Senator Brejza wygrał z MON. Chodzi o śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej

MON ma ujawnić, co zrobił, by umiędzynarodowić badanie katastrofy z 2010 r. To efekt przegranej sprawy z senatorem Krzysztofem Brejzą (KO).
Zobacz wideo

O umiędzynarodowieniu śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku mówiła w październiku 2015 roku ówczesna kandydatka na premiera z PiS Beata Szydło. - Tak jak większość Polaków nie wiem, co wydarzyło się w Smoleńsku. Nasze państwo nie zrobiło nic, by to wyjaśnić. Jeśli dojdziemy do władzy, zrobimy wszystko, by powołać międzynarodową komisję i sprowadzić wrak tupolewa do Polski – przekonywała przed wyborami do Sejmu Szydło. Podobne obietnice - od 2010 roku - składał też Antoni Macierewicz, który w rządzie Beaty Szydło był ministrem obrony.

W czerwcu 2019 roku Krzysztof Brezja, wtedy poseł PO, wystąpił do MON z pytaniem, kiedy resort obrony zwrócił się do rządów innych państw lub właściwych na terenie tamtych państw komisji ds. zbadania wypadków lotniczych z wnioskiem o oddelegowanie członka tamtejszej komisji lub o wspólne powołanie międzynarodowej komisji ds. zbadania katastrofy w Smoleńsku.

Na swoje pytania parlamentarzysta opozycji nie otrzymał konkretnej odpowiedzi. Poinformowano go tylko, że Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, w ramach której działa podkomisja smoleńska Antoniego Macierewicza, przedstawi raport ze swoich prac.

Dlatego Krzysztof Brejza poszedł do sądu. Wyrok zapadł 19 grudnia. Jak poinformował obecnie już senator KO, WSA w Warszawie zobowiązał MON do udzielenia informacji publicznej na ten temat. "Wygrywamy z MON. Sąd nakazał ujawnić realizację kluczowej wyborczej obietnicy PiS ws. katastrofy smoleńskiej-konkretnych działań w celu powołania komisji międzynarodowej" – pochwalił się Brezja na Twitterze.

Jak donosi wtorkowa "Rzeczpospolita" prawnicy resortu obrony "analizują" możliwość odwołania się od wyroku, a sami twierdzą, że w tej sprawie nie mają nic do ukrycia. Gazeta przypomina też, że na obietnicach skończyła się też międzynarodowa skarga Polski na to, że Rosjanie nie chcą oddać wraku prezydenckiego samolotu, który rozbił się w 2010 roku pod Smoleńskiem. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Katastrofa smoleńska. Brejza wygrał z MON. Chodzi o śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy 5

  " Tak jak większość Polaków nie wiem, co wydarzyło się w Smoleńsku. Nasze państwo nie zrobiło nic, by to wyjaśnić."- i cóż, pani Beato? "Tamto państwo", złe, bo wiadomo, wina Tuska, nie wyjaśniło. TO PAŃSTWO natomiast na pewno zrobiło jedno- wpompowało mnóstwo pieniędzy, naszych polskich pieniędzy, by nadal wiedzieć tyle samo. Ani sztuczna mgła, ani pękające parówki, ani "eksperci" wyszukiwani przez Macierewicza nie pozwolili wam na udowodnienie czegoś, co nie miało miejsca. Ale dało wam wiele, zbyt wiele... Na smoleńskich trumnach doszliście do władzy, wmawiając ludziom, że "zdradzeni o świcie", "mordy zdradzieckie". Odpowiecie za swoje kłamstwa? Tu chyba sądy są wam potrzebne, żeby przypadkiem nikt nie odważył się pociągać was do odpowiedzialności.

 • pn-ski

  Oceniono 5 razy 5

  Ministerstwo d/s Odzyskania Wraku powinno wystąpic do Sejmowej Komiji Duzych Przekrętów pod Przewodnictwem posla Antoniego o wyznaczenie terminu badania w/w posla wariatografem, by stwierdzic dlaczego posel znika przed wyborami, a wyplywa po nich jak nie przymierzając szydlo z przerębla.

 • realizmforte2

  Oceniono 2 razy 2

  "Wygrywamy z MON. Sąd nakazał ujawnić......listy poparcia sędziów do KRS też sąd polski nakazał ujawnić, ale okupant ma głęboko ....
  "Kiedy naród nasz, jako człowiek śpiący, nagle z gnuśności ocknięty, zabłąkał się pośród okropnego wojny pożaru"
  "Legioniści"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX