Rzecznik dyscyplinarny sędziów: "Wątpliwości RPO są całkowicie sprzeczne z regulacjami"

Wątpliwości RPO dotyczące prawidłowości powołania rzecznika dyscyplinarnego sędziów są całkowicie sprzeczne z regulacjami ustawowymi - przekazał w poniedziałek PAP rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab.
Zobacz wideo

W ten sposób sędzia Schab odniósł się do wątpliwości wyrażanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara co do prawidłowości powołania w 2018 r. rzecznika dyscyplinarnego sędziów. Zdaniem RPO prawidłowe powołanie wymaga uchwały Krajowej Rady Sądownictwa o wyborze. Jak podkreślił Bodnar, jeśli nie było takiej uchwały, to wszelkie czynności wyjaśniające i dyscyplinarne rzecznika i jego zastępców podjęto bez wymaganej podstawy prawnej. W tej sprawie RPO skierował zapytanie do KRS.

Sędzia Piotr Schab, odpowiadając na pytanie PAP w tej sprawie, oświadczył, że pogląd RPO jest "całkowicie sprzeczny z regulacjami ustawowymi". Schab zaznaczył, że zgodnie z ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych, stanowiącą samodzielną podstawę powołania rzecznika dyscyplinarnego sędziów i jego zastępców, są oni powoływani przez ministra sprawiedliwości na czteroletnią kadencję. Dodał, że przepis ten wprowadziła nowelizacja z 3 kwietnia 2018 r.

Schab zwrócił też uwagę, że wcześniej, od 12 maja 2011 r., obowiązywał przepis ustawy o KRS, według którego Rada wybierała rzecznika dyscyplinarnego sędziów. "W miejsce tego przepisu moc wiążącą zachowuje zatem tryb powołania Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, ustalony w okresie późniejszym - zgodnie z niekwestionowanymi, elementarnymi regułami wykładni prawa" - podkreślił sędzia Schab.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM