W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powoła nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powoła nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej. Od tego dnia, prezydent będzie miał 110 dni na zwołanie pierwszego posiedzenia nowej Komisji. Do czasu otwarcia pierwszego posiedzenia nowej Komisji, PKW będzie działać w dotychczasowym składzie.
Zobacz wideo

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego, która weszła w życie w styczniu 2018 r., prezydent ma powołać nową PKW w ciągu 100 dni od dnia wyborów do Sejmu.

Zgodnie z nowymi przepisami: siedmiu na dziewięciu członków PKW wskazuje Sejm, a dwóch sędziów pochodzi z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przepisy mówią, że przewodniczący Komisji może zostać wyłoniony tylko spośród sędziów PKW wskazanych przez NSA i TK.

Kadencja sędziów PKW wskazanych przez Sejm będzie wynosić cztery lata, kadencja pozostałych dwóch sędziów wyniesie dziewięć lat.

PKW. Nowy skład

Nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej prezydent Andrzej Duda powoła w poniedziałek. Z rekomendacji PiS w PKW zasiądą: Zbigniew Cieślak, Dariusz Lasocki oraz Arkadiusz Pikulik.

Cieślak to doktor habilitowany nauk prawnych, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego (od 2006 do 2015) i członek Państwowej Komisji Wyborczej. Lasocki to wieloletni radny Prawa i Sprawiedliwości - najpierw w warszawskiej dzielnicy Praga Południe, a od 2018 roku - członek Rady m.st. Warszawy. Pikulik jest natomiast adwokatem.

Koalicja Obywatelska zgłosiła do Komisji profesora Ryszarda Balickiego (specjalistę od prawa konstytucyjnego) oraz Konrada Składowskiego - profesora z Uniwersytetu Łódzkiego. Lewica wskazała Liwiusza Laskę, zaś PSL-Kukiz'15 - Macieja Miłosza. Prezes NSA wskazał do Komisji sędziego Sylwestra Marciniaka, zaś prezes TK wskazała sędziego Wojciecha Sycha.

Przepisy mówią, że pierwsze posiedzenie nowej PKW zwołuje prezydent, wyznaczając jego termin najpóźniej na 110. dzień od dnia powołania nowego składu Państwowej Komisji Wyborczej. Termin ten upływa na początku maja. Do czasu otwarcia pierwszego posiedzenia nowego składu Komisji, PKW działa w dotychczasowym składzie.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM