Ziobro tłumaczy, w jaki sposób wybrano sędziów do KRS. "Pan minister wczoraj chyba niechcący powiedział prawdę"

- Zbigniew Ziobro przedstawił, jak on widzi sądownictwo. Właśnie o to chodzi, panie ministrze, że nie politycy mają wybierać tych sędziów, którzy im się podobają, którzy wspierają ich działania w zakresie zmian w wymiarze sprawiedliwości - komentował w Poranku Radia TOK FM mecenas Michał Wawrykiewicz.
Zobacz wideo

Zbigniew Ziobro przemawiał w środę (15 stycznia) w Senacie podczas dyskusji na temat tzw. ustawy kagańcowej. W pewnym momencie minister sprawiedliwości - odnosząc się do wyboru członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa - stwierdził: "Każde środowisko może zgłosić takich sędziów, za których bierze odpowiedzialność. Myśmy zgłosili takich sędziów, którzy byli naszym zdaniem gotowi współdziałać w ramach reformy sądownictwa". 

Według niektórych prawników swoją wypowiedzią Zbigniew Ziobro dał do zrozumienia, że za kandydatami do Krajowej Rady Sądownictwa mogą stać przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości. To też może być więc powodem niechęci Kancelarii Sejmu do ujawnienia list poparcia do KRS, o co stara się m.in. sędzia Paweł Juszczyszyn z olsztyńskiego sądu. W marcu 2018 roku Sejm wybrał - głosami PiS i Kukiz'15 - 15 nowych sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa. Przyjęta wcześniej ustawa o KRS wygaszała kadencję dotychczasowych jej członków i przekazała kompetencję wyboru parlamentowi. Wcześniej członków KRS wybierali sami sędziowie.

- Pan minister wczoraj chyba niechcący powiedział prawdę. Przedstawił swoją wizję, jak on widzi sądownictwo. Właśnie o to chodzi, panie ministrze, że nie politycy mają wybierać tych sędziów, którzy im się podobają, którzy wspierają ich działania w zakresie zmian w wymiarze sprawiedliwości - komentował w Poranku Radia TOK FM mecenas Michał Wawrykiewicz. Prawnik podkreślił, że wymiar sprawiedliwości musi pozostać "bezstronny i niezależny, a sędziowie niezawiśli". - Inaczej to nie może działać. Wspólna Europa wymaga, aby każdy obywatel w każdym kraju członkowskim miał zapewniony dostęp do bezstronnego i niezależnego sądu, i na tym polega zasada skutecznej ochrony sądowej wynikającej z traktatów - zaznaczył gość Karoliny Lewickiej. 

Całej rozmowy posłuchasz wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (122)
Zbigniew Ziobro w Senacie o wyborze sędziów do KRS. "Chyba niechcący powiedział prawdę"
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 44 razy 44

  Ten nieuk powiedział tez, co wprawiło mnie w osłupienie, ,, jak wygracie wybory to sobie wybierzecie swoich sędziów,, A co z kadencyjnością sędziów w KRS ?? Widac jakie ten przygłup ma pojęcie o prawie i praworządności.

 • obeznany

  Oceniono 39 razy 37

  Kontrola i dobór sędziów przez partię rządzącą to zniesienie trójpodziału władzy i to samo, co zrobili bolszewicy po przejęciu władzy.

 • endrju1521

  Oceniono 42 razy 36

  Głupi cymbał bez bicia przyznał,

  że KRS jest organem niekonstytucyjnym ! ! ! ! !

 • jael53

  Oceniono 29 razy 29

  I ten pan dalej będzie twierdził, że "przecież tak jest w Niemczech". Czego się wstydzi, z tymi listami poparcia? A że się wstydzi, to wiadomo - czyli że rzecz jest haniebna.

 • cezar85

  Oceniono 25 razy 25

  kłamać trzeba umieć i trzeba mieć świetną pamięć

  zero brakuje obu talentów

 • przyganiacz

  Oceniono 23 razy 23

  Ziobro tłumaczy, w jaki sposób wybrano sędziów do KRS. "Pan minister wczoraj chyba niechcący powiedział prawdę"

  Wszyscy wiedzą, że tak, aby byli swoi lub oswojeni i spolegliwi Już bolszewicy 1 robili tak samo jak współcześni
  bolszewicy 2...

 • oloros11

  Oceniono 21 razy 21

  Berlin 24 lipca 1934 Zebranie sędziów niemieckich przemawia zaproszony gość dr literatury
  "Silne państwo musi mieć możliwość usuwania nienadających się urzędników. Dotyczy to również sędziów. Nieusuwalność sędziów zrodziła się w innym świecie w świecie intelektualistów w świecie obcym , Narodowi."

  Joseph Gobbels

 • wilenski11

  Oceniono 21 razy 19

  ten niedouczony tłuk chociaż raz przez pomyłkę powiedział prawdę

 • spyderman2

  Oceniono 21 razy 19

  kałczyński pisał doktorat z dzieł lenina po rusku. teraz nauki te wprowadzają jego pieski zzero i dóda. ceny rosną ale oni i rodziny mają sztuczne stanowiska. nawet ciemnota widzi że ceny rosną niemiłosiernie i bozia nie pomoże

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX