500 plus, wiek emerytalny czy wyższe podatki. Wielowieyska pyta Hołownię o gospodarkę. Konkretnych odpowiedzi niewiele

- Program 500 plus to nie jest głupi pomysł. Idea transferu socjalnego w rzeczywistości, jaką mamy, to jest coś, co się broni. Zastanowiłbym się, czy na końcu ten system działa i czy nie zmienić tego zaświadczenia gotówkowego na inną formę - mówił w TOK FM Szymon Hołownia, kandydat na prezydenta.
Zobacz wideo

Szymon Hołownia nie brał udziału w sobotnim Marszu Tysiąca Tóg. Jak mówił w Poranku Radia TOK FM,  "był tego dnia w trasie". Dopytywany, czy gdyby był w stolicy, to uczestniczyłby w tym wydarzeniu - odparł, że "pewnie tak". - Dlatego, że to, co dzieje się w obszarze polskiego wymiaru sprawiedliwości i ten chaos, który się pogłębia z tygodnia na tydzień po "lekarstwie", które Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało razem z Andrzejem Dudą (...) sprawia, że jesteśmy dziś w bardzo niedobrym miejscu - powiedział. 

Pytany, po której stronie tego konfliktu stoi: sędziów czy polityków, powiedział: "Stoję po stronie tych sędziów, którzy widzą problem w wymiarze sprawiedliwości, jeśli chodzi o jego efektywność. Takich sędziów nie brakuje". Dodał, że w jego opinii to, co dzieje się obecnie w wymiarze sprawiedliwości (np. zamieszanie z tzw. neo-KRS) nie jest zgodne z Konstytucją RP, która mówi wyraźnie o niezawisłości i niezależności sędziów. - Z tym trzeba zrobić porządek - stwierdził dziennikarz, który chce startować w wyborach prezydenckich. W przeciwnym razie - jego zdaniem - ludzie zaczną podważać wyroki sędziowskie, co doprowadzi do jeszcze większego chaosu niż obecnie. 

W drugiej części rozmowy redaktor Dominika Wielowieyska pytała swojego gościa o sprawy zagraniczne i o to, czy polskie władze powinny zaprosić Władimira Putina na uroczystości z okazji wyzwolenia obozu Auschwitz w Oświęcimiu. - To jest skomplikowana sprawa - stwierdził Hołownia. Jak dodał, "jest przeciwnikiem gdybologii". - Generalnie jestem zwolennikiem tezy, że trzeba rozmawiać i oczywiście porozmawiałbym o tym z ekspertami od polityki zagranicznej, ale poważnie skłaniałbym się do tego, by to rozważyć - dopowiedział gość TOK FM. 

Szymon Hołownia zaznaczył, że w obliczu tego, co wydarzyło się w relacjach Polski i Rosji w ostatnim czasie - prezydent Duda nie powinien jechać na obchody wyzwolenia obozu organizowane w styczniu w Jerozolimie (i nie jedzie)

Wielowieyska pyta o gospodarkę

Następnie prowadząca Poranek Radia TOK FM pytała swojego gościa o sprawy gospodarcze. Na przykład o to, czy podpisałby - jako prezydent - ustawę podnoszącą wiek emerytalny. - Uruchomiłbym mechanizm, który planujemy, to jest bardzo szerokie konsultacje społeczne. Dlatego, że opowieść o systemie emerytalnym to opowieść o solidarności pokoleniowej - odpowiedział kandydat na prezydenta. 

- Ale dyskusja na ten temat toczy się od lat - wtrąciła prowadząca Wielowieyska. - Warto, żeby wyborcy wiedzieli, jakie ma pan zdanie na ten temat - dodała.

- Ja jestem zwolennikiem tezy, że jeżeli jest taka możliwość - powinniśmy pracować dłużej w interesie przyszłych pokoleń - mówił Hołownia. Zaznaczył jednak, że to, czy podpisałby ustawę w tej sprawie - zależy od tego, jak ta ustawa byłaby napisana. 

Dziennikarka pytała też o wyższe podatki dochodowe dla osób najlepiej zarabiających (np. nową stawkę podatkową wynoszącą 40 proc.). Hołownia odparł, że jeśli byłoby to uzasadnione z punktu widzenia budżetowego i społecznego - to tak. - Natomiast gdyby się okazało, że to doprowadzi do destabilizacji systemu inwestycji czy gospodarki, to nie ma sensu - dopowiedział. 

Pytany, czy zmodyfikowałby program 500 plus, odparł: "500 plus to nie jest głupi pomysł. Idea transferu socjalnego w rzeczywistości, jaką mamy dziś, to jest coś, co się broni". - Zastanowiłbym się, czy na końcu ten system działa i czy nie zmienić tego zaświadczenia gotówkowego na inną formę i nad tym, czy ten system transferów socjalnych jeszcze rozbudowywać, wprowadzając na przykład kolejne "300 plus" czy trzynastą emeryturę - wyjaśniał.

Jaką jedną z ostatnich kwestii, dziennikarka poruszyła finansowanie procedury in vitro z budżetu państwa. Szymon Hołownia przyznał, że w tej sprawie jego poglądy "ewaluowały przez lata". - Ona (procedura in vitro) jest czymś, co naprawdę ułatwia życie ludziom i pomaga - zarówno w sytuacji zdrowotnej, jak i demograficznej. (...) Jeżeli rząd znalazłby na to pieniądze i zostałby rozwiązany jeden element, który budzi moje etyczne wątpliwości, czyli kwestia zarodków nadliczbowych, to z procedurą in vitro i jej finansowaniem nie mam żadnego problemu - zapewnił kandydat na prezydenta RP.

Co Szymon Hołownia sądzi o sprawach klimatu? Tego dowiesz się wysłuchując całej rozmowy! Znajdziesz ją w Aplikacji TOK FM!

Szymon Hołownia oficjalnie ogłosił start w wyborach na prezydenta Polski na początku grudnia. Jest dziennikarzem i publicystą katolickim. Ostatnio kojarzony głównie z telewizją TVN, w której wraz z Marcinem Prokopem współprowadził dwanaście edycji "Mam Talent". Niedługo przed ogłoszeniem decyzji o kandydowaniu - pożegnał się z programem. Wcześniej był między innymi dyrektorem programowym stacji telewizyjnej Religia.tv. Pracował też dla "Rzeczpospolitej", pisał felietony do tygodników "Newsweek Polska", "Wprost", obecnie jest felietonistą "Tygodnika Powszechnego".

Hołownia jest założycielem fundacji Kasisi i Dobra Fabryka, które między innymi pomagają ludności w Afryce.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (97)
Szymon Hołownia - poglądy gospodarcze. Wielowieyska pyta w TOK FM
Zaloguj się
 • zmxncb

  Oceniono 11 razy 9

  Ponieważ pan Hołownia wygląda na sympatycznego człowieka, to muszę mu uświadomić jedną rzecz, by nie wpadł w kłopoty. Jak wiadomo zarodki można zamrażać bez szkody dla nich, a pan Hołownia uważa zarodek za takie małe dziecko. Ostrzegam więc pana Hołownię, że prawdziwym dzieciom zamrażanie śmiertelnie szkodzi, niech nigdy tego nie próbuje w domu przed wyjazdem na wakacje na przykład!

 • getz54

  Oceniono 15 razy 9

  Proboszcz Hołownia wije się jak węgorz wysmarowany smalcem. Diabłu świeczkę a bogu ogarek. Jak mozna nie miec własnego zdania na zaden poruszony przez panią Wielowiejską temat ? Zobaczcie jaki jestem fajny. Potrafię zatańczyc na rurze w TVN i nie dac patologii 500+ w gotówce. A ta patologia to jakieś 75% beneficjentów tego świadczenia. Dopuścic powszechnie in vitro wbrew nieukom kościoła, ale dokładnie rozliczyc się z zarodków, za brak chociaz jednego sprawiedliwa kara, i to wcale nie boza, bo ona nie będzie w zawieszeniu. Proboszcz Hołownia ma od dziecka zryty beret przez wielebnych, moze zryli mu coś więcej, tego nie wiem, ale jak nawet, to widocznie sprawiło mu to przyjemnośc.

 • jarek_pierwszy_wyspany

  Oceniono 14 razy 6

  > jeśli zostałby rozwiązany jeden element, który budzi moje etyczne wątpliwości

  Melduje, że znalazłem rozwiązanie. Nie korzystaj z tej metody.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 11 razy 5

  Prezydent nie musi się znać na gospodarce. Od tego jest rząd.
  Nie powinien jednak podpisywać ustawy, jeżeli naród jest przeciwny.
  Jeżeli rząd nie przekona narodu i nie uzasadni swoich kluczowych decyzji
  TO ZNACZY, ŻE ZACHOWUJE SIĘ JAK OKUPANT I W NOSIE MA INTERESY I WOLĘ POLAKÓW !!!!!!
  Jeśli dzisiejszy prezydęt temu przyklaskuje .....

 • america_n_beauty

  Oceniono 8 razy 4

  Po prostu "Mam talent!" :) - każdemu udzielić niezbyt precyzyjnej odpowiedzi, aby każdy - od prawa, do lewa, mógł sobie coś tam znaleźć i po swojemu interpretować.

 • matts06

  Oceniono 11 razy 3

  Ten facet w wywiadzie pokazał, że nie ma żadnych poglądów. Jedyne poglądy jakie ma to Kościół i aborcja. Reszta to w zasadzie nic nie wie, będzie się musiał zastanowić, będzie musiał rozmawiać itd., itd. Niesamowite, że naiwni się na to nabiorą, ale zawsze musi być taka grupa ludzi, w każdych wyborach, która sama ma bardzo płynne poglądy i nabiera się na każdą kolejna nijaką nowość. I tak sobie latają od jednych do drugich. Palikot, Kukiz, teraz Hołownia. Głosują a potem rozczarowanie, więc idą dalej i znowu rozczarowanie, ale, ale, teraz ten kolejny to nowy to już na pewno będzie czymś super, wniesie ożywienie, jest spoza układu, a potem znowu rozczarowanie. Szkoda, że tacy ludzie nic nie uczą się na swoich błędach i co każde wybory je powtarzają.

 • tom1978

  Oceniono 2 razy 2

  Prezydent nie ma być alfą ani omegą. Ważne aby był tym który łączy i szuka tego co wspólne będąc otwartym na różnorodność. Ma godnie reprezentować kraj i mieć kręgosłup moralny niekoniecznie katolicki może być też agnostykiem. Tak się składa, że Szymon Hołownia jest katolikiem, który swoje poglądy na kwestię etyczne wyraża wprost ale też rozumie, że inni moģą mieć inną wrażliwość. Szerokie media zarówno koalicyjne jak i opozycyjne w tendencyjny sposób dążą do przedstawiania go jako katolickiego oszołoma, celebrytę, zjawisko sztucznie kreowanie, kogoś kto właściwie nie ma poglądów. Tak się składa, że to jedyny przyszły kandydat, który zabiera regularnie głos w bieżących sprawach. Ma swoje konkretne przemyślenia po wielu latach obserwowania i komentowania zjawisk społecznych, ma szeroką wiedzę o świecie, potrafi organizować ludzi wokół dobrych inicjatyw. Ciekaw jestem ilu z komentujących i prowadzących wywiady zapoznał się choćby z jego ostatnią książką Teraz albo nigdy. Pan Szymon jest człowiekiem który wie co robi. Kampania jeszcze się nie zaczęła więc niby dlaczego ma odsłaniać karty. Czy inni kandydaci to robią? Tak na prawdę prezydenturę tworzy lider ze swoim zespołem doradców. I dobrze, że nie ulega presji pytań klepiąc co popadnie ale waży słowa i zachowuje pewną powściągliwość ( Wałęsa jej nie miał i wiadomo jak to wygladało).A jeżeli chodzi o system wartości to jego etyką opiera się na Ewangelii, gdzie napisano co boskie Bogu co cesarskie cesarzowi i On to rozumie. A co złego mówił Jezus czy to jako Syn Boży dla wierzących czy jako wędrowny nauczyciel lub nawet postać literacka dla niewierzących- nikogo nie potępiać, być miłosiernym, kochać nieprzyjaciół, widzieć belkę w oku swoim a nie drzazgę w oku innego, mając władzę służyć innym dla dobra wspólnego a nie używać dla siebie. To chyba dobrze gdy są to wartości bliskie liderowi...
  Hołownia jest człowiekiem rozważnym, poważnym i odpowiedzialnym a nie celebrytą z widzimisię. Warto mu zaufać.

 • wiarus25

  Oceniono 4 razy 2

  Już go nie lubię, stracił mój głos w wyborach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX