Lider Nowoczesnej o pakcie z Małgorzatą Kidawą-Błońską w zamian za poparcie: Jest w nim pięć punktów

- Przedsiębiorczość i odpowiedzialna gospodarka, jest zobowiązanie do tego, że Polska osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 roku, są związki partnerskie - Adam Szłapka w Wywiadzie Politycznym tłumaczył, dlaczego Nowoczesna poparła kandydatkę Platformy na prezydenta.
Zobacz wideo

W Wywiadzie Politycznym Adam Szłapka, przewodniczący Nowoczesnej tłumaczył, dlaczego jego ugrupowanie zdecydowało się, że nie wystawi swojego kandydata (na którego sam był typowany), a poprze Małgorzatę Kidawę-Błońską z Platformy Obywatelskiej. Zapewnił, że za decyzją nie stoi brak pieniędzy na kampanię, ale długa dyskusja. 

- Jest etyka odpowiedzialności, która u nas zwyciężyła, trzeba wziąć odpowiedzialność za społeczność którą się reprezentuje. O swoich poglądach i wartościach w ostatnich dniach rozmawialiśmy z Małgorzatą Kidawą-Błońską. Nie ukrywajmy, ona ma największe szanse wejść do II tury i wygrać z Andrzejem Dudą. I myślę że te wybory wygra - mówił Szłapka na antenie TOK FM. Przekonywał, że kandydat Nowoczesnej zabrałby Kidawie-Błońskiej poparcie w I turze, nawet jak to by było kilka procent i w drugiej turze trzeba by było gonić kandydata PiS. Zapewnił, że tożsamość Nowoczesnej dalej będzie obecna i widoczna.

Klimat i związki partnerskie

- Widać w kontrakcie, jaki zawarliśmy z Małgorzatą Kidawą-Błońską, tam jest pięć fundamentalnych punktów, o które chcemy walczyć. Jest przede wszystkim przedsiębiorczość i odpowiedzialna gospodarka, jest klimat, zobowiązanie do tego, że Polska osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 roku, jest kwestia równości praw, zobowiązanie do tego, że będziemy razem walczyć o wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich. Takiej ustawy, którą przygotowała Nowoczesna. I jest powrót do polityki myślenia w kategoriach przyszłości a nie teraźniejszości - wymieniał.

Karolina Lewicka pytała go również o to, z jakim szefem PO chciałby współpracować. Przewodniczący Nowoczesnej zapewnił, że z każdym. 

- Chciałbym, żeby projekt Koalicji Obywatelskiej się rozwijały, myślę, że każdy szef Platformy to gwarantuje i z każdym kandydatem o tym rozmawialiśmy - powiedział. 

Jaki restart partii?

Rozmowa dotyczyła też kondycji Nowoczesnej i pomysłach na restart partii. - Chcę przypomnieć, po co Nowoczesna powstała. Po to, żeby być po prostu partią liberalną i nie mieć problemu z odpowiedzą na pytanie, czy jestem za in virto czy nie - mówił Adam Szłapka na antenie TOK FM. 

- Liberalizm gospodarczy czy światopoglądowy? - dopytywała go prowadząca audycję. 

- Kilkanaście procent Polaków jest liberalnych zarówno gospodarczo jak i światopoglądowo, ale Jarosław Kaczyński obrzydził słowo liberalizm. Do tej pory byli skazani na wybór - głosowania na coś bardziej liberalnego gospodarczego lub na coś bardziej lewicowego za to liberalnego światopoglądu. My mówimy dochód bierze się z pracy, przedsiębiorcy niosą na sobie rozwój gospodarczy i nie można utrudniać im życia i każdy ma prawo decydować o swoim życiu - tłumaczył Szłapka. 

Karolina Lewicka zwróciła mu uwagę na wzrost poparcia dla państwa opiekuńczego w Polsce. Szłapka zapewnił jednak, że nie ma już "miejsca na kapitalizm XIX wieczny", że "są modele, które funkcjonują w Skandynawii i zachodniej Europie". - Dochód wypracowuje praca, a sprawiedliwość społeczna polega na tym, że nie zostawiamy nikogo z tyłu, jest redystrybucja. Nie radzisz sobie, to ci pomożemy. Nie chodzi zaś o to, żeby ograniczać przedsiębiorcę regulacjami, żeby nie był niezależny, a o to chodzi Jarosławowi Kaczyńskiemu - wyjaśnił. A propos liberalizmu przypomniał, że to Jarosław Kaczyński jest jedynym parlamentarzystą w dzisiejszym Sejmie, który głosował za planem Balcerowicza.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM