Młodzieżowy Strajk Klimatyczny pisze do premiera: Widzimy, że oszukujecie

Przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego złożą dziś w Kancelarii Premiera specjalny list do Mateusza Morawieckiego. - List Młodzieżowego Strajku Klimatycznego do premiera jest bezpośrednią konsekwencją decyzji polskiego rządu na szczycie w Madrycie. W liście pokazujemy, co to tak naprawdę oznacza - mówił w TOK FM Tytus Kiszka z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Zobacz wideo

List to m.in. reakcja na decyzję władz Polski, by nie włączać naszego kraju do wspólnego celu Unii Europejskiej osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. - To zbyt istotna kwestia, żeby na nią nie zareagować - mówiła w Poranku radia TOK FM Martyna Leder z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, dodając, że jako organizacja chcą patrzeć politykom na ręce tak, jak obiecywali. - Widzimy, że oszukujecie - akcentowała aktywistka.

- List Młodzieżowego Strajku Klimatycznego do premiera jest bezpośrednią konsekwencją decyzji polskiego rządu na szczycie w Madrycie. W liście pokazujemy, co to tak naprawdę oznacza – mówił w TOK FM Tytus Kiszka z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego piszą w liście do premiera, że wyłamanie się z celu osiągnięcia neutralności klimatycznej nie zapewni Polakom dobrobytu, a prowadzona przez jego rząd polityka klimatyczna jest zgubna dla Polski. Poniżej pełna treść listu.

W ilu polskich domach musi jeszcze zabraknąć wody? Ile lasów musi jeszcze spłonąć?

"Szanowny Panie Premierze!

 Od Pana jako szefa rządu oczekujemy odpowiedzialnej polityki, która zapewni społeczeństwu stabilne i bezpieczne życie. Podczas ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej podjął Pan decyzję, która  zagraża przyszłości Polski. Wyłamanie się z celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku w Unii Europejskiej nie jest zapewnieniem głoszonego przez Pana rozwoju gospodarki, stabilnego życia i ogólnego dobrobytu. Przeciwnie – prowadzona przez Pana polityka klimatyczna jest zgubna dla naszego kraju.

Zaledwie trzy miesiące temu partia, do której Pan należy, podpisała nasz postulat. Podjęła się tym samym prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach IPCC. Prawo i Sprawiedliwość miało pełną świadomość, że podpisanie postulatu jest obietnicą jego realizacji.

Swoim działaniem całkowicie zignorował Pan stanowisko nauki. Ponad rok temu wydany został Specjalny Raport IPCC dotyczący ograniczenia globalnego ocieplenia klimatu o 1,5°C. Wynika z niego, że aby nie doprowadzić do eskalacji kryzysu, cały świat (w tym Polska) musi osiągnąć neutralność klimatyczną najpóźniej do 2050 roku. Ta data wciąż zapewnia nam zaledwie 50% szans, by uniknąć uruchomienia się nieodwracalnych procesów. Czy naprawdę 50% szans na powstrzymanie katastrofy klimatycznej Pana satysfakcjonuje? Proponując rok 2070, daje nam Pan ich jeszcze mniej.

Przed nami rok 2020, który w raporcie IPCC jest wskazany jako ten, w którym emisje muszą zacząć wyraźnie spadać. Żeby osiągnąć neutralność klimatyczną gospodarki, niezbędny jest plan. Do opracowania planu potrzebny jest cel, a Polska, przez Pana, wciąż nie ma nawet tego.

Chcielibyśmy wierzyć w kreowaną przez Pana wizję, ale jest ona niespójna z rzeczywistością. Twierdzi Pan: „Prowadzimy bardzo ambitną, a jednocześnie racjonalną ekonomicznie politykę klimatyczną i energetyczną”. Jednak rok 2050 nie jest celem ambitnym, a rok 2070 bynajmniej nie jest racjonalną propozycją. Mówi Pan też: „Musimy zapewnić takie tempo zmian, które będzie dostosowane do potrzeb polskiej gospodarki, polskiego społeczeństwa”. Podstawowymi potrzebami polskiego społeczeństwa są dostęp do wody pitnej, żywność w przystępnych cenach czy temperatura bezpieczna dla zdrowia i życia.

Naukowcy, przywódcy religijni, społeczeństwo — apel o działanie dobiega ze wszystkich stron. Czego jeszcze Pan potrzebuje? W ilu polskich domach musi jeszcze zabraknąć wody? Ile lasów musi jeszcze spłonąć? Co jeszcze musi się stać, żeby odpowiednio zareagował Pan na kryzys, który rozgrywa się przed pańskimi oczami?

Z poważaniem

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny"

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM