Marek Borowski: "Zbigniew Ziobro to szkodnik, wprowadził PiS na minę już kilkukrotnie"

Senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski powiedział w TOK FM, że od lat patrzy, jak "Prawo i Sprawiedliwość, w tym sam prezes Jarosław Kaczyński ulegają czarowi Zbigniewa Ziobry". - To facet, który Prawo i Sprawiedliwość wprowadził na minę już kilkukrotnie, a mimo to idą za nim jak owce za pasterzem - dziwił się polityk.
Zobacz wideo

Komisja Wenecka wydała w czwartek opinię na temat zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości, przyjętych przez Sejm w grudniu 2019 roku (tzw. ustawy kagańcowej). Eksperci negatywnie ocenili przepisy dyscyplinujące sędziów. Zarekomendowali ich odrzucenie. Wskazali też, że członków Krajowej Rady Sądownictwa powinni powoływać sędziowie, a nie - jak obecnie - politycy.

- To jest oczywista oczywistość - stwierdził w TOK FM senator Marek Borowski. - PiS wykorzystał to, że w Konstytucji nie jest wprost napisane, że sędziowie wybierają sędziów. Zinterpretował to rozszerzająco, czego nie wolno robić - dopowiedział.

Zdaniem senatora, to właśnie wybór KRS przez polityków był "grzechem pierworodnym" w zmianach wymiaru sprawiedliwości dokonywanych przez PiS, które "uruchomiło całą lawinę". Dlatego, jak ocenił, przepisy w tej sprawie należy zmienić w pierwszej kolejności.

Minister Zbigniew Ziobro ocenił w czwartek, że opinia Komisji Weneckiej jest "parodią", zaś wcześniej - o wizycie jej przedstawicieli w Polsce - mówił, iż jest to prywatne spotkanie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (bo to właśnie na jego zaproszenie eksperci komisji pojawili się w Polsce). - Skala bezczelności tych wypowiedzi przechodzi wszystko, co w tej chwili widzieliśmy i słyszeliśmy - skwitował te wypowiedzi gość Wywiadu politycznego TOK FM.

Dopytywany, czy opinia komisji to - jak twierdzi Ziobro - neokolonialne traktowanie Polaków i Polski - senator odpowiedział krótko: "oczywiście, że nie". Tego typu wypowiedzi ministra Borowski traktuje jako "próbę uderzenia w bębenek suwerenności". - To bardzo prymitywne. Jesteśmy w UE, jesteśmy jej członkiem, a jej organy są naszymi organami, do których możemy się zgłaszać - przekonywał w rozmowie z Karoliną Lewicką.

Senat odrzuci ustawę "kagańcową"? Borowski: Mam nadzieję

Senator przypomniał również, że politycy Prawa i Sprawiedliwości - choć zarzucają dziś opozycji "donoszenie na Polskę", sami kilkukrotnie "skarżyli się w Parlamencie Europejskim" na pewne krajowe kwestie, na przykład na rzekome nieprawidłowości w wyborach samorządowych w 2014 roku czy ws. ojca Tadeusza Rydzyka.

Karolina Lewicka - w rozmowie ze swoim gościem - nawiązała też do wypowiedzi senatora PiS Marka Pęka, który stwierdził, że opinia Komisji Weneckiej "ubezwłasnowolnia suwerenny parlament w przeprowadzaniu reformy sądownictwa".  - Czuje się pan ubezwłasnowolniony? - dopytywała dziennikarka. - O jakim ubezwłasnowolnieniu mówimy? To są dobre rady Komisji Weneckiej - dziwił się polityk Koalicji Obywatelskiej. Jego zdaniem, to Prawo i Sprawiedliwość powinno poprosić owe gremium o opinię na temat ustaw sędziowskich na etapie ich tworzenia. Być może udałoby się wówczas uniknąć całego zamieszania. 

Głosowanie nad tzw. ustawą represyjną w Senacie ma się odbyć w piątek. Marek Borowski, pytany o to, czy izba wyższa odrzuci ten projekt w całości, odparł: "mam nadzieję, że tak". Jak dodał, "w nim nie ma czego poprawiać". - Tam jest tylko jeden przepis, który ma sens. Mówi on o tym, że sędzia może odejść w stan spoczynku nie w każdej chwili, tylko wtedy, jeśli przepracuje określoną liczbę lat. To jest zasadne. Natomiast cała reszta to przepisy kagańcowe, mające zastraszyć sędziów - oceniał gość TOK FM.

Borowski o Ziobrze: To jest szkodnik

Znaczna część wywiadu poświęcona była samemu ministrowi Ziobrze. Marek Borowski przyznał, że od lat ze zdziwieniem patrzy, jak "Prawo i Sprawiedliwość, w tym sam prezes Jarosław Kaczyński ulegają czarowi tego polityka". - Zbigniew Ziobro to jest szkodnik. To facet, który Prawo i Sprawiedliwość wprowadził na minę już kilkukrotnie - ocenił senator KO, wymieniając w tym kontekście m.in. kontrowersyjną ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. - A mimo to idą za nim jak owce za pasterzem - dziwił się dalej polityk.

W kontekście ustawy "kagańcowej" Borowski przewiduje, że Sejm pewnie i tak odrzuci weto Senatu (jeśli takie będzie), a co za tym idzie - ostateczna decyzja będzie należała do prezydenta Andrzeja Dudy. Ten, przypomnijmy, może ustawę podpisać, zawetować lub odesłać do Trybunału Konstytucyjnego.  

Posłuchaj całej rozmowy! W Aplikacji TOK FM znajdziesz ją na telefonie: 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (149)
Marek Borowski: "Zbigniew Ziobro to szkodnik, wprowadził PiS na minę już kilkukrotnie"
Zaloguj się
 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 30 razy 30

  Ziobro to typowy zlepek tzw jedności pisowskiej - butny,zadziorny i pozbawiony ludzkiej godności.

 • kowalskyy49

  Oceniono 29 razy 25

  Ziobro walczy o przywództwo katoprawicowego elektoratu pisbolszewii. Kaczor zbliża się do końca, Ziobro chce zostać jego spadkobiercą, jeśli nie całości to przynajmniej tej twardej części.

 • jac_l_w

  Oceniono 26 razy 24

  Ziobro nie jest szkodnikiem, jeśli prowadzi PiS na pole minowe. Wręcz przeciwnie, w końcu któraś mina pierdzielnie tak, że zostanie tyko czerwona plama i śmierdzące resztki.

 • marudna.maruda

  Oceniono 27 razy 21

  Pan Borowski raczy żartować. Prezes bez trybu za nikim nie podąża. Dla niego Ziobro tak jak cała ta menażeria to tylko wykonawcy wizji, które poskęzbawca snuje podczas bezsennych nocy. Ziobro nie robi niczego bez zgody naczelnika.

 • munaciello

  Oceniono 17 razy 17

  E tam, szkodnik...
  To przestępca.
  Nie bójmy się tego słowa.

 • yoonac

  Oceniono 16 razy 16

  "Zbigniew Ziobro to szkodnik, wprowadził PiS na minę już kilkukrotnie"

  Niech to robi do skutku aż zatopi ich w PISdu i będzie spokój.

 • jael53

  Oceniono 14 razy 14

  Aż podejrzane, skąd taka potulność prezesa. Za mniejsze rzeczy ludzie wylatywali ze świstem/

 • antonikarcz

  Oceniono 13 razy 13

  Zero to tylko zbrojne ramię wykonawcze ludzi sterujących Kaczyńskim, które jak przyjdzie czas na poniesienie konsekwencji niszczenia polskiej państwowości zostanie jako pierwsze rzucone na pożarcie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX