Julia Przyłębska zawiesiła czwartkowe posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego

W związku ze wszczęciem przez Trybunał Konstytucyjny postępowania z wniosku marszałek Sejmu, czwartkowe posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego zostaje zawieszone - oświadczyła w środę prezes TK Julia Przyłębska.
Zobacz wideo

Stanowisko Julii Przyłębskiej to reakcja na skierowany do TK wniosek marszałek Sejmu, o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym. Elżbieta Witek, kiedy ogłaszała decyzję o wysłaniu wniosku, stwierdziła, że jeżeli TK zajmie się sprawą, to czwartkowe posiedzenie trzech izb SN ws. KRS zostanie wstrzymane.

W odczytanym w środę przez rzeczniczkę TK Aleksandrę Wójcik oświadczeniu prezes Trybunału poinformowała, że do TK wpłynął wniosek marszałek Sejmu o rozstrzygniecie dwóch sporów kompetencyjnych między: Sejmem a SN oraz prezydentem a SN.

W oświadczeniu Przyłębska zauważyła, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny.

"W tym stanie rzeczy postępowanie przed SN (...) z wniosku I prezesa SN rozpoznawanego przez trzy izby SN ulega zawieszeniu" - wskazała Przyłębska. Rzeczniczka TK dodała, że zgodnie z ustawą dalsze procedowanie SN ws. pytań prawnych I prezes SN powinno być powstrzymane.

W oświadczeniu zaznaczono też, że pisma procesowe w tej sprawie zostały w środę doręczone wszystkim uczestnikom postępowania, w tym I prezesa SN Małgorzacie Gersdorf. Jak dodała Przyłębska, sprawa ta przed Trybunałem zostanie rozpoznana w pełnym składzie.

- Posiedzenie jest wyznaczone - mówił już po ogłoszeniu decyzji o wniosku Elżbiety Witek, rzecznik Sądu Najwyższego, sędzia Michał Laskowski. Jak dodał, decyzję SN będzie podejmował, gdy TK zajmie się wnioskiem marszałek Sejmu.

Izba Dyscyplinarna kieruje pytania do TK

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego skierowała wczoraj (wtorek 21 stycznia) pytania prawne do Trybunału Konstytucyjnego i jednocześnie zwróciła się do TK o zabezpieczenie polegające na wstrzymaniu spraw dot. statusu sędziów SN, w tym przewidzianego na 23 stycznia posiedzenia trzech Izb SN - podał rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej. Sprawa ma związek z decyzją I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, która przedstawiła pytanie prawne trzem Izbom SN: Cywilnej, Karnej i Pracy. Dotyczy ono udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS w nowym składzie.

W środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym. - To nie fanaberia, jako marszałek mam prawo zapytać, jak to w końcu jest. Czy Sejm ma prawo uchwalać ustawy ws. organizacji sądów, czy też nie. Planowane na czwartek posiedzenie trzech izb SN, to podważenie naszego prawa do stanowienia ustaw, a tym samym podważenie kompetencji prezydenta do powoływania sędziów.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Julia Przyłębska zawiesiła czwartkowe posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego
Zaloguj się
 • tomasz_5_2010

  Oceniono 12 razy 12

  Na jakiej podstawie prawnej Przygłupska "zawiesza" posiedzenie Sądu Najwyższego???! Przygłupska może zawiesić swoje gacie na płocie!!!!

 • stef0909

  Oceniono 8 razy 8

  Kobito zawiesić to se możesz portret naczelnego dewelopera w kuchni!!! żenada

 • jhbsk

  Oceniono 7 razy 7

  Zawiesić to sobie może ścierkę w kuchni. Na haczyku.

 • lidka1313

  Oceniono 7 razy 7

  do tej baby można się różnie zwracać: komunistka, aktywistka młodzieżówek komunistycznych, wolfgangowa, córka komunisty, resortowe dziecko, niekompetentny sędzia, wiecznie na zwolnieniu, uosobienie sędziowskiej indolencji.....ale nie prezes TK, bo ona tym prezesem nie jest...

 • marudna.maruda

  Oceniono 6 razy 6

  Niezależnie zawiesiła...

 • adres_na_swinstwa

  Oceniono 4 razy 4

  Nie no,pełna profeska. W sumie mogła marszałka wystąpić także do rzecznika praw dziecka, tego pana o kocim spojrzeniu

 • demetria11

  Oceniono 2 razy 2

  Łomajgod! Odkrycie Towarzyskie Prezesa się uaktywniło!

 • feurig59

  Oceniono 1 raz 1

  Posiedzenie się odbędzie i będzie uchwała zgodna z orzeczeniem TSUE
  Pisowcy się do niej oczywiście nie zastosują.
  Więc TSUE na wniosek KE zastosuje środki tymczasowe
  do których pisowcy się nie zastosują.
  Będzie przyspieszenie w RE i PE do nałożenia sankcji z zawieszeniem w głosowaniach włącznie.

 • andy121

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli jeżeli by to cudo przylebskiej traktować serio to kobita właśnie wymusiła zawieszenie wszystkich spraw w sądach w których orzekaja sędziowie powołani przez pseudo KRS. BRAWO.:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX