Czy sędziowie mogą protestować w togach? Członek KRS mówi o naruszeniu przepisów

Czy sędziowie mogą protestować w togach? W sobotę w Warszawie Marsz Tysiąca Tóg z udziałem nie tylko polskich sędziów. Tymczasem na portalach społecznościowych pojawiają się głosy, że protest w togach narusza przepisy. To opinia jednego z członków nowej KRS.
Zobacz wideo

W sobotę w Warszawie odbędzie się Marsz Tysiąca Tóg, na którym sędziowie, adwokaci, prokuratorzy mają protestować przeciwko tzw. ustawie kagańcowej, która błyskawicznie przeszła przez Sejm. Wiele osób, które przyjadą protestować, chce wziąć ze sobą togi. 

„Przypominam, że na #Marsz1000Tóg sędziowie i prokuratorzy nie powinni brać strojów służbowych używanych na salach rozpraw” – napisał na Twitterze sędzia Maciej Nowacki, członek Krajowej Rady Sądownictwa. Warto przypomnieć, że to on, w listopadzie 2019 roku, zawiesił w orzekaniu sędziego Pawła Juszczyszyna.

Co wolno sędziemu?

Pod wpisem sędziego Nowackiego w sprawie protestowania w togach pojawił się szereg komentarzy, m.in. adwokata Konrada Pogody. „A to że niby togi nie mogę ubrać albo przez ramie przełożyć? to się Panu Sędziemu marzy totalitaryzm...” – napisał mecenas (pisownia oryginalna).

Zdaniem rzecznika Sądu Najwyższego sędziego Michała Laskowskiego, który podkreśla, że to jego własne zdanie, w proteście z togą nie ma niczego niestosownego, co mogłoby skutkować postępowaniem dyscyplinarnym. A takie pytania na Twitterze też się pojawiły.

- Nie ma mowy o podstawach odpowiedzialności dyscyplinarnej za to, że zabierze się togę na tego typu marsz. Można byłoby się jedynie zastanawiać, czy należałoby togę mieć na sobie, ubraną czy ewentualnie nieść ją na ramieniu i w ten sposób zaakcentować swoją przynależność do stanu sędziowskiego – mówi sędzia Laskowski, dodając, że sam pójdzie w Marszu Tysiąca Tóg ze swoją togą przewieszoną przez ramię. – Chcemy pokazać społeczeństwu, że to my – sędziowie - bierzemy udział w tym marszu. I, żeby to zrobić, wyróżniamy się atrybutem w postaci togi – wyjaśnia.

– Wiem, że pojawiły się głosy, że założenie togi na kurtkę, może nie odpowiadać powadze tego stroju. Ale co trzeba podkreślić, nie ma nigdzie wprost zakazu noszenia togi poza salą rozpraw. To jest kwestia indywidualna i indywidualnej interpretacji tych przepisów - podkreśla przedstawicielka „Iustitii”, sędzia Agnieszka Straub–Cegiełko z Sądu Rejonowego w Lublinie. Sama na marsz do Warszawy zabierze togę. - Raczej będę ją niosła. Jako symbol zawodu, który wykonuję - mówi nasza rozmówczyni.

- Założenie czy niesienie togi jest po to, by potem móc ją nosić jako niezawisły sędzia. Cóż nam po stroju służbowym, jeśli nie będzie niezawisłości? Togi nie będą nam już wtedy potrzebne – uważa sędzia Monika Płoska-Pecio z Lublina. 

O protest w togach zapytaliśmy też mecenas Marię Ejchart–Dubois z Inicjatywy „Wolne Sądy”. W jej ocenie, wzięcie ze sobą togi nie może stanowić podstawy do wszczęcia postępowań dyscyplinarnych. – Toga jest symbolem zawodu. Ten marsz dotyczy przedstawicieli tego zawodu i moim zdaniem, jeśli toga zostanie podczas marszu użyta z szacunkiem, to ja nie widzę żadnego problemu. Podkreślam, że to jest sytuacja wyjątkowa i symboliczna. I właśnie o to chodzi, by ten symbol pokazać także na ulicy – dodaje pani mecenas

Takiego marszu jeszcze nie było 

Sobotni protest w Warszawie ma być wyjątkowo liczny. Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, są miasta, z których wyjedzie po kilka autokarów. Zapowiada się więc więcej uczestników niż podczas ostatniego sędziowskiego protestu - 1 grudnia 2019. - Zainteresowanie rzeczywiście jest większe. Część sędziów, prokuratorów, wiedząc, że ustawa kagańcowa przeszła już przez Sejm, teraz jakby się obudziła. Nie chcą się na nią zgodzić, bo wiedzą, co ona w praktyce oznacza. Dlatego wyjdą na ulicę. Niejednokrotnie po raz pierwszy – mówią nasi rozmówcy.

Warto podkreślić, że udział w warszawskiej manifestacji zapowiadają też sędziowie spoza Polski, m.in. z Irlandii i Holandii

Chcą okazać wsparcie polskim sędziom. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM