Resort Ziobry o uchwale Sądu Najwyższego: Wydana z rażącym naruszeniem prawa

Według Ministerstwa Sprawiedliwości czwartkowa uchwała Sądu Najwyższego, który uznał, że sędziowie wybrani przez neoKRS nie są uprawnieni do orzekania, jest nieważna.
Zobacz wideo

Sędziowie wybrani przez nową upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa nie mogą orzekać - a składy sędziowskie w których zasiadają - trzeba uznać za niekompletne. Zarówno w sprawach cywilnych jak i karnych - wynika z dzisiejszej uchwały sędziów połączonych trzech izb Sądu Najwyższego. Uchwała dotyczy orzeczeń wydawanych od jutra (piątek) - wyjaśniała pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. W odniesieniu do Izby Dyscyplinarnej SN uchwała ma zastosowanie do orzeczeń bez względu na datę ich wydania

Uchwała Sądu Najwyższego. MS: Jest nieważna

Według Ministerstwa Sprawiedliwości uchwała została wydana z "rażącym naruszeniem prawa". - Wbrew obowiązującym przepisom ustawowym Sąd Najwyższy podjął uchwałę (...). Postępowanie to uległo zawieszeniu z mocy prawa 22 stycznia 2020 r. z chwilą wszczęcia przed Trybunałem Konstytucyjnym sporu kompetencyjnego między SN a Sejmem i Prezydentem RP. Do czasu orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny nie wolno podejmować działań w tej sprawie. Uchwała SN jest więc z mocy prawa nieważna - napisano w oświadczeniu resortu. Chodzi o wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która zwróciła się do TK o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym. Julia Przyłębska zareagowała oświadczeniem, że dzisiejsze posiedzenie połączonych izb SN nie powinno się odbyć. Komentatorzy podkreślali, że jeśli powoływać się na ten przepis, prace powinien wstrzymać również Sejm i prezydent

Według ministerstwa czwartkowa uchwała SN nie wywołuje skutków prawnych. - SN nie jest uprawniony do badania i oceny, czy udział w składzie sędziego sądu powszechnego, wojskowego lub Sądu Najwyższego, powołanego na stanowisko sędziego przez prezydenta RP na wniosek KRS po 2018 r., powoduje nieważność postępowania. Żaden organ, także sądowy, nie może bowiem kwestionować powołania i inwestytury sędziego - dodano. 

Resort powołuje się też na ustawę dyscyplinującą sędziów, którą określa się mianem represyjnej lub kagańcowej. W czwartek Sejm odrzucił uchwałę Senatu o nieprzejmowaniu ustawy. Teraz trafi ona na biurko prezydenta Dudy. - Ponadto po wejściu w życie ustawy z 20 grudnia 2019 roku ustawy gwarantującej konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości i usprawniającej pracę sądów, uchwała SN tym bardziej stanie się bezprzedmiotowa. Nowa ustawa usuwa bowiem pojawiające od niedawna wątpliwości dotyczące możliwości kwestionowania statusu sędziów powołanych przez Prezydenta RP. Stwierdza niedopuszczalność takich czynności, zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego - czytamy w oświadczeniu resortu Ziobry. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Resort Ziobry o uchwale SN. "Wydana z rażącym naruszeniem prawa"
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 11 razy 5

  Ej,Ziobro, Ziobro! Nieważna będzie wtedy jak wyskoczy na mównicę prezes tutti frutti, bez żadnego trybu, i ogłosi że uchwała jest nieważna!
  On wszak jest źródłem prawa objawionego, a ty Byniu wyrażasz tylko swoją opinię!

 • zbag19

  Oceniono 10 razy 4

  jest to co najmniej śmieszne gdy kilku urzędników - i niedouczonych lub początkujących prawników ocenia negatywnie uchwałę opracowaną i uchwaloną przez około 60 wybitnych prawników o dorobku i nazwiskach cenionych wysoko w Kraju i w Europie.

 • dejtrejder

  Oceniono 8 razy 2

  Magistrze Ziobro, proszę się nie kompromitować! Siadaj, pała!

 • pn-ski

  Oceniono 8 razy 2

  Scena z filmu "O dwóch takich...", gdzie blizniacy Kaczynscy w czasie wyscigu zamieniaja sie miejscami, aby wygrac, byla prorocza. To takie male "Mein Kampf".
  Nareszcie opzycja sie zorientowala, ze takim ludziom nie wolno mu zostawic inicjjatywy. Brawo sedziowie!

 • rbik53

  Oceniono 5 razy 1

  .
  Ziobro to bezczelny zbuk.
  Patrząc ludziom prosto w oczy bezczelnie łże mając ich za durniów. Tych mamy dostatek.
  A sędziowie? - no cóż, wszystkich ich nie wsadzą.
  .
  .
  .

 • theonly_pl

  Oceniono 7 razy 1

  mgr Ziobro podważył dorobek kilkudziesięciu sędziów SN. trzeba naprawdę wstydu nie mieć, żeby takie coś robić. stracił już chłop kompletnie kontakt z rzeczywistością

 • alik444

  Oceniono 7 razy 1

  Marny magister pochwalił się swoją niekompetencją.

 • modulo

  Oceniono 7 razy 1

  To jest czlowiek, ktory ma powaznie naruszona glowe. Prawnik zaden. Do fizycznej pracy sie nie nadaje. Jedno jest pewne, lubi kakao.

 • dar61

  Oceniono 4 razy 0

  Myli się „00” prąc ideę wstrzymywania SN przez TK - i w wieeeelu, wielu, wielu innych swych i zassanych od Kaczora osądach.

  ****
  Cóż. W tok.fm lepiej gadacie niż piszecie:
  '...Zarówno w sprawach cywilnych jak i...'
  >>> ...cywilnych, [PRZECINEK] jak...

  '...Ponadto po wejściu w życie ustawy [...] roku ustawy gwarantującej [...] sądów, uchwała...'
  >>> ...roku gwarantującej [...] sądów uchwała... [BEZ PRZECINKA oraz bez dubletu „ustawy”]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX