Za mało donosów? CBA apeluje o składanie zeznań ws. prof. Tomasza Grodzkiego: można uniknąć kary

Centralne Biuro Antykorupcyjne wraz z Prokuraturą Regionalną w Szczecinie prowadzi śledztwo dotyczące przyjęcia korzyści majątkowych przez osobę pełniącą funkcję publiczną w szpitalu w szczecińskim Zdunowie. Chodzi oczywiście o marszałka Senatu - prof. Tomasza Grodzkiego.
Zobacz wideo

Temistokles Brodowski z CBA powiedział w rozmowie z PAP,  że do tej pory przesłuchało pięć osób.

- Postępowanie dotyczy możliwości przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną odpowiedzialną za leczenie pacjentów na Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Specjalistycznego Szpitala im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie" (obecnie Pomorski Uniwersytet Medyczny - PAP) - powiedział.

W 1995 roku ordynatorem oddziału torakochirurgii został obecny marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki. W 1998 roku prof. Grodzki objął stanowisko dyrektora szpitala, które piastował do 2016 roku. 

CBA apeluje do osób, które wręczyły korzyść majątkową, by zgłosiły się do śledczych - w ten sposób unikną odpowiedzialności za to przestępstwo.

- Zgodnie z Kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności - jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną - jest dobrowolne zawiadomienie organów ściągania - podkreślił naczelnik

Zaznaczył, że sprawca musi powiadomić o fakcie przestępstwa, zanim śledczy się o nim nie dowiedzą i ujawnić wszystkie istotne okoliczności tego zdarzenia.

Przypomnijmy, że wczoraj (8 stycznia) podobny apel - o zgłaszanie się świadków ws. prof. Grodzkiego - przygotowała prokuratura. Do tej pory udało się przesłuchać kilku świadków, wskazanych przez radnego PiS i działacza Solidarności - Karola Guzikiewicza. Ich zeznania dotyczą w sumie czterech zdarzeń - na odpowiedź, czy wyczerpywały one znamiona przestępstw o charakterze korupcyjnym, jest - zdaniem śledczych - jeszcze za wcześnie.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM