Zbigniew Ziobro na temat opinii Komisji Weneckiej: To parodia, jest nie do przyjęcia

Zdaniem ministra sprawiedliwości opinia Komisji Weneckiej na temat ustawy dyscyplinującej sędziów to parodia. Zbigniew Ziobro - podobnie jak inni politycy Prawa i Sprawiedliwości - bagatelizują raport europejskich ekspertów.
Zobacz wideo

Komisja Wenecka wydała w czwartek opinię na temat zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości, przyjętych przez Sejm w grudniu 2019 roku (tzw. ustawy kagańcowej czy represyjnej). Eksperci negatywnie ocenili przepisy dyscyplinujące sędziów. Wskazali, że są one kolejnym krokiem w procesie podważania niezależności sądownictwa w Polsce i zarekomendowali, by nie wprowadzać ich do polskiego prawa.

Po południu do stanowiska Komisji Weneckiej odniósł się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Przyznał wprost, że raport komisji ocenia w "kategoriach parodii bądź jakiejś komedii". 

Powiedział jednak, że "jedna rzecz w całej tej sprawie szczególnie go uderza". - To, co przebija z tego dokumentu, stanowiącego w mojej opinii parodię opinii gremium międzynarodowego, jakim jest Komisja Wenecka to segregacja - oznajmił Ziobro.

- To, co proponują autorzy tego dokumentu wpisuje się w narrację, którą miałem okazję słyszeć czasem z ust niektórych ministrów sprawiedliwości starej Unii Europejskiej, którzy pouczali mnie z lekkim poczucie wyższości i buty w głosie, że oni są przedstawicielami dojrzalszej demokracji (...), więc ich obywatelom można więcej niż Polakom - kontynuował szef resortu sprawiedliwości.

- Taki pouczający pomruk źle się kojarzy w polskiej historii i jest niegodny ludzi, którzy mają się za Europejczyków - stwierdził Ziobro. I przekonywał, że ani polski rząd, ani on - jako minister - "nigdy nie pozwoli na to, by tak traktowano Polaków". 

- Chciałbym wszystkim tym mędrcom, pyszałkom, którzy przyjeżdżają z nadęciem do Polski (...) powiedzieć tego rodzaju tony obraźliwe nigdy nie zostaną przez Polskę zaakceptowane - skwitował szef Ministerstwa Sprawiedliwości.

Równie stanowczo o opinii Komisji Weneckiej wypowiadał się jeden z zastępców Ziobry - Marcin Warchoł. Zaznaczył, że jednymi z pierwszych zarzutów odnośnie opinii są zarzuty stosowania podwójnych standardów, hipokryzji i zakłamania. - Ta nieformalna, nielegalna, nieoficjalna wizyta wypracowała paraopinię. Taki dokument, który rzeczywiście nadaje się co najwyżej do kosza - stwierdził.

W podobnym stylu, co Zbigniew Ziobro wypowiadali się wcześniej także inni politycy Prawa i Sprawiedliwości. Senator Michał Seweryński wskazał na przykład, że opinia jest "zdumiewająca, a nawet oburzająca". - Rekomenduje się, żebyśmy rezygnowali ze wszystkich reform, które do tej pory przeprowadziliśmy - dziwił się. 

Marek Pęk z kolei stwierdził, że mamy do czynienia z "opinią kagańcową", która - jak przekonywał senator - "ubezwłasnowolnia suwerenny parlament w przeprowadzaniu reformy sądownictwa".

Komisja Europejska w Polsce

Ustawą dyscyplinującą sędziów zajmuje się obecnie Senat. W środę odbyła się w tej sprawie debata, na piątek zaplanowane jest głosowanie. Opinia Komisji Weneckiej ws. tej nowelizacji została wydana na wniosek marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. To na jego zaproszenie europejscy eksperci przyjechali do Polski w minionym tygodniu. Spotkali się m.in. z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Krajową Radą Sądownictwa czy sędziami Sądu Najwyższego. Do spotkania z przedstawicielami rządu nie doszło. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Zbigniew Ziobro na temat opinii Komisji Weneckiej: To parodia, jest nie do przyjęcia
Zaloguj się
 • pn-ski

  Oceniono 1 raz 1

  To jest przypadek patologiczny. Z takich, którzy kazaliby strzelac do protestujacych.

 • eski57

  Oceniono 5 razy 1

  - Jest tak , że reprezentujący partię PiS i JEJ władze nie pojmują , albo NIE przyjmują jako faktu – również min Ziobro - , że Polska została przyjęta do Klubu państw o wyższym poziomie zamożności , cywilizacyjnego rozwoju i bardziej doświadczonej demokratycznej państwowości i kulturze prawnej ! To przyjęcie i dobrowolne przystąpienie jest obwarowane warunkami i naszymi zobowiązaniami i ich przestrzeganie jest podstawą naszej obecności w Unii Europejskiej ! Mamy – jak każde państwo ; Obowiązki i Prawo do występowania z postulatami , petycjami … , ale NIE do Narzucania pozostałym państwom swoich – partyjnych wizji i to w sposób arogancki ! - Warunki przynależności NIE odpowiadają , niech PiS kulturalnie zgłosi wolę wystąpienia z UE , a Naród ich rozliczy !
  - PiS tą arogancję wobec Unii i Europy w ogóle , ma zakodowaną przez konserwatywnych biskupów - śniących o średniowiecznej ŚWIETNOŚCI - poniżających Europę jako grzeszną i chcieliby przywrócić sobie jako poddaną na podobieństwo Polski ! Nie bez powodów p. Morawiecki zapowiadał chrystianizację ! - Wysłannikom PiS-u się wydaje , że IM się Tam wszystko należy !!

 • marudna.maruda

  Oceniono 4 razy 0

  "pouczający pomruk źle się kojarzy w polskiej historii i jest niegodny ludzi, którzy mają się za Europejczyków "- szczera prawda. Te pouczające pomruki a nawet całkiem głośne ujadanie nie uchodzi w cywilizowanym świecie. Dlaczego więc od 4 lat jesteśmy skazani na takie pomruki ze strony najlepszej ze zmian?

 • stef0909

  Oceniono 6 razy 0

  A ten spocony pan to ktoś ważny??sprawia wrażenie normalnego inaczej!!

 • gblo

  Oceniono 6 razy 0

  Parodią jest to, że taki magister Ziobro już nawet w ogóle nie kryje się z tym , że w KRS są tacy sędziowie, którzy chcą "współpracować" i są wybrani przez polityków , ale pisobolszewi , bo innych tam nie ma. Teraz co to znaczy "współpracować" ? Mają orzekać zgodnie z przekazem dnia , czy tak jak chce magister i ten szeregowy poseł. Jeśli tak , to proponuję rozwiązać wszystkie sądy, bo będą już niepotrzebne

 • liwia01

  Oceniono 5 razy -1

  Nasza obecna władza jest parodią władzy przyjaznej dla obywateli tego państwa.Oni są sami dla siebie i trochę dla tej części,która na nich głosuje.Dziwię się ludziom na poziomie,że pokornie to wszystko znoszą...

 • indan

  Oceniono 5 razy -1

  A co ten pan taki zestrachany? Portki pełne? bu, ha ha ha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX