Marek Prawda po spotkaniu w MSZ: "Wezwanie jest bardzo rzadko spotykaną formą dialogu dyplomatycznego"

Szef przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda został wezwany do MSZ w związku z wypowiedzią rzecznika KE na temat praworządności w Polsce.
Zobacz wideo

- Wezwanie jest bardzo rzadko spotykaną formą dialogu dyplomatycznego, ale należy do repertuaru szczerych kontaktów.  Sama rozmowa była rzeczowa i normalna, znamy się od dawna - mówił w sobotę po spotkaniu w MSZ szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda.

Na spotkanie został wezwany “w związku z niedopuszczalną wypowiedzią rzecznika KE Christiana Wiganda” - poinformował w piątek wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

- Komisja Europejska jest ogromnie zaniepokojona wszystkim, co dzieje się w zakresie praworządności. KE jest wspólnotą prawa i nie może nie reagować na zagrożenia, jakie wynikają dla sędziów - mówił po spotkaniu Prawda. 

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand twierdząco odpowiedział w piątek na konferencji prasowej w Brukseli na pytanie, czy KE nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma je w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego.

Rzecznik KE wskazał, że rozwój sytuacji dotyczący praworządności w Polsce jest dowodem na to, że potrzebny jest natychmiast konstruktywny i uczciwy dialog w tej kwestii. Wigand dodał, że wiceszefowa KE Viera Jourova będzie w Polsce w przyszłym tygodniu i jest gotowa na taki dialog.

Mówił też, że niezależność i prawomocność TK w Polsce została "poważnie podważona" i nie może on wydawać już "efektywnej konstytucyjnej oceny". Wezwał, w imieniu KE, do "przywrócenia niezależności i prawomocności Trybunału Konstytucyjnego".

Dopytywany, czy to oznacza, że KE nie ma wątpliwości co do prawomocności SN, ale ma wątpliwości - biorąc od uwagę prowadzoną wobec Polski procedurę z art. 7 unijnego traktatu - co do prawomocności TK, Wigand odpowiedział, że tak.

"Niedopuszczalna wypowiedź"

Wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej polski rząd ocenia jako całkowicie niedopuszczalną - poinformował w sobotę wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński po spotkaniu z szefem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Markiem Prawdą.

"Traktujemy tę wypowiedź jako bardzo poważną niekonsekwencję i jako bardzo poważne stosowanie podwójnych standardów w stosunku do tego, jakie oczekiwanie są stosowane wobec Polski, a jakie oczekiwania i jakie standardy Komisja stosuje wobec samej siebie" powiedział Jabłoński po tym spotkaniu.

Podkreślił przy tym, że "Komisja jest także organem politycznym". "Jej wypowiedzi mają pewien charakter ocenny, do czego oczywiście indywidualne osoby mają prawo, ale jeżeli sama Komisja oczekuje od państw członkowskich pewnych zachowań, to sama tego standardu powinna również przestrzegać" - dodał.

Wiceszef MSZ poinformował przy tym, że "polskie władze są gotowe do dialogu".

TOK FM PREMIUM