Min. Schreiber: Polski rząd nie będzie się uginał przed żadnymi próbami, które ingerują w nasz proces legislacyjny

Dominika Wielowieyska pytała posła PiS i ministra Łukasza Schreibera, czy polski rząd będzie respektować orzeczenie zabezpieczające TSUE zawieszające Izbę Dyscyplinarną, jeśli unijny trybunał podejmie taką decyzję. - Nie ma na to absolutnie zgody, aby sobie pozwolić na narzucanie takiego upokarzającego dyktatu - stwierdził kategorycznie polityk PiS.
Zobacz wideo

Komisja Europejska zdecydowała się wystąpić do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o środki tymczasowe ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. Jeśli TSUE przyjmie jej wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.

Prowadząca Poranek Radia TOK FM Dominika Wielowieyska pytała ministra Łukasza Schreibera, czy jeśli unijny trybunał wyda decyzję o takim zabezpieczeniu, polski rząd będzie je respektował. 

- Polski rząd nie będzie się uginał przed żadnymi takimi próbami, które ingerują w nasz proces legislacyjny. Nie ma na to absolutnie zgody, aby sobie pozwolić na narzucanie takiego upokarzającego dyktatu - stwierdził kategorycznie poseł PiS, minister-członek Rady Ministrów.

Według polityka można spierać się o reformę wymiaru sprawiedliwości, ale nie należy robić wokół sprawy histerii. - Jeżeli histerię robi nie tylko duża część mediów w Polsce (...), ale jeżeli robią ją politycy ważni, którzy wykorzystując swoje wpływy, swoje kontakty międzynarodowe, próbują... (...) jeżeli są ludzie, którzy donoszą na Polskę - wymieniał polityk, wskazując na przedstawicieli opozycji, którzy - jak ocenił - "wiwatowali", kiedy w Parlamencie Europejskim uchwalono rezolucję dotyczącą pogarszającej się sytuacji praworządności w Polsce.

Gość Poranka Radia TOK FM stwierdził również, że nie wierzy, aby amerykańscy kongresmeni, którzy w liście do prezydenta Andrzeja Dudy wyrazili zaniepokojenie tzw. ustawą kagańcową, sami z siebie znaleźli czas na "przestudiowanie" polskiego systemu sądownictwa.  

Dominika Wielowieyska zaznaczyła, że niezastosowanie się do decyzji TSUE będzie oznaczało deklarację wyjścia z Unii Europejskiej.

- Izba Dyscyplinarna, to jest przecież kwestia wewnętrznej organizacji pracy sądu. Ja rozumiem, że to właśnie ona - Izba Dyscyplinarna - jest czymś, co najbardziej doskwiera wielu osobom, a przede wszystkim nieuczciwym sędziom - stwierdził polityk, zaznaczając przy tym, że nie uważa, aby wszyscy sędziowie byli nieuczciwi. 

Dziennikarka zwróciła uwagę, że na razie postępowania dyscyplinarne czy wyjaśniające  prowadzone są jedynie w stosunku do sędziów, którzy krytykują wprowadzane przez PiS zmiany w wymiarze sprawiedliwości. 

Znikające pieniądze z CBA?

Dominika Wielowieyska pytała też ministra Łukasza Schreibera o sprawę nadużyć w kasie funduszu operacyjnego CBA. Fundusz operacyjny to głównie gotówka, która musi być pod ręką na potrzeby najbardziej tajnych operacji. Jak informuje "Gazeta Wyborcza" nadużycia mogą trwać od kilku lat. "Mówi się o kwotach od 6,5 do nawet 15 mln złotych" - pisze dziennik.

- W rządzie się o tym nie mówi, że nagle zniknęło 15 mln złotych? - pytała dziennikarka, odpowiadając tym samym na tłumaczenie posła, że nie zna sprawy. - Ta sprawa bulwersuje, że pieniądze są poza kontrolą - podkreśliła gospodyni Poranka Radia TOK FM. 

- Może nie rzucajmy tak daleko idących oskarżeń, o to bym apelował. Na pewno będą stosowne wyjaśnienia przekazane. Mam wrażenie, że to jest jedna z tych spraw, w której próbuje się rozkręcać aferę, której - jak myślę - nie ma. Poczekajmy na wyjaśnienia - apelował 

Całej rozmowy posłuchasz też wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (115)
Łukasz Schreiber: Polski rząd nie będzie się uginał przed żadnymi próbami, które ingerują w nasz proces legislacyjny
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 34 razy 28

  Widzę że dla Ministra łamanie prawa w imię populizmu jest oczywistością ...

 • strach_sie_bac

  Oceniono 31 razy 27

  "- Może nie rzucajmy tak daleko idących oskarżeń, o to bym apelował. "

  A jak obywatele apelowali o nie przegłosowywanie ustaw w Senacie, w nocy to mieliście to w dudzie. Wsadźcie sobie jakiekolwiek swoje apele.

 • grzegorz-g1953

  Oceniono 28 razy 24

  A wasz dyktat pisiory mamy akceptować? Albo czarnych, z Rydzykiem na czele? Zastanów się człowieku co wygadujesz.

 • tomasz_5_2010

  Oceniono 32 razy 24

  Schreiber jest głupi , że aż litość bierze! To jest dno intelektualne i moralne! Kaczyński awansuje najczęściej największych jełopów, aby błyszczeć na ich tle! Du*a, Morawiecki i Ziobro , Kaczyński to osobnicy, którzy doprowadzą Polskę do katastrofy! Dopiero będzie skomlenie , gdy Unia przykręci strumień pieniędzy! Będzie kwik zarzynanych świń!

 • krytek-7

  Oceniono 33 razy 23

  Przed UE nie musicie sie uginac,ale przed widlami suwerena.

 • vincento_mocca

  Oceniono 22 razy 22

  Polska prosiła o przyjęcie do UE tak jak do ONZ i paru innych organizacji. Została przyjęta zgadzając się na warunki wspólnotowe. Łachy nie robi.

 • guillermo

  Oceniono 25 razy 21

  Kolejny kuzwa. Człowieku Polska należy do dobrowolnej organizacji jaka jest UE. Nikt nie kazał jej tam wchodzić, sama zgłosiła akces potwierdzony wynikami referendum o kt wasza zaściankowa partyjka może marzyć. UE się zgodziła w zamian za przestrzeganie zasad w niej panujących. A ty pajacu będziesz mówił o dyktacie. Jak Polsce się nie podoba to może zrobic to co WB

 • janviertrois

  Oceniono 25 razy 21

  Jak zwał tak zwał, ale na katolicki dyktat w życiu publiczny wolni Polacy nigdy nie pozwolą. Marzy wam się państwo wyznaniowe. Niedoczekanie wasze, religijni zboczeńcy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX