Tusk tłumaczy, o co chodzi Putinowi. "Polska jest dziś łatwym celem w tej kampanii"

Władimirowi Putinowi w dłuższej perspektywie chodzi o dezintegrację Unii Europejskiej i NATO - mówi w wywiadzie dla sobotniej "Gazety Wyborczej" b. premier i b. szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
Zobacz wideo

Odpowiadając na pytanie o Rosję w kontekście oskarżeń prezydenta Władimira Putina pod adresem Polski o współodpowiedzialność za wybuch II wojny światowej i Holokaust, Tusk zaznaczył, że "bezpośrednim powodem propagandowego wzmożenia ze strony Kremla są rocznice wyzwolenia Auschwitz i zakończenia II wojny światowej".

- Polska jest dziś łatwym celem w tej kampanii. Putin chce być pozytywnym i głównym bohaterem obchodów - w Izraelu może liczyć na pomoc premiera Netanjahu. Poważne błędy w polityce historycznej PiS i europejskie osamotnienie Polski ułatwiają zadanie naszym przeciwnikom oraz tym, którzy chcą uczynić nas współodpowiedzialnymi za Holocaust - powiedział Tusk.

Zapytany o co w dłuższej perspektywie chodzi Putinowi odpowiedział, że "o dezintegrację Unii Europejskiej i NATO". - Ma w tym projekcie sojuszników i pomocników: świadomych, mimowolnych i tzw. pożytecznych idiotów. W PiS można odnaleźć wszystkie trzy kategorie - dodał.

- Sytuacja jest dziś poważniejsza niż w przeszłości. Zmiany w Kijowie, bliska reintegracja Moskwy i Mińska oraz polityka prezydenta Trumpa to wystarczające powody, aby starać się za wszelką cenę odbudować elementarny wewnętrzny konsensus w polityce międzynarodowej i przywrócić Polsce status regionalnego lidera integracji europejskiej. Obawiam się, że rządzący nie do końca rozumieją powagę sytuacji - powiedział Tusk.

"Nie będzie Pearl Harbor"

W kontekście m.in. Iranu Tusk został zapytany, czy według niego dojdzie do wojny. - Generalnie wojna się toczy - odpowiedział.

- Wojna światowa nigdy nie była tak intensywna jak teraz. Konfrontacja amerykańsko-chińska jest antycypacją tego, co się stanie za 10 czy 20 lat. Jak w pułapce Tukidydesa między Atenami a Spartą, tu musi dojść do zwarcia. Jeden ośrodek już przestaje być najważniejszy, a drugi musi udowodnić, że to on rządzi - stwierdził Tusk. Dodał, że to "raczej nie skończy się konfliktem rozumianym klasycznie, że ktoś kogoś napadnie". - Nie będzie Pearl Harbor, tylko z roku na rok, z dekady na dekadę - nieustanna zmiana świata - ocenił.

Tusk dodał, że "po drodze na pewno pojawią się konflikty regionalne, a każdy z nich będzie prowokować coraz większe napięcie globalne". - Zwłaszcza jeśli nieprzewidywalność i egoizm w amerykańskiej polityce zastąpią na dłużej pragnienie ładu i współpracy. Konflikt na linii Waszyngton-Teheran ma taki groźny potencjał: jeśli nie otwartej wojny, to na pewno chaosu i nowej fali przemocy w całym regionie - powiedział.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
Tusk tłumaczy, o co chodzi Putinowi
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 3 razy 1

  Niewątpliwie krótkoterminowym celem propagandowym do osiągnięcia przez Putina są zblizające się uroczystości wyzwolenia obozu w Oświęcimiu i rocznica zakończenia 2 wojny światowej. W końcu to jego kraj poniósł największe straty w ludziach w tej wojnie i to Rosjanie otworzyli bramy obozu koncentracyjnego dla wszystkich
  zywych więzniów. Niewątpliwie od samego początku rozszerzenia Unii Europejskiej o kolonie radzieckie, Rosja prowadzi wojnę przeciwko Unii, grając na jej rozpad. Wspomaga finansowo antyeuropejskie skrajnie prawicowe partie nacjonalistyczne, przyczyniła się do brexitu. Ale moim zdaniem Putinowi równie mocno zalezy na jego silnej pozycji jedynego obrońcy, wielkiego, dumnego rosyjskiego narodu. Tamte cele mozna przy pomocy narodowych mediów wytłumaczyc Rosjanom, podwyzki cen zrzucic na sankcje nałozone na Rosję przez Unie Europejską i USA.
  Ale w zaden sposób nie mozna spragnionemu chleba i igrzysk ludowi wytłumaczyc decyzji WADA, o odebraniu
  Rosji prawa do organizowania olimpiad, mistrzostw świata i kontynentu, o wykluczeniu ich wspaniałych zawodników z walki o tytuły i medale. Jak wytłumaczyc ludowi, ze ich sportowcy wystąpią na olimpiadzie w dresie bez napisu ,,Rosija,, ze przez całe igrzyska nie usłyszą ani razu swojego hymnu narodowego, ze w klasyfikacji medalowej nie wyprzedzą USA, bo reprezentowac ich będą takie same ,,zielone ludziki,, jakie ich reprezentują na Ukrainie. Tym ludziom nie wystarczy juz do szczęscia szklanka wódki i kawał słoniny, oni nie chcą juz wstydzic się
  za ,,Kursk,, i ,,Generała Kuznicowa,, oni chcą oglądac i cieszyc się ze zwycięstw swoich hokeistów, piłkarzy,
  lekkoatletów. Putin wie, ze tego im ofiarowac nie moze, ze decyzja WADA kierowana przez Polaka na to się nie
  zgodzi. Skoro tak, to z zemsty przypomina światu grzechy Polaków, od których nigdy nie uciekną. Szarga imię Polski na świecie, tak jak Polska czyni to Rosji przy kazdej okazji. Zdarza się.

 • lese_majeste

  Oceniono 2 razy 0

  szanowny panie Tusk, czemu pan zamataczył, na jakie pytanie odpowiadał Putin otóż na pytanie dotyczące projektu głupawej rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej oraz znaczenia europejskiej pamięci dla przyszłości Europy złożony przez głupawych pisich europosłów oto ich lista Ryszard Antoni Legutko, Anna Fotyga, Tomasz Piotr Poręba, Dace Melbārde, Witold Jan Waszczykowski, Ryszard Czarnecki, Jadwiga Wiśniewska, Bogdan Rzońca, Anna Zalewska, Jacek Saryusz‑Wolski, Grzegorz Tobiszowski, Joanna Kopcińska, Elżbieta Rafalska, Joachim Stanisław Brudziński, Beata Szydło, Beata Mazurek, Andżelika Anna Możdżanowska, Beata Kempa, Patryk Jaki w imieniu grupy ECR same pisie plus łotyszka dokument nr B9-0098/2019, w którym stoi napisane, że to Rosja rozpoczęłą 2WŚ, a my możemy zapytać Czechów co o tym sądzą, to Polska wraz Niemcami zaatakowała Czechy o dokonała aneksji Zaolzia, a generalnie proponuję przeczytać ten dokument jest również po polsku, bo polscy pisie europosłowie innymi językami paktycznie nie władają, a generalnie Rosja co najwyżej zajęła mienie porzucone, polskie włądze z wodzem naczelnym na czele spieprzyły z Polski w sposób zorganizowany zabierając nawet meble, a głupie polaczki niech się biją my jesteśmy bezpiczni a jak ktoś się nadstawia to go kopną

 • endrju1521

  Oceniono 6 razy 0

  Donald-idiot !

  Czy Polska jest spoiwem łączącym UE lub NATO ? ? ? ?

  Putinowi leży na sercu to, o czym jako rasowy polityk

  nie mówi otwartym tekstem !

  To pomniki wdzięczności armii radzieckiej w Polsce !

 • lese_majeste

  Oceniono 1 raz -1

  w uzupełnieniu poprzedniego wpisu podaję dokładniejszy adres do polskiej wersji rezolucji doceo/document/B-9-2019-0098_PL.html

 • lese_majeste

  Oceniono 5 razy -1

  nic dodać, nic ująć, rzetelna analiza sytuacji a amerykańskie myślenie, że grubą pałą rozwiązuje się mam nadzieję, że tylko lokalne konflikty bez pomysłu co robić dalej to czysta głupota

 • tomaselli

  Oceniono 8 razy -2

  Niech pan sie lepiej zajmie promowaniem swojego "dziela literackiego". Kto wie , moze dostanie pan literackiego Nobla, tak chetnie przyznawanego za grafomanskie bazgroly.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 9 razy -3

  Wasz szczery przywodca karmil was latami falszywym obrazem swiata, jeszcze slychac szczek smolenskich lopat i bratniej wymiany z oblastia ddawaj dziadu 20 mld dolcow za darmowe tloczenie ruskiego gazu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX