Śledztwo ws. stowarzyszenia Helper. Utrzymane 500 tys. zł poręczenia wobec byłego agenta CBA Tomasza K.

Sąd Rejonowy w Białymstoku nie uwzględnił w czwartek zażalenia obrońcy i utrzymał 500 tys. zł poręczenia majątkowego, zastosowanego przez prokuraturę wobec b. posła PiS i b. agenta CBA Tomasza K., w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper.
Zobacz wideo

Poinformowała o tym PAP rzecznik białostockiego sądu Beata Wołosik. "Sąd stanął na stanowisku, że w niniejszej sprawie istnieją dowody, w oparciu o które prokurator mógł ukształtować swoje przekonanie o prawdopodobieństwie popełnienia przez podejrzanego inkryminowanych mu czynów, sprawa ma specyficzny charakter, a stawiane zarzuty są poważne" - dodała sędzia.

Głównym wątkiem śledztwa Prokuratury Regionalnej w Białymstoku jest wyjaśnienie nadużyć finansowych związanych z prowadzeniem w latach 2011-2017 domów opieki dla seniorów na Warmii i Mazurach. Prowadziło je olsztyńskie stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego "Helper", korzystając z państwowych dotacji.

Część z tych pieniędzy miała zostać przywłaszczona lub wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem. Zarzuty przedstawiono dotąd prawie 40 osobom.

W połowie listopada ubiegłego roku zarzuty usłyszał m.in. Tomasz K. Przez pewien czas kierował on Helperem, gdy zrezygnowała z tego jego żona (również podejrzana w tej sprawie). Zarzuty wobec b. posła i b. agenta CBA dotyczą m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami ok. 10 mln zł oraz oszustw w związku z nienależnym przyznaniem ponad 39 mln zł dotacji, a także tzw. prania pieniędzy - w kwocie 2 mln zł.

Po postawieniu zarzutów, prokuratura zdecydowała o zastosowaniu wobec tego podejrzanego tzw. wolnościowych środków zapobiegawczych, w tym pół mln zł poręczenia majątkowego oraz dozoru policji i zakazu opuszczenia kraju, połączonego z zatrzymaniem paszportu. Jak powiedziała PAP sędzia Wołosik, zażalenie obrońcy dotyczyło poręczenia i w tym zakresie sąd postanowienie prokuratury utrzymał w mocy.

"Orzeczone wobec podejrzanego środki zapobiegawcze - w ocenie sądu - zostały dobrane właściwie, uwzględniają one nie tylko charakter sprawy, ale także rodzaj zarzucanych podejrzanemu czynów, nie są rażąco surowe i winny być kontynuowane dla dobra toczącego się śledztwa" - dodała sędzia, przytaczając uzasadnienie decyzji o utrzymaniu poręczenia.

DOSTĘP PREMIUM