Andrzej Duda ws. sądownictwa: Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jak mają być prowadzone polskie sprawy

- Próbują nam dzisiaj odebrać nasze prawo do posiadania uczciwego wymiaru sprawiedliwości, do jego naprawy. Nie pozwólmy, aby inni decydowali za nas. Musimy utrzymać w naszym kraju Izbę Dyscyplinarną SN - oświadczył prezydent Andrzej Duda w piątek w Zwoleniu na Mazowszu.
Zobacz wideo

Prezydent podkreślił, że Izba Dyscyplinarna Sadu Najwyższego jest po to, aby "wyeliminować czarne owce" ze środowiska sędziowskiego. - Po to właśnie jest Izba Odpowiedzialności Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym, izba składająca się z sędziów, po to, aby sędziowie umieli pokazać, że sami w ramach stanu sędziowskiego usuwają tych, który nie umieją zachować się przyzwoicie i nie spełniają standardów, aby wykonywać tę wielką społeczną służbę - podkreślił Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, "musimy utrzymać w naszym kraju Izbę Dyscyplinarna Sądu Najwyższego", aby odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów była wreszcie realna, aby doprowadzić do oczyszczenia stanu sędziowskiego, aby doprowadzi do tego, "że stan sędziowski będzie w efekcie tego rzeczywiście przez społeczeństwo poważany, szanowany, a państwo będzie w rezultacie uważane za sprawiedliwe".

"Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali"

- Próbują nam dzisiaj to nasze prawo do posiadania uczciwego, dobrego wymiaru sprawiedliwości, do jego naprawy, na wszystkie sposoby, odebrać. Nie pozwólmy na to, żeby inni decydowali za nas. My Polacy mamy prawo decydować o sobie samych i swoich sprawach; po to walczyliśmy o demokrację - oświadczył prezydent.

I dodał: "jestem prezydentem RP. Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy".

Andrzej Duda prawdopodobnie odnosił się w swojej wypowiedzi do opinii, jaką na temat zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości wydała w czwartek Komisja Wenecka. Eksperci negatywnie ocenili przepisy dyscyplinujące sędziów. Wskazali, że są one kolejnym krokiem w procesie podważania niezależności sądownictwa w Polsce i zarekomendowali, by nie wprowadzać ich do polskiego prawa.

W piątek Senat odrzucił w całości projekt ustawy dyscyplinującej sędziów, zwanej ustawą "kagańcową". Teraz wróci on do Sejmu, gdzie prawdopodobnie senackie weto zostanie odrzucone (Zjednoczona Prawica ma samodzielną większość). Jeśli tak się stanie - projekt ustawy trafi bezpośrednio na biuro prezydenta Dudy i to od niego będzie zależało, czy ustawa wejdzie w życie.

Prezydent - przypomnijmy - może projekt podpisać, zawetować lub odesłać do Trybunału Sprawiedliwości. 

Przedstawiciele opozycji mówili w piątek w Senacie, że mają nadzieję, iż Andrzej Duda projektu nie podpisze. - Skończyliśmy tę samą uczelnię. Uczyli nas ci sami wybitni profesorowie. Zresztą pan prezydent jest doktorem prawa i na pewno rozumie powagę sytuacji - mówiła wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica). 

KE chce zawieszenia Izby Dyscyplinarnej

Również w tym tygodniu Komisja Europejska zdecydowała, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o środki tymczasowe ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. A to oznacza, że jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zostanie zawieszona.

DOSTĘP PREMIUM