Komisja Wenecka wydała opinię na temat ustawy kagańcowej. Rekomenduje, by nie przyjmować nowych regulacji

Komisja Wenecka wydała opinię na temat zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości, przyjętych przez Sejm w grudniu 2019 rok. Eksperci negatywnie ocenili przepisy dyscyplinujące sędziów; wskazali, że są one kolejnym krokiem w procesie podważania niezależności sądownictwa w Polsce.
Zobacz wideo

Komisja zwraca uwagę, że w wydanej już w 2017 roku opinii na temat systemu sprawiedliwości w Polsce, wyraziła poważne obawy związane z wprowadzanymi przez PiS zmianami. Jej zdaniem umożliwiły one władzom ustawodawczym i wykonawczym w dużym stopniu ingerowanie w administrowanie systemem sprawiedliwości, a zatem stanowiły zagrożenie dla niezależności sądowniczej.  

Według ekspertów najnowsze proponowane zmiany mogą być postrzegane jako dalej podkopujące niezależność sądownictwa. "Zatem na mocy tych poprawek wolność słowa i zrzeszania się sędziów jest poważnie ograniczona" - czytamy w opinii. 

W ocenie komisji polskie sądy nie będą mogły sprawdzać, czy inne sądy krajowe są "niezależne i bezstronne". 

Eksperci Komisji Weneckiej zwracają m.in. uwagę, że udział sędziów w wymiarze sprawiedliwości jest ograniczany: organy samorządu sądowego w ważnych sprawach zastępowane są kolegiami złożonymi z prezesów sądów mianowanych przez Ministra Sprawiedliwości. Komisja podkreśla także, że wprowadzane są nowe przewinienia dyscyplinarne, a wpływ ministra sprawiedliwości na sprawy dyscyplinarne jest przez nowe regulacje wzmacniany. 

Komisja rekomenduje, by nie wprowadzać w życie najnowszych proponowanych przez rząd zmian. 

Komisja Wenecka w Polsce

Komisja Wenecka zainteresował się sprawą tzw. ustawy kagańcowej z inicjatywy marszałka Senatu – prof. Tomasza Grodzkiego. Przedstawiciele tego organu Rady Europejskiej byli w ubiegłym tygodniu w Polsce. Rozmawiali z senatorami, posłami, przedstawicielami środowiska sędziowskiego oraz z ekspertami. Nie doszło do żadnego spotkania z przedstawicielami rządu. 

Przepisami ustawy zajmuje się obecnie Senat, który m.in. przeprowadził konsultacje m.in. z prawnikami, przedstawicielami środowiskami stowarzyszeń sędziowskich. Wszystko wskazuje na to, że glosami opozycji ustawa zostanie odrzucona w Senacie. Jeśli taka decyzja zapadnie, to projekt wróci do Sejmu, w którym większość ma Zjednoczona Prawica. Ostatnie zdanie należeć będzie do prezydenta. Ale Andrzej Duda już kilkukrotnie wypowiadał się pozytywnie na temat zaostrzenia przepisów dotyczących sędziów.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Komisja Wenecka wydała opinię. Rekomenduje, by nie przyjmować nowych regulacji
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 1 raz -1

  Kolejny raz swoją kretyńską, nieprzemyślaną ustawą Ziobro wystawił nasz kraj na pośmiewisko. Kraj, bo siebie to juz ośmieszył długo wcześniej wnioskiem o ekstradycję pana Mazura z USA. Ziobrowy wniosek z adnotacją, ze sporządził go minister sprawiedliwości Polski, jest pokazywany studentom I roku prawa w USA, jak stosuje się prawo w krajach niedemokratycznych, rządzonych przez rezim. Wstydem okryła Polskę na świecie, pierwsza ustawa Ziobry o IPN. Przez światowe media przetoczyła się fala krytyki antysemickiego rządu rezimu nad Wisłą,
  który do dzisiaj nie rozliczył się ze swojej przeszłości i wcale nie zamierza tego zrobic. Premier Izraela musiał wezwac naszego premiera Morawieckiego, napisac mu tekst przeprosin i zmusic go do odczytania ich osobiście
  w polskich mediach, w godzinach największej oglądalności. Wstyd na cały świat, od czasu manifestu PKWN z 1944 roku nikt nas tak nie upokorzył. Komisja Wenecka jest kwestionowana przez magistra Ziobrę i jego chłystków z MS,
  równie uczonych w prawie jak on. Zabezpieczenie przed Ziobrą, jak wcześniej przed działaniami innego naukowca Szyszki wydała juz Komisja Europejska. To tak jakby pijanej małpie zabrac granat, albo zapałki. Opinia Komisji Weneckiej potwierdza słusznośc tej decyzji. Jak długo kuternoga z Ciemnogrodzkiej będzie mścił się na Polakach za utracenie Senatu, uciekał przed karną odpowiedzialnością za swoje przestępcze czyny, chował się przed panem Birgfellnerem ? Kto uwolni tego małego człowieczka od paranoi w której on zyje ? Zeby wreszcie zakończyc ten chocholi taniec trzeba po pierwsze, wybrac panią Kidawę Błońską na prezydenta, po drugie, obiecac Kaczyńskiemu ułaskawienie przez panią prezydent za przyznanie się do swoich win i obietnicę poprawy.

 • marudna.maruda

  Oceniono 1 raz -1

  To jakie propozycje nie do odrzucenia tym razem zgłosi poseł bez trybu? Odwołać skład tej wrednej komisji i obsadzić naszymi światłymi Beatkami może?

 • orghal

  Oceniono 1 raz -1

  buahahahaaha do pszodu polszko do pszodu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX