Wybory prezydenckie w Polsce - kiedy będą i kto kandyduje?

Następne wybory prezydenckie odbędą się w 2020 roku. Póki co nie wszystkie partie ogłosiły oficjalnie nazwiska swoich kandydatów. Zobacz, kto kandyduje wyborach. Wybory prezydenckie w Polsce - kiedy będą i kto kandyduje?
Zobacz wideo

Wybory prezydenckie w Polsce – kiedy będą?

Wybory prezydenckie w Polsce odbywają się co 5 lat, o ile z powodu śmierci lub rezygnacji kadencja prezydenta nie zakończy się wcześniej. Prezydentem zostaje ten kandydat, który uzyska ponad połowę ważnych głosów, a w przypadku braku wyłonienia zwycięzcy w I turze, dwa tygodnie później organizowana jest II tura z udziałem dwóch kandydatów o największej liczbie głosów. Ostatnio prezydenta Rzeczpospolitej Polski wybieraliśmy w 2015 roku. Wówczas został nim Andrzej Duda, który w II turze pokonał ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego.

Wybory prezydenckie w Polsce – kiedy będą? Zgodnie z prawem następne wybory prezydenckie odbędą w 2020 roku, ale ich dokładna data nie jest jeszcze znana. Jej wyznaczenie należy do obowiązków obecnej marszałek Sejmu, a więc Elżbiety Witek. W 2015 roku ówczesny marszałek Radosław Sikorski wyznaczył na ten dzień 10 maja. Tego, czy teraz również możemy spodziewać się wyborów w miesiącach letnich, dowiemy się najpewniej za na początku roku.

Wybory prezydenckie w Polsce – kto kandyduje?

Wybory prezydenckie w Polsce – kto kandyduje? Kandydatką Koalicji Obywatelskiej ma być Małgorzata Kidawa-Błońska, którą wyłoniły grudniowe prawybory. O tę nominację ubiegał się również Jacek Jaśkowiak.

Drugim najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest Andrzej Duda. Obecny prezydent na razie wstrzymał się z deklaracjami, ale wszystko wskazuje, że zamierza ubiegać się o reelekcję. Jednak jak się niedawno okazało, może nie być on jedynym kandydatem o tym nazwisku, ponieważ do walki o prezydenturę dołączyła Jolanta Duda z Chełma, której celem jest działać poza podziałami.

Kandydatem lewicy ma być Robert Biedroń. Polityk dostał rekomendację wszystkich partii tworzących lewicową koalicję.

Kandydatem PSL ma zostać przewodniczący partii Władysław Kosiniak-Kamysz.  Natomiast najmocniejszymi kandydatami Konfederacji wydają się Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun i Konrad Berkowicz. Duże poruszenie w mediach wywołała z kolei kandydatura Szymona Hołowni, który już oficjalnie zadeklarował swój start w wyborach prezydenckich 2020. Jednocześnie sondaże opublikowane przez "Gazetę Wyborczą" i "wPolityce" pokazały, że wbrew przewidywaniom wielu osób Andrzej Duda może nie wygrać wyborów w I turze i będzie musiał zmierzyć się dwa tygodnie później z kandydatem lub kandydatką Koalicji Obywatelskiej.

DOSTĘP PREMIUM