Nowoczesna rezygnuje z wystawienia kandydata na prezydenta. Popiera kandydatkę PO

Nowoczesna nie wystawi własnego kandydata w wyborach prezydenckich. Rada Krajowa zdecydowała, że ugrupowanie poprze Małgorzatę Kidawę-Błońską.
Zobacz wideo

Jeszcze miesiąc temu, w grudniu 2019, rzeczniczka Nowoczesnej nie zaprzeczała, że kandydatem partii w wyborach prezydenckich może być Adam Szłapka. Dziś zdecydowano, że nowy szef Nowoczesnej ani inny działacz tej partii nie będą walczyć o prezydenturę. Rada Krajowa przez aklamację podjęła decyzję, że Nowoczesna popierać będzie Małgorzatę Kidawę-Błońską. Wicemarszałkini Sejmu to polityczka Platformy Obywatelskiej, z którą Nowoczesna od dawna współpracuje. Najpierw w ramach Koalicji Europejskiej, teraz - Koalciji Obywatelskiej. 

- To nie są decyzje symboliczne, to są wybory fundamentalne i my musimy te wybory wygrać - powiedział podczas obrad przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka. - Wierzę w zwycięstwo sił demokratycznych w tych wyborach prezydenckich - dodał.

Małgorzata Kidawa-Błońska została zaproszona na obrady Rady Krajowej Nowoczesnej. - Czas zmienić polską politykę. Jest jeden warunek, polską politykę trzeba przewietrzyć, aby wszystko stanęło na swoim miejscu. I ja to zrobię - mówiła w przemówieniu.  - Polityka to ma być profesjonalna służba, a nie tylko walka kogutów - stwierdziła, podkreślając też, że wiele łączy ją z Nowoczesną. 

- "Nowoczesna" - chce, aby tak mówiono o Polsce - stwierdziła. 

Kidawa-Błońska i Szłapka podpisali też wspólnie przyjęty przez rady krajowe "Kontrakt dla nowoczesnej Polski". 

DOSTĘP PREMIUM