Marszałek Witek związała ręce Sejmowi i prezydentowi? Ekspert tłumaczy przepis, na który się powołała

Mirosław Wróblewski z Biura RPO zaznacza, że we wniosku marszałek Sejmu Elżbiety Witek powołano się na przepis zobowiązujący do zawieszenia postępowań wszystkie organy, które prowadzą spór kompetencyjny. A tymczasem, jak mówił ekspert, w złożonym przez Elżbietę Witek wniosku wspomniano jedynie o postępowaniu przed SN.
Zobacz wideo

Wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynął w środę (22 stycznia) po południu - poinformował Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Chodzi o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym. 

Spór kompetencyjny. O co tu chodzi?

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do TK wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym. Chodzić ma o usankcjonowanie możliwości przyjmowania przez Sejm usta kształtujących ustój sądów. Ma to związek z zaplanowanym na czwartek posiedzeniem trzech izb SN dotyczącym statusu sędziów wyłonionych przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie. To pokłosie decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który stwierdził, że to polskie sądy mają oceniać, czy procedura powołania sędziów z udziałem nowej KRS spełnia wszelkie wymogi, a sama KRS jest instytucją niezależną. 

Witek mówiła, że jeżeli TK podejmie się sprawy rozstrzygnięcia jej wniosku, to wstrzymuje to posiedzenie trzech izb SN i wydanie decyzji. I już po południu prezes TK Julia Przyłębska wydała oświadczenie o zawieszeniu czwartkowego posiedzenia trzech Izb SN. Rzecznik SN jeszcze wcześniej deklarował, że nie widzi powodów, by czwartkowe posiedzenie się nie odbyło. 

Spór kompetencyjny. Kto powinien zawiesić postępowanie?

- Co istotne, we wniosku marszałek Sejmu, a także w komunikacie Trybunału Konstytucyjnego podkreślono, że przepis art. 86 ust. 1 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zobowiązuje organy, które prowadzą spór kompetencyjny, do zawieszenia postępowań. To znaczy, że mają one zawiesić postępowania z mocy prawa - podkreślił. 

Jak zaznaczył jednak ekspert, we wniosku wspomniano wyłącznie o postępowaniu przed Sądem Najwyższym. - Tymczasem ten przepis dotyczy zawieszenia postępowania przez wszystkie organy, które toczą spór, a więc wydaje się, że także Sejm, który powinien zawiesić procedowanie nowelizacji ustaw sądowych. Co chyba jeszcze bardziej ciekawe, wniosek marszałek Sejmu oznaczałby także konieczność nieprowadzenia postępowania przez prezydenta RP, czyli w istocie uniemożliwiałby mu podpisanie ustawy lub też podjęcie jakiś innych decyzji. Jest to z pewnością sprawa precedensowa - tłumaczył te zawiłości na antenie TOK FM. 

Jak mówił Wróblewski, celem wniosku jest "z pewnością uniemożliwienie Sądowi Najwyższemu rozstrzygnięcia uchwały w dniu jutrzejszym". 

- Natomiast Sąd Najwyższy dysponuje uprawnieniem, które wynika z prawa Unii Europejskiej i orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości, a mianowicie możliwością pominięcia tego przepisu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jeżeli oczywiście SN uzna go za sprzeczny z prawem Unii Europejskiej - dodał. 

Podkreślił jednak, że o tym, jaką decyzję podejmie Sąd Najwyższy, przekonamy się w czwartek. - Sytuacja jest bowiem niezwykle dynamiczna - zaznaczył ekspert. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (165)
Wniosek do TK ws. sporu kompetencyjnego. Co oznacza przepis, na który powołała się Elżbieta Witek?
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 59 razy 51

  Sytuacja jest dynamiczna, napięcie rośnie, bagno coraz bardziej bulgoce, pani Witek pozornie gra pierwsze skrzypce (dzisiaj SN, wczoraj- dostęp do list), a prezesa nie widać, nie słychać...

 • rbik53

  Oceniono 53 razy 49

  .
  Prawo przestało w Polsce obowiązywać - słowo konstytucja jest słowem zakazanym.
  Banda łobuzów mająca prawo za nic, dorwała się do władzy.
  Facet wybrany na prezydenta jest tylko narciarzem.
  Demokracja, to kolejny Polish Joke.
  A ciemny lud z rozdziawionymi gębami, oszukiwany, bezrozumnie klaszcze.
  Gzie my, q*rwa jesteśmy ????? W Pakistanie?????
  Ktoś musi za to siedzieć.
  .

 • mark6

  Oceniono 45 razy 41

  No i co k... z tego. Państwo to MY !!Nas prawo nie obowiązuje.
  Poważnie zaś to GDZIE SĄ STUDENCI ???
  Nie widzicie OSŁY, że tutaj chodzi o waszą przyszłość a wy siedzicie spokojnie i patrzycie jak Polskę doprowadza grupa SZALEŃCÓW do RUINY ??
  Nie przeszkadza wam, że to PiSowskie scierwo niszczy waszą przyszłość ?
  .." Dajcie Polakom rządzić a sami się wykończą "...
  Otto von Bismarck
  Co to za Państwo ? Co to za Naród ?

 • krowajagoda

  Oceniono 40 razy 34

  Kury szcz... prowadzać.
  Pomyślcie co mafia pisu zrobiła i jeszcze chce zrobić że tak boi się niezależnych sądów.
  KONSTYTUCJA

 • narwik

  Oceniono 38 razy 32

  Jakie to ma znaczenie co zdecyduje SN, skoro praktyka dowodzi że dowolny urzędnik może nie wykonywać dowolny wyrok sądowy.

 • janusz_znafca

  Oceniono 39 razy 31

  Była jedną z bardzo niewielu w pis, która wydawała się w miarę sensowna, a w krótkim czasie wyszło, że to tylko kolejny ohydny pisowski podczłowiek, który dostał za dużo władzy jak na własne ego.

 • lkolesio

  Oceniono 25 razy 25

  O takich właśnie prawników chodzi jak ci co opiniowali pismo tej kobiecie. To są właśnie ludzie pokroju Dudy , Zero ,Żulii Wolfgangownej Piotrowicza , Pawłowicz hejterzy z MS i pozostali wierni ,,rycerze, dojnej zmiany, Tumany górą.

 • 19mareko51

  Oceniono 28 razy 24

  Jestem laikiem w Prawie ale wg mnie że Sąd Najwyższy może procedować w sprawie nowej KRS. Tak zrozumiałem p. Wróblewskiego. Jutro się przekonamy co się stanie. Tak na chłopski rozum profesor prawa ma większą wiedzę niż mgr. gotowania !! Pożyjemy - zobaczymy....

 • budyn222

  Oceniono 23 razy 23

  Ja p... to jest tragiczne, ale i śmieszne. Piss to jednak banda imbecyli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX