Bartłomiej Sienkiewicz o PO: Mamy być twardymi liberałami w kraju, w którym zagrażają socjaliści

- Socjalizm w każdym wydaniu jest dla Polski zgubny. Mamy być twardymi liberałami w kraju, w którym zagrażają socjaliści, a czy są oni z prawicy czy z lewicy, to nie ma znaczenia - zadeklarował Bartłomiej Sienkiewicz na antenie TOK FM.
Zobacz wideo

Komisja Europejska zdecydowała we wtorek w Strasburgu, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. A to oznacza, że jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona. Decyzja ta była tematem Wywiadu Politycznego z Bartłomiejem Sienkiewiczem, kandydatem na szefa Platformy Obywatelskiej. 

- To stopień anarchizacji prawa, do którego doprowadził PiS przez 4 lata, W tej sprawie mam wrażenie, że PiS idzie na ścianę. Ta historia idzie w stronę katastrofy prawnej państwa. I to nie jest spór prawny, a spór aksjologiczny o podstawy państwa - mówił były minister spraw wewnętrznych. I pytał: - Czy podstawą państwa polskiego jest wola polityczna jednego człowieka, Jarosława Kaczyńskiego, którego marzeniem jest mieć kontrolę nad wyrokami sądu? Czy podstawą państwa polskiego jest prawo powszechnie szanowane zapisane w Konstytucji i w aktach mniejszego rzędu?

Stwierdził, że wygląda, że to pierwsze. - To jest próba wprowadzenie stanu wyjątkowego bez wojska na ulicach, ale de facto z bardzo podobną zasadą - robimy coś, co się absolutnie nie mieści w polskim prawie i nadal mówimy: a nam wolno - stwierdził w rozmowie z Karoliną Lewicką. 

Dziennikarka TOK FM pytała polityka, czy uważa, że PiS jest gotowe by płacić kary finansowe, nałożone przez Komisję Europejską. 

- Rewolucja jest moim zdaniem na bardziej prymitywnym etapie niż sobie wyobrażamy. Patrzymy PiS jak na wielkiego szachistę, a to są doraźne działania, podstawowym problem PiS jest utrzymanie władzy i wygranie wyborów prezydenckich, do ich czasu będzie udawać, że nic się nie stało, a po cichu się wycofywać - ocenił. 

Platforma powinna być antysocjalistyczna

Kandydat na szefa największej partii opozycyjnej mówił też o swojej wizji, jaka Platoforma powinna być. - Słychać nawoływanie z różnych stron, żebyśmy byli anty-PiSem. Problem w tym, że my takim ant-PiS-em nigdy nie będziemy, przez chwilę taka Platforma była, gdy był Donald Tusk, który był wybitnym przywódcą. Ale Platforma nie może być taka, jaka była wcześniej, musi być zdemokratyzowana. Nie bójmy się otwierać na nowe środowiska, tak już się dzieje, ale musimy przenieść to na poziom powiatu. Nasz elektorat jest krytyczny, ma bardzo zdemokratyzowane opinie, wątpiący, mamy być dla nich, a nie być kopią PiS-u. Platforma przede wszystkim powinna być odważna. Minął czas tzw partii ludowych, które są trochę lewicą, a trochę prawicą, Platforma musi być wyrazista - tłumaczył polityk.

Karolina Lewicka naciskała jednak na więcej konkretów. - Platforma powinna być antysocjalistyczna. Mamy wrócić do tego z czego wyrośliśmy, głosić przewagę wolnego rynku nad wszystkimi innymi rozwiązaniami, socjalizm w każdym wydaniu jest dla Polski zgubny. Mamy być twardymi liberałami w kraju, w którym zagrażają socjaliści, a czy są oni z prawicy czy z lewicy, to nie ma znaczenia - zadeklarował Bartłomiej Sienkiewicz. 

W najbliższą sobotę wspólna debata kandydatów na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Mają w niej wziąć udział wszyscy kandydaci, czyli wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak, szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka, europoseł Bartosz Arłukowicz, posłowie Joanna Mucha i Bartłomiej Sienkiewicz, a także senator Bogdan Zdrojewski.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM