Jan Wróbel do doradcy Andrzeja Dudy: A może prezydent powinien zachować się jak przywódca?
W nocy z wtorku na środę Korpus Strażników Rewolucji Iranu przeprowadził atak rakietowy na dwie bazy wojskowe Stanów Zjednoczonych na terytorium Iraku. Trwa szacowanie strat, ale według źródeł amerykańskich nie ucierpiał żaden spośród stacjonujących w nich żołnierzy.
Irak. Czy polscy żołnierze wyjadą?
W Poranku Radia TOK FM Jan Wróbel pytał doradcę prezydenta prof. Andrzeja Zybertowicza o wyjście polskich żołnierzy z Iraku. W niedzielę (5 stycznia) iracki parlament przegłosował rezolucję wzywającą rząd do podjęcia działań zmierzających do zakończenia obecności w kraju wszystkich zagranicznych żołnierzy.
- To jest po pierwsze misja sojusznicza, a nie żadna prywatna wojenka Polski. Po drugie, nasze wojska pełnią tam zadania szkoleniowe. Po trzecie, uchwała parlamentu irackiego nie jest wiążąca, bo decyzję musi podjąć rząd tego kraju. Jak na razie takiej decyzji nie ma - zapewniał gość TOK FM.
Profesor zwrócił także uwagę na niedawne (sprzed kilkunastu godzin) oświadczenie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.
- To oświadczenie w istocie, chociaż wzywa jasno do deeskalacji, popiera amerykański punkt widzenia. Sojusznicy w NATO nie są pod tym względem rozłamani, chociaż w sposób bardzo wyważony popierają Stany Zjednoczone. Bo przecież tak naprawdę żadnemu odpowiedzialnemu politykowi nie zależy na eskalacji (konfliktu) - przekonywał Zybertowicz.
Prowadzący program Jan Wróbel zastanawiał się jednak, czy prezydent Andrzej Duda nie powinien zachować się w tej sytuacji jak przywódca i nie czekać na amerykańską instrukcję dotyczącą wyjścia lub pozostania wojsk sojuszniczych w Iraku. - Przywództwo polega na odpowiedzialności, a nasze wojska w Iraku są elementem pewnego projektu sojuszniczego i bez konsultacji z sojusznikami decyzja o losie około dwustu naszych żołnierzy w tym kraju nie zostanie podjęta. Mogę tylko powiedzieć, że są rozpatrywane różne scenariusze wyjścia naszych wojsk z Iraku, gdybyśmy uznali, że to jest potrzebne - podkreślił doradca Andrzeja Dudy.
"Rola Polski w budowaniu nowej KE"
Dziennikarz pytał także prof. Andrzeja Zybertowicza o rosnące, jego zdaniem, w Polsce przekonanie, że Polska trzyma się zbyt blisko Stanów Zjednoczonych, tracąc przez to dobre kontakty z Europą. Gość TOK FM zdecydowanie się z tym nie zgodził.
- To nie jest prawda. Chociażby rola Polski w budowaniu nowej Komisji Europejskiej pokazała, że jest wprost przeciwnie. Nigdy Polska nie miała takiego istotnego wpływu na wybór komisarza i na kształtowanie się struktury kadrowej Komisji Europejskiej - stwierdził doradca Andrzeja Dudy.
Całej rozmowy posłuchasz także wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.
-
Prezydent "jest klaunem ośmieszającym społeczeństwo". Orędzie nie poprawiło jego wizerunku
-
Co Kaczyński zrobi po marszu 4 czerwca? Frasyniuk o możliwym "nokautującym ciosie"
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
Chińczycy strącili najbogatszego człowieka świata. To zły prognostyk dla gospodarki
-
Nowa "wrzutka wyborcza" PiS z emeryturami. Ekspertka odsłania kulisy. "W strachu przed strajkami"
- Startuje cross-border.pl - KIG i Amazon pilotują eksport polskich MŚP
- "Niemiecki geniusz" w serialu, czyli (znowu) o aktorze w kryzysie
- Franciszek po operacji. Nowe informacje o stanie zdrowia papieża
- "Nie wiedzieli, co kradli". Z pociągu zniknęły cztery skrzynie z amerykańską amunicją, która miała trafić do Ukrainy
- Kolejny "występ" Adama Glapińskiego. Jak co miesiąc. O czym mówił szef NBP?