Senator PiS o opinii Komisji Weneckiej: Zdumiewająca, a nawet oburzająca. Marszałek Grodzki: Dyskusja będzie bogatsza

Komisja Wenecka rekomenduje, by nie przyjmować nowych regulacji dotyczących sędziów. Takie stanowisko nie cieszy polityków Prawa i Sprawiedliwości. Senator Michał Seweryński stwierdził, że opinia jest "zdumiewająca, a nawet oburzająca". Senat dziś wróci do dyskusji o tzw. ustawie kagańcowej. Głosowanie zaplanowano na jutro (piątek).
Zobacz wideo

Komisja Wenecka wydała opinię na temat zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości, przyjętych przez Sejm w grudniu 2019 roku. Eksperci negatywnie ocenili przepisy dyscyplinujące sędziów; wskazali, że są one kolejnym krokiem w procesie podważania niezależności sądownictwa w Polsce. 

Jak komentował, w rozmowie z dziennikarzami marszałek Senatu, opinia Komisji Weneckiej spowoduje, że dyskusja nad przyjętymi przez Sejm przepisami, "będzie jeszcze bogatsza i jeszcze ciekawsza". - I pozwoli nam obiektywnie podjąć finalne decyzje - stwierdził prof. Tomasz Grodzki. Jak dodał, liczy, że do czasu wznowienia obrad ws. przepisów dyscyplinujących sędziów, "panie i panowie senatorowie będą mogli się zapoznać z raportem Komisji Weneckiej". 

Przedstawiciele opozycji konsekwentnie powtarzają, że wprowadzane przez PiS zmiany prowadzą do skrajnego upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. Dlatego były minister sprawiedliwości - szef klubu KO zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy. - Żeby nie wystawiali na szwank bezpieczeństwa Polek i Polaków oraz zdecydowali o odrzuceniu tej bardzo złej, szkodliwej ustawy - mówił Borys Budka. 

Opinia Komisji Weneckiej. "Zdumiewająca, a nawet oburzająca"

Politycy obozu rządowego mają jednoznacznie negatywne opinie na temat stanowiska Komisji Weneckiej. - To jest właściwie opinia zdumiewająca, a nawet oburzająca - ponieważ wzywa się nas w tej opinii, delikatnie mówiąc, rekomenduje się, żebyśmy rezygnowali ze wszystkich reform, które do tej pory przeprowadziliśmy - ocenił senator Michał Seweryński. Marek Pęk z kolei stwierdził, że mamy do czynienia z "opinią kagańcową", która - jak przekonywał senator - "ubezwłasnowolnia suwerenny parlament w przeprowadzaniu reformy sądownictwa".  

Przypomnijmy, że podczas ubiegłotygodniowej wizyty ekspertów Komisji Weneckiej, nie doszło do spotkania z przedstawicielami strony rządowej. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Senator PiS o opinii Komisji Weneckiej: Zdumiewająca, a nawet oburzająca
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy 3

  Jak my kaganiec zakładamy, to jest super, jak nam ktoś chce uzdę założyć, to jest uderzenie w suwerenność i praworządność. Norma pisowska. Jaka złotą myślą dzisiaj zabłysła Beata Sz w tym temacie? A może Karczewski "dla idei" coś nam ciekawego powie i przy okazji wyjaśni te czarne chmury, które nad nim krążą? Ziobro nadal dumny z deformowania praworządności?

 • eski57

  Oceniono 3 razy 1

  - PiS tą arogancję wobec Unii i Europy w ogóle , ma zakodowaną przez konserwatywnych biskupów - śniących o średniowiecznej ŚWIETNOŚCI - poniżających Europę jako grzeszną i chcieliby przywrócić sobie jako poddaną na podobieństwo Polski ! Nie bez powodów p. Morawiecki zapowiadał chrystianizację ! - Wysłannikom PiS-u się wydaje , że IM się Tam wszystko należy !!

 • andrzej1109

  Oceniono 3 razy 1

  Komisja Wenecka "mówi jak jest".
  Czy dla pisowskiego senatora tak samo oburzające może być np. prawo powszechnego ciążenia ?
  Jaki kraj taki senator.

 • eski57

  Oceniono 2 razy 0

  - Jest tak , że reprezentujący partię PiS i JEJ władze nie pojmują , albo NIE przyjmują jako faktu – również min Ziobro - , że Polska została przyjęta do Klubu państw o wyższym poziomie zamożności , cywilizacyjnego rozwoju i bardziej doświadczonej demokratycznej państwowości i kulturze prawnej ! To przyjęcie i dobrowolne przystąpienie jest obwarowane warunkami i naszymi zobowiązaniami i ich przestrzeganie jest podstawą naszej obecności w Unii Europejskiej ! Mamy – jak każde państwo ; Obowiązki i Prawo do występowania z postulatami , petycjami … , ale NIE do Narzucania pozostałym państwom swoich – partyjnych wizji i to w sposób arogancki ! - Warunki przynależności NIE odpowiadają , niech PiS kulturalnie zgłosi wolę wystąpienia z UE , a Naród ich rozliczy !

 • aietes

  Oceniono 1 raz -1

  pis to partia terrorystyczna, zmieniają ustrój Polski bez wymaganej większości do zmiany Konstytucji. Założyciela Żelaznej Gwardii zastrzelono i polano kwasem, mi wystarczy polewka dla ziobry przez 25 lat w więzieniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX