Władimir Putin uznał Polskę za "najsłabsze ogniwo UE". "Rosjanie chcą nas drażnić i dobrze wiedzą jak to robić"

Można odnieść wrażenie, że nasza dyplomacja i politycy właśnie zauważyli przynętę, a nie haczyk - tak o reakcjach polskiej sceny politycznej na wypowiedzi Władimira Putina mówił w TOK FM dr Mirosław Oczkoś, specjalista od wizerunku.
Zobacz wideo

Prezydent Rosji Władimir Putin w serii ostatnich wypowiedzi przypisał Polsce współodpowiedzialność za wybuch II Wojny Światowej, zarzucił dokonanie rozbioru Czechosłowacji, a polskie władze z międzywojnia oskarżył o antysemityzm i współpracę z nazistami. Na jego słowa odpowiedział oświadczeniem premier Mateusz Morawiecki. Na Twitterze swoje opinie publikowali też politycy opozycji.

Według dr. Mirosława Oczkosia, eksperta od wizerunku, w reakcjach polskich polityków widać "bezradność i reaktywność". - Jest takie przysłowie, że ryba widzi przynętę, a nie haczyk. I tutaj można odnieść wrażenie, że nasza dyplomacja i politycy właśnie zauważyli przynętę, a nie haczyk. Rosjanie są mistrzami w różne gry, potrafią planować wiele ruchów do przodu – tłumaczył dr Oczkoś.

Jak dodawał, polska dyplomacja "od lat już nie istnieje". - Więc to nie jest odkrycie roku. Już dawno nie mamy koalicjantów. Jeżeli ktoś jest osamotniony i reaguje ad personam - a tak należy odczytywać oświadczenie premiera, mówiące: A Putin kłamie – to nie przynosi żadnych efektów. Rosjanie chcą nas drażnić i dobrze wiedzą jak to robić, znają nasze słabości – przekonywał ekspert.

Podkreślał, że "prężenie muskułów" na potrzeby wewnętrznej polityki to za mało. - Dlatego muszę zmartwić polityków PiS, że to jest rozpisane na kilka ruchów do przodu, bo tak się uprawia politykę – przestrzegał dr Oczkoś.

Z kolei według prof. Janusza Czaplińskiego, psychologa społecznego, cyniczny atak prezydenta Rosji na Polskę podsumowuje to, jak wygląda nasza dyplomacja w relacjach międzynarodowych. - Władimir Putin uznał Polskę za najsłabsze ogniwo Unii Europejskiej. Nikt nawet nie stanął w naszej obronie. Wypowiedzi Putina na tej szachownicy to tylko ruch pionkiem, a towarzyszył temu także ruch figurą, czyli zapowiedź nowej broni. Putin nie tylko drażni, ale też straszy Polskę – ocenił prof. Czapliński. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM