Komentatorki o wypowiedziach Andrzeja Dudy: "Prezydent odwołuje się do języka faszystowskiego". "Mowa nienawiści"

Zdaniem Ewy Ivanovej ostatnie wypowiedzi prezydenta na temat sędziów zaliczyć można do mowy nienawiści. Dziennikarka "Gazety Wyborczej" oceniła w TOK FM, że prezydenta Duda jest jeszcze bardziej radykalny niż minister Zbigniew Ziobro. - Zaczyna mówić o "czarnych owcach" w sądownictwie, zaczyna mówić o eliminowaniu takich sędziów. To jest bardzo niebezpieczne - uważa Ivanova.
Zobacz wideo

W sobotę Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki byli gośćmi karczmy piwnej śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", którą zorganizowano w katowickim Spodku. Prezydent wygłosił tam kolejne przemówienie, w którym bardzo krytycznie odniósł się do działań "pewnej części środowiska sędziowskiego". - Sędziowie muszą zrozumieć, jaka jest ich rola w polskim państwie. Szkoda, że nie chce tego zrozumieć wielu profesorów na wydziałach prawa polskich uczelni. Mam nadzieję, że zdołamy to przełamać i że - tak jak udało się kiedyś pokonać komunę - uda się oczyścić do końca nasz polski dom, tak żeby był czysty, porządny i piękny i dalej wzrastał nam zdrowo - mówił prezydent i apelował do związkowców o wsparcie rządzących w przeprowadzaniu zmian w sądownictwie.

Andrzej Duda i mowa nienawiści

Zaskoczona wypowiedziami prezydenta jest Ewa Ivanova z "Gazety Wyborczej". - Mam wrażenie, że to jest zupełnie inny Andrzej Duda niż w poprzedniej kampanii. On jest w tej chwili bardzo agresywny, histeryczny, podnosi głos, nieustannie jego język prowadzi do konfrontacji. Bardzo chętnie korzysta z metody, którą PiS często stosował w wyborach: szukania wrogów i ich stygmatyzowania. Chyba receptą na obecną kampanię wyborczą będzie stygmatyzowanie i kreowanie sędziów jako takich wrogów, których należy eliminować ze społeczeństwa - oceniła.

Jej zdaniem język, którego używa prezydent, nie tylko nie przystoi głowie państwa. - To jest mowa nienawiści, nawoływanie do delegitymizacji sądów, ale też do przemocy wobec sędziów - oceniła Ivanova, wskazując na pojawiające się na Twitterze wpisy prezydenta. - Tam jest już mowa o tym, aby atakować sędziów w sensie fizycznym. Taka mowa prowadzi do tego, że za chwilę może się okazać, że znajdzie się człowiek, który zaatakuje sędziego, bo powie, że on nie jest sędzią obiektywnym, tylko związanym z konkretną partią polityczną - stwierdziła dziennikarka 'GW"

Dodała, że kiedy czasem słucha prezydenta, ma wrażenie, że jest on jeszcze bardziej radykalny niż minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. - On zaczyna mówić właśnie tym językiem, ale jeszcze bardziej radykalnym. Zaczyna mówić o "czarnych owcach" w sądownictwie, zaczyna mówić o eliminowaniu takich sędziów. To jest bardzo niebezpieczne - podkreśliła rozmówczyni Dominiki Wielowieyskiej. 

W podobnym tonie wypowiadała się o słowach prezydenta Iustitia. Stowrzyszenie zarzuca Andrzejowi Dudzie mowę nienawiści i szkalowanie sędziów.

Andrzej Duda "wyszedł z roli prezydenta"?

Agata Szczęśniak z Oko.Press przypomniała, że Andrzej Duda mówił również o czyszczeniu polskiego domu. - Ja powiem, że prezydent odwołuje się do języka faszystowskiego, bo tak to brzmi - skomentowała przytoczone przez Dominikę Wielowieyską tłumaczenia, że Duda odwołał się do wiersza Juliana Tuwima, pt. "Modlitwa".

Dziennikarka OKO.Press dopatruje się w wypowiedziach prezydenta konkretnego zamysłu politycznego. - Moim zdaniem jest nim demobilizacja opozycji. Ponieważ spychanie debaty okołoprezydenckiej na tematy dotyczące sądów będzie działało demobilizująco - mówiła, wskazując na brak szerokiego zainteresowania w społeczeństwie sytuacją w sądownictwie. - Moim zdaniem to, że Andrzej Duda tak bardzo rozgrzewa teraz temat sądownictwa, jest obliczone na to, żeby spowodować, że mniej osób pójdzie do wyborów. A poza tym, żeby spowodować, że opozycja pozostanie w koleinach starego sporu: że będzie mówiła tylko o sprawach praworządności, które nie są takimi bardzo gorącymi sprawami dla obywatelek i obywateli - zauważyła dziennikarka. 

Według Szczęśniak Andrzej Duda chce sprawić, aby w kampanii nie pojawiła się rozmowa na temat np. ochrony zdrowia czy mieszkań. - O tych tematach, w których PiS nawaliło przez ostatnie lata i żeby po prostu sprawiała wrażenie histerycznej, tej, która skarży na Polskę. Żeby była nieustannie wystawiana na łatwe ataki ze strony Andrzeja Dudy - oceniła. 

Zdaniem Jacka Nizinkiewicza "Andrzej Duda wyszedł z roli prezydenta". - Tego typu wypowiedzi, które miały ostatnio miejsce, o tym, że nie będą nam pisać prawa obcymi językami, czy też, że należy oczyścić Polskę z takich, a nie innych osób, to są wypowiedzi, które mogłyby pasować do jakiegoś trzecioligowego, zapiekłego parlamentarzysty, polityka PiS, ale nie przystoją głowie państwa - stwierdził dziennikarz "Rzeczpospolitej".

Jak ocenił Nizinkiewicz, Andrzej Duda zradykalizował język, bo wie, że jedynie z poparciem wyborców PiS może być mu trudno po raz drugi zostać prezydentem. Dlatego wykonuje przyjazne gesty wobec elektoratu skrajnej prawicy. - Andrzej Duda zaczął się bić o elektorat Konfederacji - podsumował dziennikarz "Rz". 

Całej rozmowy posłuchasz też wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM