Opozycja chce komisji śledczej ws. GetBack. "Afera pięć razy większa niż Amber Gold"

Koalicja Obywatelska zamierza złożyć wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie nadzoru nad spółką GetBack. Wszystko po publikacji raportu przez Najwyższą Izbę Kontroli.
Zobacz wideo

We wtorek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący afery GetBack. Zarzuca w nim wielu instytucjom brak nadzoru nad firmą, co miało doprowadzić do problemów spółki i utraty ponad 2,5 miliarda złotych przez osoby, które kupiły jej obligacje.

Dlatego też Koalicja Obywatelska zamierza złożyć wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie nadzoru nad spółką GetBack. Politycy tej formacji argumentują, że skoro w sprawie innej afery - mianowicie dot. Amber Gold - powstała takowa komisja, to teraz nie może być inaczej. - Po pierwsze GetBack jest pięć razy większą aferą, bo ludzie stracili pięć razy więcej pieniędzy. Po drugie zachowanie Komisji Nadzoru Finansowego było inne. KNF ostrzegała przed Amber Gold, a spółkę GetBack wręcz promowała wspólnie z GPW i nie zareagowała na informację od sygnalisty w 2017 roku - uzasadniała Izabela Leszczyna, posłanka KO.

Te analogie i porównywanie sprawy GetBack do afery Amber Gold były od początku, jednak różnica jest taka, że tym razem część odpowiedzialności za brak nadzoru nad spółką spada na organy państwa nadzorowane już przez ludzi powołanych za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. 

Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej tłumaczyła, co powinno być głównym celem komisji. - Taka komisja śledcza powinna odpowiedzieć poszkodowanym na podstawowe pytanie, czy mają podstawę do kierowania roszczeń w kierunku skarbu państwa - wyjaśniała polityczka. 

Poszkodowanych w aferze GetBack może być nawet 9 tysięcy osób. Po wtorkowym raporcie NIK niektóre oskarżane instytucje zdążyły już zabrać głos. Giełda Papierów Wartościowych zapewniła, że zachowano wszystkie procedury dopuszczenia do obrotu papierami wartościowymi, a Urząd Komisji Nadzoru Finansowego uznał "niektóre ustalenia faktyczne NIK, prezentowane przez NIK interpretacje przepisów lub sformułowane wnioski za dyskusyjne czy też wątpliwe", 

Po godzinie 7.40 gościem Jacka Żakowskiego w Poranku Radia TOK FM będzie były szef NIK, a  obecnie senator, Krzysztof Kwiatkowski. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM