Zarząd SLD wyznaczył Roberta Biedronia jako kandydata Lewicy na prezydenta. Czarzasty: "To twardy zawodnik"

Zarząd Sojuszu Lewicy Demokratycznej podjął decyzję o rekomendacji dla Roberta Biedronia jako kandydata na prezydenta Polski - poinformował we wtorek szef tej partii Włodzimierz Czarzasty. - Chciałbym wszystkich zaprosić do tej wspólnej przygody. Jestem zdeterminowany, żeby walczyć - zapewnił sam Biedroń.
Zobacz wideo

W warszawskiej siedzibie SLD zebrał się we wtorek Zarząd Krajowy partii, który miał zarekomendować lidera Wiosny Roberta Biedronia jako wspólnego kandydata Lewicy na prezydenta. - Skończyliśmy zarząd, na którym zapadły bardzo ważne, ale raczej spodziewane decyzje - powiedziała po zakończeniu obrad rzecznika partii Anna Maria Żukowska.

- Jesteś kandydatem już nie tylko moim, ale całego zarządu - potwierdził szef SLD Włodzimierz Czarzasty. Jak dodał, Biedroń to jeden z niewielu polityków na polskiej scenie politycznej, który "na wszystkie zadawane pytania potrafi odpowiadać bardzo konkretnie" i ma "jasne poglądy" w sprawie państwa świeckiego, spraw socjalnych, Unii Europejskiej czy kwestii wolnościowych - w  tym praw kobiet.

- Robert jest twardym zawodnikiem - stwierdził Czarzasty. Przypomniał wygraną lidera Wiosny w wyborach na prezydenta Słupska w 2014 roku i dodał, że to stanowiło dla zarządu partii "ważny punkt odniesienia", gdyż Lewicy zależy na małych i średnich miastach.

"Jestem zdeterminowany, żeby walczyć"

Sam Robert Biedroń podziękował krótko przedstawicielom SLD za rekomendację. Zapewnił, że "jest zdeterminowany, żeby walczyć" o prezydenturę kraju. - Udowodniliśmy, że jeżeli ma się marzenia i jest się zdeterminowanym, by je realizować, to można opowiedzieć inną narrację o Polsce. Można pokazać Polskę, która jest otwarta, tolerancyjna, która łączy, a nie dzieli. To wyzwanie na przyszłość dla nas wszystkich ludzi dobrej woli - mówił.

Przyznał, że wybory prezydenckie "będą dla Lewicy dużym wyzwaniem". Wspomniał też, że lewica miała już swojego prezydenta (Aleksandra Kwaśniewskiego), który dziś "jest najlepiej ocenianym prezydentem w dziejach RP". - Dlatego Polacy wiedzą, że kiedy lewica rządzi, to jesteśmy bardzo otwarci i tolerancyjni, i bardziej się szanujemy nawzajem - stwierdził Biedroń.

Robert Biedroń od maja jest europosłem. Pytany przez dziennikarzy - jeszcze przed wejściem na obrady zarządu SLD, czy da się prowadzić kampanię z Brukseli - odpowiedział: "Polska jest części Unii Europejskiej i ten głos Brukseli będzie bardzo ważny (...) Bruksela jest dzisiaj częścią Polski, Polska jest częścią Europy i musimy o tym pamiętać".

W poniedziałek (6 stycznia) podobnej rekomendacji dla Biedronia jako kandydata Lewicy na prezydenta udzieliła Rada Krajowa Razem. Ostatecznie kandydaturę Biedronia ma zatwierdzić konwencja Lewicy, która zbierze się 19 stycznia.

A miała być kobieta...

Według początkowych planów, Lewica miała zaprezentować kandydata (lub kandydatkę) na prezydenta Polski w połowie grudnia. Potem ten termin przesunięto na przełom grudnia i stycznia. Ostatecznie jeszcze nieco się przedłużył. W mediach spekulowano też, że Lewica postawi na kobietę. Wymieniano w tym kontekście nazwiska wicemarszałkinii Senatu Gabrieli Morawskiej-Staneckiej i Agnieszki Dziemianowicz-Bąk - nowej posłanki Razem. Sam lider Razem, który według wielu komentatorów miałby największe szanse na dobry wynik - nie chciał kandydować. Ostatecznie zdecydowano się na Biedronia. 

Biedroń był prezydentem Słupska w latach 2014-2018, a wcześniej posłem w latach 2011-2014 w klubie Ruch Palikota i Twój Ruch. W lutym 2019 roku na Torwarze zainaugurowała działalność partia Wiosna, na której czele stanął. Z list swojej partii dostał się do Parlamentu Europejskiego zdobywając 96 388 głosów. W wyborach parlamentarnych pełnił funkcję szefa sztabu komitetu wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z którego list startowali politycy SLD, Wiosny i Lewicy Razem. W połowie grudnia ubiegłego roku ciała statutowe SLD i Wiosny zdecydowały o konsolidacji obu ugrupowań. Nowa partia ma nosić nazwę Nowa Lewica, jej kongres założycielski ma odbyć się na początku roku.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM