"To prawdopodobne, że chodzi o Polskę". Gen. Koziej o słowach irańskiego ajatollaha

Czy Polska może się stać celem ataków odwetowych po zabójstwie gen. Kasima Sulejmaniego? O tym, kogo Iran bierze na cel, mogą świadczyć słowa duchowego przywódcy tego kraju. Ajatollah Ali Chamenei powiedział, że "w bardzo małym, ale złym kraju w Europie Amerykanie byli z pewnymi irańskimi zdrajcami". - To jest bardzo prawdopodobne, że chodzi o Polskę - przyznaje gen. Stanisław Koziej.
Zobacz wideo

Ali Chamenei, w transmitowanym przez irańską telewizję przemówieniu, powiedział, że "w bardzo małym, ale złym kraju w Europie Amerykanie byli z pewnymi irańskimi zdrajcami. Spotkali się, żeby spiskować przeciwko Islamskiej Republice". Według niektórych interpretacji może chodzić o Polskę, w której prawie rok temu odbyła się konferencja dotycząca Bliskiego Wschodu. W obradach, przypomnijmy, nie wziął udziału Iran, choć właśnie działaniom tego kraju poświęcono najwięcej uwagi. Wiceprezydent USA Mike Pence mówił w Warszawie m.in., że władze w Teheranie "opierają się sankcjom ONZ-owskim, naruszają rezolucję ONZ i knują ataki na europejskiej ziemi".  

- To jest bardzo prawdopodobne, że chodzi o Polskę. Byłoby to bardzo wymowne. Jeszcze bardziej zwiększające ryzyko dla naszych żołnierzy, którzy tam są razem z sojusznikami amerykańskimi - komentował w TOK FM gen. Stanisław Koziej. Jak podkreślił były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, postawienie Polski w jednym szeregu ze Stanami Zjednoczonymi, jest dla naszego kraju bardzo niewygodne i niekorzystne. - Powinniśmy zachowywać się tak, jak zachowuje się całe NATO, jak zachowuje się Unia Europejska, aby nie pozostać jakimś pojedynczym, odrębnym elementem w całej układance, razem tylko ze Stanami Zjednoczonymi. Mam nadzieję, że taka jest doktryna polityczna obecnych władz - mówił generał. 

Irak. Wyjście polskich żołnierzy

Generał Stanisław Koziej odniósł się także do głosów mówiących o szybkim wycofaniu z Iraku polskich żołnierzy. Ekspert nie uważa takiego działania za odpowiedzialne. - Możemy ich zabierać i być może będziemy musieli zabrać, ale to powinno być w ramach decyzji natowskiej, a nie że Polska sama zabiera swoich żołnierzy z misji natowskiej, w momencie kiedy potrzebna jest jednolita postawa z pozostałymi sojusznikami - mówił gość TOK FM, wskazując, że ważne jest, aby Polska była w ramach Paktu Północnoatlantyckiego aktywna, pilnowała swojego interesu, ale jednocześnie nie pozwalała sobie na to, by mieć w jego ramach tylko jednego sojusznika. 

Prezydent z premierem i ministrami. Bez opozycji

Prezydent Andrzej Duda ma się dziś (8 stycznia) spotkać się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z premierem Mateuszem Morawieckim oraz przedstawicielami Rady Ministrów. Gen. Koziej, choć pochwala ideę rozmowy w BBN, podkreślił w TOK FM, że spotkanie, na którym obecny jest jedynie prezydent, premier i przedstawiciele rządu, ma sens, kiedy dotyczy pojedynczego, ważnego zdarzenia. A obecnie mamy do czynienia z inną sytuacją. - Mamy do czynienia z wyzwaniem systemowym, strategicznym, wielostronnym - ocenił ekspert, dodając, że spodziewałby się zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego. 

- Od dawna taka konieczność jest oczywista dla każdego niezależnego obserwatora i analityka, bo przecież chodzi o to, aby wszystkie siły polityczne w państwie miały jednolite podejście. Aby władza miała wsparcie opozycji w tym, co robi. Nawoływanie: wspierajcie nas, wspierajcie nas, a jednocześnie lekceważenie tej opozycji, niczego dobrego nam nie daje - mówił generał, żałując, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego nie została zwołana. Wyraził przy tym jednak nadzieję, że Polska będzie zajmować w stosunku do konfliktu Iran-USA takie samo stanowisko, jakie zajmuje całe NATO. 

Całej rozmowy posłuchasz też wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Gen. Stanisław Koziej: Konieczność jej zwołania jest oczywista
Zaloguj się
 • muzoman

  Oceniono 3 razy 3

  Kaczyński nie pozwoli nazywać Polski małym i złym krajem. Rozprawi się z ajatollahem szybciej niż Trump.

 • atyn

  Oceniono 1 raz 1

  Przechodzę na Islam.

 • miw.d

  0

  Co to jest błąd systemowy???!!!!!

 • rastablaster

  Oceniono 5 razy -1

  Iranowi należy wydać polską presstytucję i innych podżegaczy wojennych oraz lokalne izraelskie lobby - wszyscy i tak wiedzą, że Izrael stoi za atakami na Iran. Przydałoby się również wydać naszych oficjeli odpowiedzialnych za współudział Polaków w agresywnych wojnach USA.

 • getz54

  Oceniono 6 razy -2

  Panie generale, słowa ajatollaha to nie jest przepowiednia Sybilli, czy ta nadal nieznana 7 czy 8 tajemnica fatimska. Proszę nie próbowac interpretowac ich w kontekście zagrozenia dla Polski. Mogę pana zapewnic, ze nasz kraj jest
  chyba najbezpieczniejszym krajem w Europie i śmiem twierdzic, ze nawet na świecie, jezeli chodzi o zemstę Iranu.
  Polska do tego stopnia nienawidzi Zydów, ze jest chyba najbardziej antysemickim krajem w Europie. Ma ogromne zasługi w walce ze swoimi obywatelami pochodzenia zydowskiego, od najdawniejszych czasów. Takiej wzorowej postawy nie zapomną nam państwa arabskie, wrogowie państwa Izrael. Chwilowy mezalians polskich władz z administracją prezydenta Trumpa nie wpłynie na nasze bezpieczeństwo, jesteśmy bowiem silnym ogniwem antyizraelskiego sojuszu, tylko ze zwykłej poprawności politycznej, dla spodziewanych zysków, nie chcemy się do tego przyznac. Taki fałszywy, wredny, ludek mieszka nad Wisłą, zdarza się.

 • tomaselli

  Oceniono 4 razy -4

  To ten szogun od Komorowskiego ? Slabe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX