Senat przegłosował specustawę zwaną "Lex Ardanowski". Zakaz blokowania polowań, łatwiej będzie strzelać do dzików

Senat poparł w piątek specustawę dot. zwalczania ASF - zwaną "Lex Ardanowski" - nie wnosząc do niej poprawek. Nowe przepisy m.in. mają ułatwić odstrzał dzików.

Głosowało 99 senatorów, za ustawą bez poprawek było 50, przeciwko - 49. Wcześniej w Senacie odbyła się debata, podczas której zostały zgłoszone poprawki. Połączone senackie komisje rolnictwa oraz środowiska ich nie poparły i zarekomendowały przyjęcie ustawy bez poprawek.

Dyskusja nad ustawą o ASF trwała ponad trzy godziny. Wielu senatorów krytycznie odnosiło się do odstrzału dzików wskazując, że należy przede wszystkim zadbać o bioasekurację. Wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński, reprezentujący stronę rządową argumentował, że podstawowym zaleceniem Komisji Europejskiej w zwalczaniu ASF jest zmniejszenie populacji dzików do poziomu 0,1 sztuki na kilometr kwadratowy. Dodał, że nie jest znana wielkość populacji tych zwierząt w Polsce, ale jest ona znacznie (nawet 20 krotnie) wyższa niż zalecana.

Specustawa dotycząca ASF zmienia zapisy w 9 innych ustawach i ma ułatwić zwalczanie tej choroby przede wszystkim poprzez wybijanie dzików i zwiększenia bioasekuracji.

Przepisy zakładają m.in zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, możliwość budowy niecek dezynfekcyjnych bez konieczności uzyskania pozwoleń, wykorzystanie Funduszu Leśnego do budowy ogrodzeń, konieczność przestrzegania bioasekuracji przez uczestników polowań.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Ma ona wejść w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM