Żakowski: Ziobro czy Europa? Kaczyński będzie musiał z pewnością podjąć decyzję w tym roku

Jacek Żakowski nie ma wątpliwości, że po czwartku, w który instytucje europejskie dwukrotnie napiętnowały Polskę, prezes PiS stoi przed poważnym wyzwaniem. - To trudny wybór dla Jarosława - mówił w TOK FM. Jak tłumaczył, chodzi o decyzję, czy brnąć ze Zbigniewem Ziobrą w tzw. reformę sądownictwa, czy zrezygnować, by wykonać gest w stronę Europy.
Zobacz wideo

Czwartek (16 stycznia) przyniósł negatywną opinię Komisji Weneckiej na temat tzw. ustawy kagańcowej oraz rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech

To jeden z najważniejszych tematów dzisiejszych wydań gazet w Polsce. - "Fakt" - "Europa mówi 'nie' reformie Ziobry", "Rzeczpospolita" - "Europa podwójnie broni sądów" - cytował tytuły piątkowych wydań dzienników Jacek Żakowski. Zdaniem gospodarza Poranka Radia TOK FM czwartkowe wydarzenia będą miały bezpośredni wpływ na sytuację na najwyższych szczeblach polskiej polityki. Bo Polska stoi przed wyborem "między Ziobrą i Europą". 

- Ten wybór staje się coraz bardziej ostry. Jarosław Kaczyński będzie musiał z pewnością podjąć tę decyzję w tym roku: Ziobro czy Europa, dyktatura czy Zachód - uważa dziennikarz. - To trudny wybór dla Jarosława, bo w tym przypadku nie dotyczy on sprawy incydentalnej, jak chociażby słynna ustawa o IPN  tylko samego jądra tego pełzającego parlamentarnego zamachu stanu, z którym mamy do czynienia od przeszło czterech lat - ocenił Jacek Żakowski. 

PiS reformuje, a obywatele tracą

Dziennikarz zwrócił uwagę, że forsowanie przez rządzących rozwiązań krytykowanych przez Zachód może przynosić konkretne - negatywne - skutki dla polskich obywateli. Cytował tekst z "Rzeczpospolitej" na temat sytuacji pracowników delegowanych z Polski, którzy pracują we Francji. Jak informuje gazeta, francuska inspekcja pracy gorliwie kontroluje m.in. pracowników z Polski. Przedsiębiorcy alarmują, że w ten sposób chce się wpłynąć na zmniejszenie konkurencyjności naszych firm, które delegując pracowników, opłacają (niższe) składki, płacą podatki w Polsce, a nie (wyższe) we Francji. 

- Teraz pytanie, czy w atmosferze powszechnego potępienia dla tego rządu, który sprawuje władzę w Polsce, łatwo będzie realizować takie polskie interesy czy trudniej? Mam głębokie przekonanie, że wszystkie takie "techniczne" interesy są przegrane - padną ofiarą niechęci budowanej pracowicie przez PiS od przeszło czterech lat - ostrzegał Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM. 

Całego przeglądu prasy Jacka Żakowskiego wysłuchasz dzięki aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM