia Zwycięstwa. - To było niedługo po agresji rosyjskiej na Ukrainie i reakcji na nią ze strony Zachodu. Putin wówczas wprost przestrzegał Zachód, że wspiera rzekomy ukraiński nazizm i ryzykuje kolejnym konfliktem - przypomniała rozmówczyni Agnieszki Lichnerowicz.

Pytana, dlaczego Putin znów atakuje i dlaczego tym razem głównym jego celem jest Polska, Domańska odparła, że "na pewno jest to element wojny dezinformacyjnej i psychologicznej” z Zachodem, rozgrywanej przez prezydenta Rosji w związku z obchodami 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, które odbędą się w maju przyszłego roku.

- Na pewno ma to też związek z tym, że Polska jest jednym z krajów, które w swojej narracji historycznej są bardzo konsekwentne i antysowieckie, i mają na to mnóstwo dowodów, badań historycznych i tak dalej - dopowiedziała ekspertka.

Poza tym, Domańska zwróciła uwagę na jeszcze jeden aspekt - wskazała, że obecnie "reżim Putina nie za bardzo ma się jak legitymizować w oczach swoich obywateli". - Pogarsza się sytuacja ekonomiczna, społeczna i materialna, perspektywy są bardzo nieciekawe. Do tego pozycja międzynarodowa Rosji opiera się głównie na potencjale szkodzenia i arsenale jądrowym, co nie jest specjalnie atrakcyjne. W związku z tym Rosja sięga do historii jako źródła legitymizacji - wyjaśniała na antenie TOK FM.

W podobnym tonie wypowiadała się Anna Łabuszewska z "Tygodnika Powszechnego", a także autorka bloga "17 mgnień Rosji". Podkreślała ona, że dla prezydenta Rosji niezwykle ważne jest "stworzenie dobrej legendy dla wielkiego zwycięstwa".

- A trudno w takiej legendzie mówić, że się razem z Hitlerem zaczynało wojnę - wtrącił prowadzący Popołudnie TOK FM Maciej Zakrocki.

- Otóż to. Mit o "niepokalanym poczęciu" pobiedy nie broni się w kontekście grzechu pierworodnego, jakim był pakt Ribbentrop-Mołotow - odpowiedziała dziennikarka. Nawiązując jeszcze do przyszłorocznej rocznicy dodała: "Putin znów montuje wielką imprezę, tylko pytanie, kto na nią przyjedzie, skoro Zachód bojkotuje imprezy Putina".

"Polska jest dla Rosji niewygodna"

Obie ekspertki podkreślały, że polityka historyczna w kraju Putina jest niezwykle ważna. - Pełni we współczesnej Rosji funkcję ideologii. Ideologia jest zakazana przez konstytucję rosyjską, więc historia weszła na miejsce ideologii - powiedziała Maria Domańska. Analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich zaznaczyła jednak, że na politykę historyczną należy patrzeć również przez wzgląd na bieżące wydarzenia. A dziś - jak oceniła - Polska jest dla Rosji niewygodna. - Bo broni Ukrainy, bo chce obecności amerykańskiej, bo chce demonstrować, że jest silna. I tu rzeczywiście używanie argumentu, ze Polska była zawsze antysemicka jest obliczone na pewno na dyskredytowanie Warszawy na Zachodzie - skomentowała.

Dopytywana, co może się wydarzyć w przyszłości, Domańska wskazała, iż dużo zależy od reakcji Polski. - Rosja na pewno będzie eskalowała, bo te tezy od lat coraz intensywniej wybrzmiewają i są wzbogacane o kolejne cytaty - mówiła. Czy Putinowi uda się przekonać Zachód do "swojej" wersji historii? Zdaniem Domańskiej - raczej nie.

- Na Zachodzie, przynajmniej w kręgach decyzyjnych i naukowych, jest świadomość tego, jak było naprawdę. I bardzo trudno będzie przekonać ludzi świadomych, że Rosja ma rację manipulując faktami historycznymi. Ale oni dalej będą to robić, bo nie mają innego pomysłu na to, jak legitymizować się i na arenie wewnętrznej, i na zewnątrz - przestrzegała rozmówczyni Agnieszki Lichnerowicz.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Ambasador Rosji wezwany do MSZ

W piątek po południu resort spraw zagranicznym poinformował, że w związku z ostatnimi wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew został wezwany pilnie do ministerstwa.

- W trakcie rozmowy przekazano w imieniu polskich władz stanowczy sprzeciw wobec insynuacji historycznych, których dopuścili się kilkukrotnie w ciągu ostatnich dni przedstawiciele najwyższych władz Federacji Rosyjskich, w tym, w szczególności, prezydent Władimir Putin, jak również przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin - powiedział PAP wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

- Ostatnie twierdzenia najwyższych przedstawicieli władz rosyjskich pokazują, że do rosyjskiej wyobraźni historycznej świadomie i agresywnie próbuje wprowadzać się stalinowską narrację dziejową. Te bazujące na propagandzie totalitarnego państwa twierdzenia, stoją w rażącej sprzeczności ze zobowiązaniami międzynarodowymi Federacji Rosyjskiej, a także są szyderstwem z milionów ofiar stalinowskiego totalitaryzmu, którego ofiarą był też naród rosyjski - ocenił wiceszef MSZ.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (320)
Władimir Putin atakuje Polskę. "Prezydent Rosji znów montuje sobie wielką imprezę"
Zaloguj się
 • berek-oberek

  Oceniono 39 razy 11

  "Polska jest dla Rosji niewygodna"? Bzdura, Rosja nigdy się z Polską nie liczyła. Putin natomiast wyczuł zmianę nastrojów w Europie Zachodniej w stosunku do Polski, zmianę na którą nasze dyplomatołki ciężko zapracowały. Polska, ze swym poddańczym stosunkiem do Stanów Zjednoczonych oraz chamskim łamaniem zasad współżycia w relacjach z pozostałymi członkami Unii. To raczej "Polska jest dla Europy niewygodna" a Putin wskazuje Europie pozbycia się problemu, celowo nawiązując do Paktu Monachijskiego.

 • cim_cum

  Oceniono 24 razy 8

  Putin mówił o antysemityzmie, bo wkrótce wybiera się do Izraela; postanowił jątrzyć.

 • sqlap72

  Oceniono 27 razy 7

  >....I tu rzeczywiście używanie argumentu, że Polska była zawsze antysemicka jest obliczone na pewno na dyskredytowanie Warszawy na Zachodzie...<
  A nie była ? Dopiero wczoraj napisaliście w artykuł o Poli Nireńskiej (Perla Nirenstein), że: "Jej uraz do Polski był głęboko zakorzeniony, bo jako trzynastoletnia dziewczynka stała się świadkiem brutalnego pogromu na Żydach w Warszawie. Narodowcy oskarżyli wtedy "żydokomunę" o śmierć polskiego księdza w Moskwie. A wtórował im kler w wielkanocnych kazaniach." Napisaliście także, że: "Nigdy nie wspominał o tym, że jako młody urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych pracował nad tak zwanym rozwiązaniem kwestii żydowskiej. Jednym z pomysłów było odbieranie Żydom polskich paszportów, innym - przesiedlenie ich do Afryki. Madagaskar nie był tylko propagandowym chwytem skrajnej prawicy. Karski wiedział o tym jak nikt inny i bardzo się tego wstydził." Zaglądnijcie do przedwojennych roczników "Rycerza Niepokalanej" redagowanego przez św. Maksymiliana Kolbe, co pisze na temat Żydów, a wtedy zrozumiecie kto dostarczył Putinowi paliwa do jego (nieuzasadnionych") ataków na Polskę. I jest jeszcze takie polskie przysłowie: jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie. Kto w tym przypadku jest Kubą, a kto Bogiem niech sam każdy rozstrzygnie.w swoim sumieniu.

 • feurig59

  Oceniono 14 razy 6

  Właśnie tak wygląda tzw "polityka historyczna" :
  Każdy prezentuje swoje narodowe kłamstwa twierdząc, że są jedyną prawdą.
  PiS, Putin, Erdogan, kiedyś PRL, ZSRR, Korea PN, a nawet USA...

 • janviertrois

  Oceniono 14 razy 6

  PiS-owska polityka wstawania z kolan i obrażania wszystkich dookoła przynosi wymierne efekty. A jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek konfliktu to na pewno nie stanę w obronie żadnego PiS-lamisty. Brońcie się sami. Ja, za przykładem Gombrowicza, wyjadę do Argentyny. Opalać się nad morzem, ściskać młode kobiety i pić dobre wino. A wym możecie się zaklinać i wyklinać. To nie moja sprawa. Pis prowadzi wojnę z wszystkimi. Dlatego ewentualna wojna będzie tylko wasza. A poza tym ostatecznie zawsze mogę się zrzec polskiego obywatelstwa. Za sprawą PiS-u już raczej nie jestem dumny z tego, że jestem Polakiem. Adios kawaleros!

 • alejagwiazd

  Oceniono 18 razy 6

  A moze nam nasz przyjaciel Orban pomoze? On ma takie dobre przyjacielskie stosunki z Rosja

 • qrzysiu

  Oceniono 11 razy 5

  Niestety Putin to jedyny polityk a właściwie "władca" który wie co robi i robi co chce żeby wszyscy robili to co on chce.
  Cała reszta tych Makaronów Johnsonów i Trumpów to dzieci we mge...

 • marek.krajewski63

  Oceniono 9 razy 5

  Skad ataki Putina na Polske????? Zwyczajnie wielki moze malego tluc po lbie, szczegolnie gdy maly fikal, szczekal i stracil ochrone swoich pryncypalow.
  Rosje g.../owno Polska obchodzi, ale odwazyla sie podniesc reke na ich ikone narodowa jaka byla ich Wielka Wojna Ojczyzniana, niszczyli pomniki, to dostali w du/..pe. Podobnie jak probowali podniesc reke na zydowska ikone Holokaustu z ta ustawa o IPN, to i dostali po lapach, ze az jeknelo i blisko bylo zerwania relacji dyplomatycznych z USA. Szczescie, ze skonczylo sie tylko ta ustawa 447 ustalona przez zydowski Kongres jako salwa ostrzegawcza, by zdyscyplinowac pisowska Polske.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX