Joanna Mucha rezygnuje z kandydowania na szefa Platformy Obywatelskiej

- Rezygnuję z kandydowania na szefa Platformy Obywatelskiej. Proszę o poparcie kandydatury Borysa Budki - poinformowała w środę Joanna Mucha. Tym samym w walce o stanowisko przewodniczącego partii pozostaje czworo kandydatów. Pierwsza tura wyborów odbędzie się w sobotę 25 stycznia.
Zobacz wideo

Joanna Mucha to kolejna kandydatka, która rezygnuje ze startu w wyborach na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Wcześniej podobną decyzję podjął Bartosz Arłukowicz, który także zachęcał członków partii, by głosowali na Borysa Budkę. 

- Jesteśmy w tej grupie młodych Platformy Obywatelskiej. Nie ukrywaliśmy, że mój start nie był organizowany w żadnej "kontrze". Chcemy, żeby Platformą zawiadywał zespół. Żebyśmy w tym zespole podzielili się zadaniami, a pracy jest naprawdę tak dużo, że każdy z nas będzie miał co robić - powiedziała w środę Joanna Mucha, podczas wspólnej konferencji z Borysem Budką. - Jestem przekonana, że dogadamy się co do mojego miejsca w PO, moich zadań, które dostanę do wykonania i mojej odpowiedzialności - dodała. 

Budka podziękował posłance "za decyzję, która pokazuje, że najważniejsza jest kampania Małgorzaty Kidawy-Błońskiej". - Platforma potrzebuje nowej energii, ciężkiej merytorycznej, codziennej pracy. Potrzebuje również dobrej wewnętrznej dyskusji o tym, kim powinniśmy być i jak rozwiązywać najważniejsze problemy - podkreślił. 

Podczas konferencji Budka nadmienił, że wielokrotnie rozmawiał z Joanną Muchą o przyszłości Platformy Obywatelskiej, "ale też o tym, jaka powinna być Polska przyszłości - nie za dwa, trzy, cztery tygodnie, ale za 20-30 lat". - Jestem przekonany, że ten wysiłek programowy, który Joanna wkłada od wielu miesięcy po to, byśmy byli bardziej profesjonalni, nowocześni, odpowiadający na wyzwania, będzie przez nas wykorzystany - zapewnił polityk PO. 

Mucha - podobnie jak w ubiegłym tygodniu Arłukowicz - zaapelowała do członków Platformy Obywatelskiej, aby wybory na szefa partii rozstrzygnęli już w pierwszej turze i dzięki temu szybko i aktywnie włączyli się w kampanię prezydencką Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. 

Wybory na szefa PO już w sobotę

Tym samym w wyborach na szefa PO zostaje czworo kandydatów: Borys Budka, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz i Bogdan Zdrojewski. Pierwsza tura głosowania odbędzie się w sobotę 25 stycznia, ewentualna druga tura - 8 lutego. W minioną sobotę (18 stycznia) odbyła się wewnętrzna debata kandydatów, była ona jednak zamknięta dla mediów.

Joanna Mucha ogłosiła swój start w wyborach na szefa PO w połowie grudnia. Jako jedna z nielicznych wprost krytykowała Grzegorza Schetynę i obwiniała go za porażkę w wyborach parlamentarnych. Przekonywała, że przez ostatnie lata PO była zarządzana w stylu "wodzowskim" i mówiła, że partia musi "wymyślić się na nowo".

- Powstawaliśmy jako platforma, jako miejsce, gdzie się dyskutuje, negocjuje. Ten proces powodował włączanie i aktywizację wszystkich członków i taką wizję dla Polski chcemy przedstawiać. Jeśli chcemy przekonywać Polaków, że dobra jest demokracja liberalna, to musimy zacząć od siebie, musimy zacząć w ten sposób ze sobą rozmawiać i w ten sposób sobą zarządzać - przekonywała niedawno w Poranku Radia TOK FM.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

 

TOK FM PREMIUM