Kolejna wpadka opozycji. Przez pomyłkę posłanek KO Sejm przyjął ustawę dającą miliardy złotych mediom publicznym

Posłowie opozycji próbowali zerwać kworum w sprawie głosowania nad przyznaniem mediom publicznym blisko 2 mld złotych rekompensaty. Nie wyszło im - dwie posłanki Koalicji Obywatelskiej nie wyjęły swoich kart. Dzięki temu ustawa została przyjęta przez Sejm.
Zobacz wideo

W czwartek po południu Sejm zajmował się ustawą dotyczącą wypłacenia rekompensaty - w wysokości 1,95 mld złotych - dla mediów publicznych. Cała sejmowa opozycja miała nie brać udziału w głosowaniu - przez to nie byłoby kworum niezbędnego do przyjęcia ustawy. Tak się jednak nie stało. 

"Za" miliardami dla mediów publicznych głosowało 228 posłów z PiS, a dwie posłanki Koalicji Obywatelskiej zagłosowały przeciw. W sumie w głosowaniu wzięło udział 230 posłów - a więc dokładnie połowa z wszystkich 460. Reszta przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej, PSL-Kukiz'15, Konfederacji i Lewicy, po prostu wyjęła karty do głosowania. Gdyby nie te dwa głosy - głosowanie byłoby nieważne.

Błąd popełniła Małgorzata Tracz z Koalicji Obywatelskiej (dla której jest to pierwsza kadencja w Sejmie) oraz wieloletnia posłanka KO Iwona Śledzińska-Katarasińska. 

Posłanka Tracz napisała na Twitterze, że "nie zauważyła możliwości zablokowania ustawy przez brak uczestnictwa w głosowaniu" i przeprosiła wyborców za brak czujności.

 "Ustawa przekazująca mld złotych na propagandę TVP mogła upaś! Mogła..." - napisał na Twitterze Krzysztof Gawkowski z Lewicy. Żalu nie krył też szef SLD Włodzimierz Czarzasty. "Tak to prawda. To nie było głosowanie nad porządkiem obrad tylko głosowanie ustawy o dwóch miliardach zł na TVP. Szkoda. Ale my też mogliśmy się pomylić" - stwierdził. 

Przyjęty projekt zakłada, że: "W roku 2020 minister właściwy do spraw budżetu, na wniosek ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego, przekaże jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowe papiery wartościowe jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2020 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień, powiększoną o niewypłaconą w 2019 r. część rekompensaty z tytułu utraconych w latach 2018 i 2019 wpływów abonamentowych, z przeznaczeniem na realizację przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji misji publicznej".

Analogiczny mechanizm, bazujący na emisji skarbowych papierów wartościowych zastosowano też w 2019 roku, wprowadzając rekompensatę z tytułu utraconych w latach 2018-2019 opłat abonamentowych z tytułu zwolnień. Media publiczne dostały wtedy z budżetu 1,26 mld.

Kolejna wpadka opozycji

To nie pierwsza wpadka opozycji popełniona w związku z głosowaniem. Kilka dni przez świętami Bożego Narodzenia odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie ustawy dyscyplinującej sędziów (zwanej "kagańcową" lub "represyjną"). W głosowaniu nad wprowadzeniem tego projektu do porządku obrad nie stawiło się aż 34 posłów PiS. Przy tak dużej nieobecności w szeregach partii rządzącej opozycja miała szansę głosowanie wygrać, co oznaczałoby odsunięcie w czasie budzącego kontrowersje projektu. Problem polegał na tym, że część posłów opozycji... także na głosowanie nie przyszło. Nie głosowało jednak aż 11 posłów KO, 12 z Lewicy oraz 7 z PSL-Kukiz i 2 z Konfederacji.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Kolejna wpadka opozycji. Przez pomyłkę posłanek KO Sejm przyjął ustawę dającą miliardy złotych mediom publicznych
Zaloguj się
 • uszatek_2

  Oceniono 3 razy 3

  Na niepełnosprawne intelektualnie posłanki i posłów KO nie będziemy głosować ! Druga część naszego parlamentu NIESTETY TEZ NIE JEST MĄDRZEJSZA i UCZCIWA !!!!! Zostaje chyba tylko emigracja ...? Polacy , czy wy w ogóle potraficie logicznie myśleć ...??? - CO SIĘ Z WAMI DZIEJE !!!!!!!!!!!!?

 • szpung

  Oceniono 3 razy 3

  Ci zbedni zalosni ludziie ta klasa nieudacznikow doo niczego sie nie nadajacych, 27 lat musielismy ich znosic ich niekompetentne rzady, rzady kompletnych matolow i niemot, a do teg zwyklych prymitywnych chamow.

 • rbik53

  Oceniono 2 razy 2

  .
  S K A N D A L ! ! !
  .
  TRACZ i KATARASIŃSKA dostarczyły Kurskiemu miliardy, żeby Kurski miał za co szmacić je, szmacić całą opozycję, szmacić sądy, i pomagać gangsterom z pisu siać bezprawie w Polsce.
  A one piepszą mi tu o utracie, q**wa, czujności.
  A Czarzasty na to, że szkoda... Czarzasty, chłopie, to nie szkoda, to q**wa SKANDAL ! ! !
  .

 • uszatek_2

  Oceniono 2 razy 2

  WYRZUCIĆ z KO !!!!!

 • menosky

  Oceniono 1 raz 1

  Widzę, że parytet w PO zatacza coraz szersze kręgi. Najpierw fifty-fifty posłowie i posłanki, teraz wśród posłanek fifty-fifty pełnozwojowe (mózgowo) i posłanki specjalnej troski.
  Żałosne !

 • molibden01

  Oceniono 5 razy 1

  przecież trzeba być idiotą, żeby nie rozumieć podstawowych zasad głosowania sejmowego. Może obie panie powinny następnym razem przyjść trzeźwe, albo zrezygnować z mandatów?

 • cynnik2

  0

  Follow the money...

 • cynnik2

  0

  oj tam, oj tam, paniusie pewnie zagadały się nt. ząbkowania wnuka i wizyty u kosmetyczki i nie zauważyły, o co idzie chodzić. Zawracacie głowę jakimś quorum... One tam nie są po to, żeby sobie jakimiś ustawami psuć dobry nastrój.
  A poważnie? W USA mówi się "follow the money"...

 • martianenvoy

  0

  Jest w przestrzeni publicznej kilka uśmiechów wywołujących u mnie torsje przemieszane z wyjątkową agresją. Naprawdę nie chcę ich oglądać. To wyszczerzona Zalewska, bezzębny złośliwy karzeł, rubaszny Jacek Kurski i szyderczy Piotrowicz. Nie budźcie proszę u mnie tej ciemnej strony Mocy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX