"Rz": większość polskiej opinii publicznej za pozostaniem naszych żołnierzy w Iraku

Większość opinii publicznej (45 proc.) jest za pozostaniem polskich żołnierzy w Iraku, gdzie pełnią oni misję szkoleniową - wynika z nowego badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Za wycofaniem ich z tego kraju jest 42,2 proc. respondentów.
Zobacz wideo

Ankietowani zostali zapytani w sondażu, opublikowanym w poniedziałkowej "Rz", czy Polska powinna pozostawić, czy wycofać nasz kontyngent z Iraku.

29,5 proc. pytanych było zdania, że "raczej powinien" on tam zostać, a 15,5 proc. odpowiedziało, że "zdecydowanie powinien". 22,6 proc. odpowiedziało, że nasze wojsko z Iraku trzeba "raczej wycofać", a 19,6 proc. wybrało opcję "zdecydowanie wycofać". 12,8 proc. pytanych wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Kwestia obecności polskich wojsk poza granicami jest wyraźnie zróżnicowana w zależności od płci badanych. Za pozostawieniem żołnierzy w Iraku jest zaledwie 33 proc. kobiet, ale aż 52 proc. mężczyzn - wskazuje "Rz".

Pomysł pozostawienia polskich żołnierzy w Iraku popiera 18 proc. respondentów w wieku 18-29 lat, przy czym zaledwie 1 proc. opowiada się za tym "zdecydowanie". Zwolennikami pozostawienia żołnierzy są osoby o wyższym wykształceniu (55 proc.), mieszkańcy dużych miast (250-500 tys. mieszkańców) - 58 proc. oraz dobrze zarabiający.

Za pozostawieniem naszego kontyngentu w Iraku opowiadają się osoby o poglądach zdecydowanie prawicowych - 57 proc. Wśród lewicowców to 38 proc.

W Iraku jest 268 polskich żołnierzy

Obecnie w Iraku jest 268 polskich żołnierzy, którzy w ramach misji NATO szkolą iracką armię.

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" został wykonany metodą CATI w dniach 10-11 stycznia 2020 roku na ogólnopolskiej grupie 1100 dorosłych Polaków.

Po ataku Amerykanów na irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, (który miał miejsce 3 stycznia), władze Iraku domagają się wycofania wojsk USA z ich państwa. W piątek premier Iraku Adil Abd al-Mahdi zwrócił się do Departamentu Stanu USA z wnioskiem o opracowanie mapy drogowej, dotyczącej wycofania amerykańskich wojsk.

prośba została przekazana w czwartek wieczorem, podczas rozmowy telefonicznej amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo z irackim premierem. Według AP szef rządu Iraku jest coraz bardziej stanowczy w naleganiach o wycofanie wojsk USA z jego kraju.

W Iraku jest około 5 200 żołnierzy amerykańskich, którzy pomagają w szkoleniu irackich sił bezpieczeństwa w walce z bojownikami Państwa Islamskiego. Czołowi amerykańscy dowódcy wojskowi, w tym przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów USA generał Mark Milley i szef Pentagonu Mark Esper kilka dni temu oświadczyli, że Waszyngton nie planuje wycofać się z Iraku.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Wojska Polski w Iraku. Większość Polaków za pozostaniem naszych żołnierzy
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 1 raz 1

  Większość ? ? ? ? ?

  Mnie, nikt nie pytał o zdanie ! ! ! ! ! ! !

 • przyganiacz

  Oceniono 1 raz -1

  "Rz": większość polskiej opinii publicznej za pozostaniem naszych żołnierzy w Iraku

  Od kiedy to 45 procent jest większością?..

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz -1

  To glownie pisiory bo przeciez, chyba moozna sbie wybrazic sytuacje gdy 99% amerykanow ooptwac bedzie za wycfaniem swich woojsk z Polski

 • rastablaster

  Oceniono 1 raz -1

  Dziwne. Większość Polaków z którymi rozmawiam, podziela pogląd, że Polskie Wojsko, nie powinno robić za najemników amerykańskiego międzynarodowego bandytyzmu.

  Zakładam, że Polacy, o których mowa w artykule to większość redakcji TOK FM. Te sympatyczne epsteiny, dla których życie wasze i waszych dzieci, to poświęcenie, na które są zawsze gotowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX