"Środki bezpieczeństwa" przed sobotnim marszem w Warszawie. "Prezeska sądu nakazała zebranie tóg sędziów i złożenie ich do depozytu"

"Specjalne środki bezpieczeństwa w związku z Marszem Tysiąca Tóg! Prezes Sądu Rejonowego nakazała pracownikom sekretariatów zebranie tóg sędziów i złożenie ich do depozytu prezesa" - piszą na Twitterze sędziowie ze stowarzyszenia Iustita.
Zobacz wideo

W sobotę 11 stycznia odbędzie się w Warszawie zapowiadany od dawna Marsz Tysiąca Tóg. Sędziowie i prawnicy mają protestować przeciwko ustawie dyscyplinującej sędziów (zwanej przez nich "represyjną" lub "kagańcową"), która przeszła już przez Sejm. Przekonują, że będą maszerować w obronie niezależności i niezawisłości sędziowskiej, którą rządzący próbują im odebrać.

Manifestacja rozpocznie się o godzinie 15, przed budynkiem Sądu Najwyższego na placu Krasińskich. Stamtąd jej uczestnicy mają przejść przed Pałac Prezydencki i dalej - na Wiejską, przed budynek Sejmu.

Sędziowie i prawnicy mają maszerować w togach - o czym mówi zresztą nazwa samego wydarzenia. Okazuje się jednak, że nie wszędzie może być to możliwe. Jak informują przedstawiciele Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, chociażby w Elblągu sędziowie mieli "stracić swoje togi".

"Specjalne środki bezpieczeństwa w związku z Marszem Tysiąca Tóg! Prezes Sądu Rejonowego w Elblągu Agnieszka Walkowiak nakazała pracownikom sekretariatów zebranie tóg sędziów i złożenie ich do depozytu prezesa. Odda w poniedziałek" - czytamy na profilu stowarzyszenia na Twitterze.

Agnieszka Walkowiak jest prezeską Sądu Rejonowego w Elblągu od 7 lutego 2018 roku. Decyzją ministra Zbigniewa Ziobry zajęła miejsce sędzi Patrycji Emanueli Wojewódki. Resort sprawiedliwości tłumaczył tę zamianę niską efektywnością pracy sądu.

Marsz Tysiąca Tóg. Z togą czy bez?

O tym, że sędziowie nie powinni brać na sobotni marsz "strojów służbowych używanych na salach rozpraw", pisał też sędzia Maciej Nawacki, jeden z członków Krajowej Rady Sądownictwa. "Chyba że mają własne togi. Ja mam własną akademicką, ale nikomu nie użyczę" - zaznaczył.

Z kolei rzecznik KRS Maciej Mitera powiedział w piątek Polskiej Agencji Prasowej, iż nie jest zwolennikiem maszerowania w togach po mieście. Dopytywany, czy weźmie udział w marszu, odparł, że jeszcze nie wie. - Mam dużo zaplanowanych czynności - stwierdził.

- Na co dzień w togach jesteśmy na salach rozpraw, bo to jest miejsce, w którym służymy obywatelom. Teraz wychodzimy w tych togach na ulice Warszawy (...) po to, by też służyć obywatelom. My te togi zabieramy, żeby zapewnić obywatelom prawo do sądu - mówił podczas konferencji zapowiadającej marsz prezes "Iustitii" sędzia Krystian Markiewicz.

Zdaniem rzecznika Sądu Najwyższego sędziego Michała Laskowskiego, który podkreśla, że to jego własne zdanie, w proteście z togą nie ma niczego niestosownego. - Nie ma mowy o podstawach odpowiedzialności dyscyplinarnej za to, że zabierze się togę na tego typu marsz. Można byłoby się jedynie zastanawiać, czy należałoby togę mieć na sobie, założoną, czy ewentualnie nieść ją na ramieniu i w ten sposób zaakcentować swoją przynależność do stanu sędziowskiego - mówił sędzia Laskowski, dodając, że sam pójdzie w Marszu Tysiąca Tóg ze swoją togą przewieszoną przez ramię.

To jest marsz wszystkich

Organizatorzy sobotniej demonstracji zastrzegają, że marsz nie jest tylko dla sędziów czy prawników. "Jest to marsz wszystkich" - podkreślają na stronie wydarzenia. "Ma taką nazwę, bo sędziowie, adwokaci, radcowie prawni i prokuratorzy będą brali w nim udział w togach, po raz pierwszy w historii naszej ojczyzny! Zapraszamy wszystkich do wspólnego, w milczeniu, wyrażenia "NIE" niszczeniu wartości konstytucyjnych, niezależności sądownictwa!" - piszą.

Projekt tzw. ustawy represyjnej zakłada między innymi kary dla sędziów, którzy będą podważać status innych sędziów, tych wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Ustawę przegłosował już Sejm - w przyszłym tygodniu ma zająć się nią Senat. W związku z pracami nad tym projektem do Polski w tym tygodniu zawitali przedstawiciele Komisji Weneckiej.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Marsz Tysiąca Tóg w Warszawie. Iustitia: Prezes sądu nakazała zebranie tóg sędziów i złożenie ich do depozytu
Zaloguj się
 • sepia1111

  Oceniono 3 razy 3

  Będzie wielkie pranie?

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 3 razy 1

  Gdyby żył Bareja miałby gotowe scenariusze do filmów pisane głupotą PiS-owców.

 • indan

  Oceniono 5 razy 1

  A jak nie to co, ma pani prezes pistolet? Pani prezes pocałuj psa w d....ę

 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy 1

  a jak sędziowie chcą oddać togi do pralni, bo nieświeże?

  oni nie czują, jak się ośmieszają? problem zniknie jak na dwa dni togi znajdą się w pancernym sejfie?

 • ivan_basso

  0

  Dr prawa, wydział "jest" z niego dumny, zapisał się w historii, z pewnością na jego przykładzie będą się uczyć kolejne pokolenia, Prezydent obrońca Konstytucji, który ja łamał, precedens w Polsce, nawet jaruzel okazal się większym mężem stanu, hańba

 • tomaselli

  0

  Twórca koncepcji trojpodzialu władzy, Monteskiusz, w rozdziale VI księgi XI swego dzieła „O duchu praw”, gdzie owa wiekopomna zasada została wyłożona, przedstawił przestrogi dotyczące możliwego despotyzmu i nadużyć samej władzy sądowniczej.
  „Władza sądu – pisze – powinna być wykonywana przez osoby powołane z ludu, w pewnych okresach roku, w sposób przepisany prawem, aby tworzyć trybunał trwający tylko póty, póki tego konieczność wymaga. W ten sposób owa tak groźna władza sędziowska, nie będąc przywiązana ani do pewnego stanu, ani do pewnego zawodu, staje się, można rzec, niewidzialną i żadną. Nie ma się ustawicznie sędziów przed oczami: lęk budzi urząd, a nie urzędnicy. […] Trzeba nawet, aby sędziowie byli z tego samego stanu, co oskarżony lub też z jemu równych, aby nie mógł mniemać, że popadł w ręce ludzi gotowych zadać mu gwałt”.
  Monteskiusz, zwolennik rządu reprezentacyjnego, nie ma żadnej wątpliwości co do tego, że to obywatele przez swoich reprezentantów powinni wybierać władzę sędziowską.
  Aby nie stała się ta trzecia władza despotyczną !!!

 • tomaselli

  Oceniono 4 razy 0

  W piątek media społecznościowe obiegły filmiki przedstawiające brutalną interwencję francuskiej żandarmerii w paryskim sądzie apelacyjnym. Doszło do niej podczas protestu prawników, którzy przyłączyli się do przedstawicieli innych zawodów sprzeciwiających się zmianom, jakie rząd premiera Edouarda Philippe'a wprowadza w systemie emerytalnym. Na przemoc policji wobec prawników na terenie sądu nie zareagowali przedstawiciele Unii Europejskiej.
  Na jednym z filmów widać, jak kilkudziesięciu żandarmów wypycha prawników z hallu Sądu Apelacyjnego, jednego z budynków w obrębie Palais de Justice (Pałac Sprawiedliwości) w Paryżu. Na innym prawnicy w proteście kładą się na ziemi.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy -2

  Zabrac im te lancuchy z godlem panstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX