Ziobro tłumaczy, w jaki sposób wybrano sędziów do KRS. "Pan minister wczoraj chyba niechcący powiedział prawdę"

- Zbigniew Ziobro przedstawił, jak on widzi sądownictwo. Właśnie o to chodzi, panie ministrze, że nie politycy mają wybierać tych sędziów, którzy im się podobają, którzy wspierają ich działania w zakresie zmian w wymiarze sprawiedliwości - komentował w Poranku Radia TOK FM mecenas Michał Wawrykiewicz.
Zobacz wideo

Zbigniew Ziobro przemawiał w środę (15 stycznia) w Senacie podczas dyskusji na temat tzw. ustawy kagańcowej. W pewnym momencie minister sprawiedliwości - odnosząc się do wyboru członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa - stwierdził: "Każde środowisko może zgłosić takich sędziów, za których bierze odpowiedzialność. Myśmy zgłosili takich sędziów, którzy byli naszym zdaniem gotowi współdziałać w ramach reformy sądownictwa". 

Według niektórych prawników swoją wypowiedzią Zbigniew Ziobro dał do zrozumienia, że za kandydatami do Krajowej Rady Sądownictwa mogą stać przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości. To też może być więc powodem niechęci Kancelarii Sejmu do ujawnienia list poparcia do KRS, o co stara się m.in. sędzia Paweł Juszczyszyn z olsztyńskiego sądu. W marcu 2018 roku Sejm wybrał - głosami PiS i Kukiz'15 - 15 nowych sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa. Przyjęta wcześniej ustawa o KRS wygaszała kadencję dotychczasowych jej członków i przekazała kompetencję wyboru parlamentowi. Wcześniej członków KRS wybierali sami sędziowie.

- Pan minister wczoraj chyba niechcący powiedział prawdę. Przedstawił swoją wizję, jak on widzi sądownictwo. Właśnie o to chodzi, panie ministrze, że nie politycy mają wybierać tych sędziów, którzy im się podobają, którzy wspierają ich działania w zakresie zmian w wymiarze sprawiedliwości - komentował w Poranku Radia TOK FM mecenas Michał Wawrykiewicz. Prawnik podkreślił, że wymiar sprawiedliwości musi pozostać "bezstronny i niezależny, a sędziowie niezawiśli". - Inaczej to nie może działać. Wspólna Europa wymaga, aby każdy obywatel w każdym kraju członkowskim miał zapewniony dostęp do bezstronnego i niezależnego sądu, i na tym polega zasada skutecznej ochrony sądowej wynikającej z traktatów - zaznaczył gość Karoliny Lewickiej. 

Całej rozmowy posłuchasz wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM